Ўмон ахборот агентлиги икки томонлама ҳамкорлик жадал ривожланаётганини қайд этди
МАСҚАТ, 21 август. /«Дунё» АА/. «Oman News Agency» ахборот агентлигида «Ўмон Султонлиги ва Ўзбекистон турли соҳаларда икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлаш йўлларини муҳокама қилмоқда» сарлавҳали мақола нашр этилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Мақолада қайд этилишича, Ўмон Султонлиги ва Ўзбекистон Республикаси ўзаро қизиқиш уйғотадиган турли соҳаларда икки томонлама ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш йўлларини муҳокама қилиш учун видеоконференцалоқа шаклида сиёсий маслаҳатлашувларнинг олтинчи даврасини ўтказди, шунингдек, қатор минтақавий ва халқаро муаммолар бўйича фикр алмашди.
Учрашувда икки мамлакат ўртасида сиёсий, савдо-иқтисодий, илмий ва маданий соҳаларда алоқаларни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. Қўшма сармоявий лойиҳаларни амалга оширишда ёрдам бериш, шунингдек, икки мамлакат савдо алмашинувини фаоллаштиришга қизиқиш билдирилди.
Агентлик материали якунида икки томонлама тадбирда Ўмон томонини ташқи ишлар вазири ўринбосари шайх Халифа бин Али бин Исо ал-Хариси, Ўзбекистон томонини эса ташқи ишлар вазири ўринбосари Фурқат Сидиков бошқаргани қайд этилган.

«Oman News Agency» констатирует динамичное развитие двустороннего сотрудничества
МАСКАТ, 21 августа. /ИА «Дунё»/. Информационное агентство «Oman News Agency» опубликовало статью под названием «Султанат Оман и Узбекистан обсуждают пути укрепления двустороннего сотрудничества в различных сферах», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В материале отмечается, что Султанат Оман и Республика Узбекистан организовали 6-й раунд политических консультаций в формате видеоконференцсвязи с целью обсуждения путей дальнейшего укрепления двустороннего сотрудничества в различных областях, представляющих обоюдный интерес, а также обменялись мнениями по ряду региональным и международным вопросам.
На заседании были рассмотрены перспективы развития отношений между двумя странами в политической, торгово-экономической, научной и культурных областях и выражена заинтересованность в оказании содействия в реализации совместных инвестиционных проектов, а также активизации торговых обменов между двумя странами.
В заключение агентство резюмирует, что на мероприятии оманскую сторону возглавлял заместитель Министра иностранных дел Шейх Халифа бин Али бин Иса ал-Хариси, а узбекскую - заместитель Министра иностранных дел Фуркат Сидиков.