Ўмон Султонлигидаги ватандошлар Президентимиз ташаббусларини қўллаб-қувватламоқда
2020 йил 26 сентябрь куни Ўзбекистон Республикасининг Ўмон Султонлигидаги элчихонасида ушбу мамлакатда истиқомат қилаётган ватандошлар билан онлайн видеомулоқот ташкил этилди.
Тадбир иштирокчиларига Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Бош Ассамблеяси 75-сессиясидаги нутқида илгари сурилган ташаббуслар аҳамияти ҳақида маълумот берилди.
Учрашувда ватандош, Масқат шаҳридаги “Al Bustan Hotel” менежери С.Аҳмедов давлатимиз раҳбарининг дунёда янада кенг қамровли ва барқарор ривожланишни таъминлашга қаратилган БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенциясини қабул қилиш ташаббуси юзасидан ўз фикр-мулоҳазаларини билдирди.
Унинг қайд этишича, Президентимизнинг ушбу масалага алоҳида эътибор қаратиши ёшлар ҳар қандай жамиятнинг ажралмас қисми, тараққиётнинг “катализатори” ва ўзгаришларнинг ҳаракатлантирувчи кучи экани билан боғлиқ.
“Бугунги кунда дунё аҳолисининг икки миллиарддан зиёдини ёшлар ташкил қилади. Шундай бўлса-да, халқаро миқёсда ёшлар муаммоларини самарали ҳал қиладиган ҳуқуқий асос мавжуд эмас. Ҳозирги глобаллашув шароитида ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, уларнинг иқтисодий, ижтимоий, маданий, фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлари ва манфаатларини амалга ошириш механизмларини ишлаб чиқиш зарурати туғилмоқда.
Бундан ташқари, коронавирус пандемияси сабаб ёшлар ўртасида ишсизлик даражаси ортиб бормоқда. Бу эса дунё ҳамжамиятини ташвишга солаётган муҳим масалалардан биридир. Aйнан шу омиллар Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенцияни қабул қилиш ҳақидаги ташаббус ҳар қачонгидан ҳам зарурлигини кўрсатмоқда. Муҳтарам Президентимизнинг саъй-ҳаракатлари биз ёшларни илҳомлантириб, эртанги кунга бўлган ишончимизни янада оширмоқда. Шу билан бирга, ушбу ташаббусни чет эллик дўстларимиз орасида кенг тарғиб қилишда катта масъулият ҳам юклайди”, деди С.Аҳмедов.
Ўмон Султонлигида истиқомат қилаётган ватандошлардан яна бири Р.Умарованинг таъкидлашича, Президентимизнинг БМТ Бош Ассамблеяси 75-сессиясида сўзлаган нутқи халқаро жамоатчилик диққат марказида бўлиб турибди. Айниқса, давлатимиз раҳбарининг Ўзбекистон коронавирусга қарши зарур дори воситалари ва вакциналарни яратиш бўйича халқаро ташаббусларни фаол қўллаб-қувватлаши ҳақида билдирган фикрлари кўпчиликни эътиборини тортди.
Учрашув сўнгида ватандошлар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олди. Мамлакатимиз нуфузини янада ошириш, олиб борилаётган сиёсатни халқаро миқёсда кенг тарғиб қилиш йўлида биргаликда ҳаракат қилишга келишиб олинди.

Соотечественники в Султанате Оман поддерживают инициативы нашего Президента
26 сентября 2020 года Посольством Республики Узбекистан в Султанате Оман была организована онлайн-видеоконференция с соотечественниками, проживающими в этой стране.
Участники были проинформированы о важности инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым в своем выступлении на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
На встрече соотечественник, менеджер гостиницы «Аль Бустан» в Маскате С.Ахмедов прокомментировал инициативу главы государства по принятию Международной Конвенции ООН о правах молодежи, направленную на обеспечение более всестороннего и устойчивого развития в мире.
Он отметил, что особое внимание Президента к этому вопросу связано с тем, что молодые люди являются неотъемлемой частью любого общества, «катализатором» развития и движущей силой перемен.
«Сегодня более двух миллиардов человек в мире - молодые люди», - сказал он. Однако не существует правовых норм, которые эффективно решали бы проблемы молодежи на международном уровне. В нынешних условиях глобализации необходимо разработать механизмы защиты прав молодых людей, реализации их экономических, социальных, культурных, гражданских и политических прав и интересов.
Кроме того, растет безработица среди молодежи из-за пандемии коронавируса. Это один из важных вопросов, волнующих на сегодня мировое сообщество. Именно эти факторы делают инициативу по принятию Международной конвенции о правах молодежи более важной, чем когда-либо. Усилия нашего уважаемого Президента воодушевляют нас, молодых людей, и еще больше укрепляют нашу уверенность в завтрашнем дне. В то же время на нем лежит большая ответственность продвигать эту инициативу среди наших зарубежных друзей», - сказал Ахмедов.
Гражданка Узбекистана Р.Умарова отметила, что выступление Президента на 75-й сессии Генассамблеи ООН находится в центре внимания международного сообщества. В частности, большое внимание привлекло заявление главы государства о том, что Узбекистан активно поддерживает международные инициативы по разработке необходимых лекарств и вакцин против коронавируса.
В конце встречи соотечественники получили ответы на интересующие их вопросы. Достигнута договоренность о совместной работе для дальнейшего улучшения имиджа нашей страны, продвижения политики на международном уровне.