Марказий Осиё давлатлари ва «Валдай» халқаро мунозара клуби экспертлари Афғонистонда тинчлик ўрнатиш масалаларини муҳокама қилди
Жорий йилнинг 26 август куни «Афғонистонда Россия ва Марказий Осиё давлатлари имкониятлари» мавзусида онлайн-конференция бўлиб ўтди. Тадбир Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти томонидан «Валдай» халқаро мунозара клуби томонидан ташкил этилди.
Унда Россия ва Марказий Осиё мамлакатлари экспертлари иштирок этди.
Россия томонидан – дипломатлар, «Валдай» халқаро мунозара клуби, Шарқий Осиё ва ШҲТ тадқиқотлари маркази, Россия Ташқи ишлар вазирлигининг Москва давлат халқаро муносабатлар институти, Халқаро тадқиқотлар институти, Россиянинг халқаро ишлар бўйича кенгаши тадқиқотчилари ҳамда олимлари иштирок этди.
Марказий Осиё экспертлар ҳамжамияти сифатида Қозоғистон халқаро муносабатлар кенгаши, Қозоғистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик тадқиқотлар институти, Қирғизистон Республикаси Стратегик тадқиқотлар миллий институти, Тожикистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик тадқиқотлар маркази, Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатияси университети, Халқаро муносабатлар ахборот-таҳлил маркази вакиллари иштирок этди.
Тадбирда Афғонистондаги вазиятнинг ривожланиш истиқболлари, Россия ва Марказий Осиё мамлакатларининг минтақавий хавфсизликни таъминлаш масалалари бўйича фикр алмашилди, Афғонистонда тинчлик жараёнлари ва мамлакатни минтақавий савдо-иқтисодий жараёнларга интеграциялашуви масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директорининг биринчи ўринбосари Акрамжон Неъматов тадбирда сўзга чиқиб, Афғонистонда тинчлик ва барқарорликни ўрнатиш, уни иқтисодий жиҳатдан тиклаш кенг Евроосиё маконида хавфсизлик ва барқарор тараққиётни таъминлашда муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади.
Эксперт Афғонистондаги вазиятни сиёсий мулоқот ҳамда афғонларнинг бевосита ўзлари иштирокида тинч жараённи амалга ошириш орқали тартибга солиш мумкинлигини қайд этди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Афғонистон Президенти Ашраф Ғани ташаббуси билан 2018 йил март ойида Тошкентда Афғонистон бўйича ташкил этилган халқаро конференция бу борада сиёсий асос бўлди. Анжуман якунида қабул қилинган Тошкент декларацияси Афғонистонда тинчликни таъминлаш бўйича ўзига хос стратегик аҳамият касб этди.
Ташқи ишлар вазири ўринбосари А.Неъматов Афғонистонда узоқ муддатли ва барқарор тинчликка эришишда халқаро ҳамжамият томонидан Афғонистон ичидаги тинч музокараларни узлуксиз қўллаб-қувватлашнинг муҳим эканини қайд этди.
Жорий йилнинг февраль ойида Доҳа шаҳрида АҚШ ва «Толибонлар» ҳаракати ўртасида Тинчлик шартномасининг тузилиши тинчлик музокаралари жараёнининг бошланишида муҳим қадамлардан бири бўлди. У Афғонистонда юз берган 40 йиллик урушни якунлаш бўйича тарихий имкониятни берди ва афғон муаммосини ҳарбий йўл билан ҳал этиш имконсизлигини яна бир бор тасдиқлади.
Ўз навбатида, «Валдай» халқаро мунозара клубини ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш жамғармаси кенгаши раиси Андрей Бистрицкий Россия ва Марказий Осиё давлатлари манфаатларидан келиб чиққан ҳолда Афғонистондаги жараёнларга нисбатан ўз қарашларини билдирди.
Андрей Бистрицкий Афғонистонни тартибга солишда Ўзбекистоннинг роли ҳақида гапирганда, уни Афғонистон халқи билан маданий-тарихий алоқалар, географик жойлашуви нуқтаи назаридан қараб, муҳим деб баҳолади.
У Ўзбекистон Афғонистонни тартибга солиш йўлида жуда кўп ишларни амалга оширганини қайд этди.
Тадбир иштирокчилари мамлакатда бўшлиқ пайдо бўлишига йўл қўймаслик, Афғонистон ҳукуматининг аҳоли олдидаги ижтимоий мажбуриятларини бажариши, фуқароларнинг барқарорлик ва хавфсизлик бўйича энг муҳим эҳтиёжларини қондиришдаги салоҳиятини сақлаб қолиш мақсадида АҚШ ва НАТО ҳарбий кучларининг олиб чиқиб кетилишини масъулият билан ва босқичма-босқич амалга оширилиши зарурлигини қайд этди.
Мамлакат низолардан кейинги даврда ҳам тинч тараққиётга эришиши учун бирлашган халқаро ва минтақавий кўмакни ривожлантириш зарурлиги қайд этилди.
Экспертлар иқтисодиётни ривожлантиришни Афғонистонда барқарор ва узоқ муддатли тинчликни таъминлашнинг зарур шарти деб қараб, Афғонистонни урушдан кейинги тиклаш бўйича халқаро дастур ишлаб чиқишнинг муҳим эканини қайд этишди.
Шу боис, онлайн-учрашув иштирокчилари минтақа мамлакатларининг инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш, чегара олди савдоси, авиа, автомобиль ва темирйўл юк ташувларини кенгайтириш учун қулай шароитлар яратиш орқали Афғонистон билан савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш борасидаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлади.
Тадбирда қайд этилганидек, Афғонистон билан транспорт-коммуникация ва савдо-иқтисодий ҳамкорлик қилиш трансминтақавий ҳамкорликни ривожлантириш, ушбу мамлакатда энергетика, савдо, қишлоқ хўжалиги, таълим, маданият соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун қулай шароитлар яратиш учун имкониятларни анча ошириши мумкин.
Конференция иштирокчилари бир овоздан Афғонистонни иқтисодий ривожлантириш бўйича қўшма дастурлар ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш, Евроосиёда барқарор тараққиёт ва фаровонликни кучайтириш ва Афғонистонда узоқ муддатли тинчликка эришиш борасидаги манфаатдор томонлар ўртасида консенсусни яратишда муҳим омил бўлиб хизмат қилиши мумкин деган якдил фикрни билдирди.
Умуман олганда, виртуал учрашув дўстона ва ишчан руҳда ўтди, тадбир иштирокчиларига Афғонистонда узоқ кутилган тинчликни ўрнатиш ва мамлакат иқтисодиётини тиклаш масалалари бўйича фикр алмашиш ҳамда келишилган ёндашувларни ишлаб чиқиш имконини берди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ва «Валдай» халқаро мунозара клуби «Ҳамкорлик тўғрисидаги келишув» доирасида ҳамкорлик қилмоқда. Хусусан, экспертлар алмашинувлари ташкил этилиб, томонлар тадбирларда иштирок этмоқда.
2019 йилда Самарқандда «Валдай» халқаро мунозара клуби томонидан “Марказий Осиё ва Евроосиё: глобал тартибсизликларнинг олдини олиш бўйича кенг қамровли ҳамкорлик” мавзусида X Осиё конференция ўтказилган эди. Унда дунёнинг 11 мамлакати, жумладан, Ўзбекистон, Россия, Хитой, Германия, Япония, Швеция, Ҳиндистон, Филиппин, Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистондан 80 нафардан зиёд нуфузли эксперт иштирок этган эди.

Эксперты стран Центральной Азии и Международного дискуссионного клуба «Валдай» обсудили вопросы продвижения мира в Афганистане
26 августа т.г. Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) и Международный дискуссионный клуб «Валдай» провели онлайн-конференцию на тему «Возможности России и государств Центральной Азии в Афганистане».
В работе онлайн-дискуссии приняли участие ведущие эксперты России и стран ЦА.
С российской стороны - дипломаты, ученые и исследователи, представляющие Международный дискуссионный клуб «Валдай», Центр исследований Восточной Азии и ШОС, Институт международных исследований МГИМО МИД России, Российский совет по международным делам.
Экспертное сообщество стран ЦА было представлено ведущими аналитиками Казахстанского совета по международным отношениям, Казахстанского института стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан, Национального института стратегических исследований Кыргызской Республики, Центра стратегических исследований при Президенте Республики Таджикистан, Информационно-аналитического центра международных отношений и Университета мировой экономики и дипломатии при МИД Узбекистана.
В ходе мероприятия состоялся обстоятельный обмен мнениями по перспективам развития ситуации в Афганистане, вопросам укрепления сотрудничества России и стран Центральной Азии в сфере обеспечения региональной безопасности, обсуждены процессы мирного восстановления Афганистана и интеграции страны в региональные торгово-экономические связи.
Выступая на конференции, первый заместитель директора ИСМИ Акрамжон Неъматов отметил, что установление мира и стабильности в Афганистане, его экономическое восстановление имеют ключевое значение для обеспечения безопасности и устойчивого развития обширного евразийского пространства.
Эксперт подчеркнул безальтернативность урегулирования ситуации в Афганистане путем политического диалога и осуществления инклюзивного мирного процесса самими афганцами и под руководством самих афганцев.
При этом важной политической основой для запуска процесса политического урегулирования в этой стране послужила Международная конференция по Афганистану, состоявшаяся в марте 2018 года в г.Ташкенте по инициативе президентов Узбекистана и Афганистана – Шавката Мирзиёева и Ашрафа Гани. Ташкентская декларация, принятая по итогам конференции, закрепила всеобъемлющий консенсус на региональном и глобальном уровнях о необходимости скорейшего начала прямых межафганских переговоров, стала своего рода стратегией дальнейшего миростроительства в Афганистане.
Акрамжон Неъматов указал на принципиальную важность всесторонней поддержки со стороны международного сообщества непрерывного и поступательного процесса мирных внутриафганских переговоров для достижения долгосрочного и устойчивого мира в Афганистане.
Серьёзным шагом вперёд в деле мирного инклюзивного переговорного процесса стало подписание мирного Соглашения между США и Движением «Талибан» в Дохе в феврале текущего года, которое предоставило исторический шанс положить конец 40-летней войне в Афганистане и еще раз подтвердило невозможность решить афганскую проблему военным путем.
В свою очередь председатель Совета Фонда развития и поддержки Международного дискуссионного клуба «Валдай» Андрей Быстрицкий выразил концептуальное видение процессов в Афганистане через призму интересов России и государств Центральной Азии.
В частности, он подчеркнул, что если говорить о связанности в Евразии, роли трансформации Центральной Азии в «точку роста», место интенсивного развития и регион «современного звучания», очень важна хотя бы относительная стабильность в Афганистане.
Комментируя роль Узбекистана в афганском урегулировании и восстановлении, Андрей Быстрицкий посчитал ее важнейшей и не поддающейся полному описанию, с точки зрения культурно-исторических связей с народом Афганистана, географического расположения, влияния на процессы, которые там идут.
По его мнению, узбекская сторона является непременным условием решения афганского уравнения, и страна сделала много в этом направлении.
Участники дискуссий подчеркнули важность обеспечения ответственного и поступательного вывода войск сил международной коалиции, США и НАТО, чтобы не допустить создания вакуума силы в стране, сохранить дееспособность правительства Афганистана по выполнению своих социальных обязательств перед населением, удовлетворению насущных потребностей граждан в стабильности и безопасности.
Отмечена необходимость продолжения консолидированной международной и региональной поддержки Афганистану в восстановлении экономики этой страны, чтобы она могла прочно встать на рельсы мирного развития и в постконфликтный период.
Рассматривая развитие экономики в качестве непременного условия обеспечения устойчивого и долгосрочного мира в Афганистане, эксперты подчеркнули важность разработки широкой международной программы послевоенного восстановления Афганистана.
В этой связи участники онлайн-встречи поддержали усилия стран региона по развитию торгово-экономического сотрудничества с Афганистаном, в том числе путём реализации инфраструктурных проектов, создания благоприятных условий для расширения приграничной торговли, авиа-, автомобильных и железнодорожных грузовых перевозок.
Отмечено, что именно укрепление транспортно-коммуникационного и торгово-экономического взаимодействия с Афганистаном может существенно усилить возможности для развития трансрегионального сотрудничества, создать благоприятные условия для запуска и реализации в этой стране совместных проектов в области энергетики, торговли, сельского хозяйства, образования, культуры.
Участники конференции были едины во мнении, что совместные программы экономического развития Афганистана станут мощным драйвером укрепления взаимосвязанности, устойчивого развития и совместного процветания в Евразии, могут служить фактором формирования консенсуса между заинтересованными сторонами о необходимости достижения долгосрочного мира в Афганистане.
В целом виртуальная встреча прошла в дружественной и конструктивной атмосфере, позволила участникам мероприятия обменяться мнениями и выработать согласованные подходы как в вопросах продвижения долгожданного мира в Афганистане, так и восстановления мирной экономики страны.
Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан и Международный дискуссионный клуб «Валдай» взаимодействуют в рамках «Соглашения о сотрудничестве», в частности осуществляют обмен экспертами, взаимно участвуют на мероприятиях, организуемых сторонами.
В 2019 году в Самарканде была проведена совместная X Азиатская конференция Международного дискуссионного клуба «Валдай» на тему «Центральная Азия и Евразия: многостороннее сотрудничество перед вызовами глобального беспорядка». В мероприятии приняли участие более 80 авторитетных экспертов из Узбекистана, России, Китая, Германии, Японии, Швеции, Индии, Филиппин, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана.