Ўзбекистон Президенти расмий ташриф билан Малайзияда бўлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Малайзия Бош вазири Анвар Иброҳимнинг таклифига биноан 4-5 февраль кунлари расмий ташриф билан ушбу мамлакатда бўлади.
Ташриф доирасида Куала-Лумпур шаҳрида Бош вазир Анвар Иброҳим билан икки томонлама музокаралар, Малайзиянинг етакчи компаниялари раҳбарлари билан учрашувлар, қўшма бизнес форуми ва бошқа тадбирларда кўзда тутилган.
Бўлажак олий даражадаги музокаралар кун тартибидан Ўзбекистон-Малайзия дўстлик муносабатларини янада ривожлантириш ҳамда амалий ҳамкорликни, шу жумладан, савдо, инвестициялар, инновациялар, технологик кооперация, нефть-кимё, электроника, "яшил" энергетика, "ақлли" қишлоқ хўжалиги, туризм ва бошқа кўплаб устувор йўналишларда кенгайтириш масалалари ўрин олган. Маданий-гуманитар алмашинувни фаоллаштиришга алоҳида эътибор қаратилади.
Етакчилар халқаро сиёсат ва минтақавий ҳамкорликнинг долзарб жиҳатларини ҳам кўриб чиқадилар.
Саммит якунида икки давлат ўртасидаги кенг кўламли шерикликни янада ривожлантиришга қаратилган Қўшма баёнот ва салмоқли битимлар тўплами қабул қилиниши режалаштирилган.
Таъкидлаш жоизки, ташриф арафасида Малайзияда бир қатор муҳим тадбирлар ўтказилмоқда.
Хусусан, етакчи таҳлил марказлари ва тадқиқот тузилмаларининг учрашуви бўлиб ўтди. Яқин кунларда Ўзбекистоннинг туризм салоҳияти ва маданий мероси тақдимотлари, икки мамлакат етакчи олий таълим муассасалари ректорлари форуми ва бошқа тадбирлар ўтказилади.
Ўзбекистон-Малайзия: иқтисодий ва маданий алоқалар ва келажакка назар
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Бош вазир Анвар Иброҳимнинг таклифига биноан 4-5 февраль кунлари расмий ташриф билан Малайзияда бўлади.
Малайзия 1992 йил 21 февралда Ўзбекистон мустақиллигини биринчилардан бўлиб тан олган ва мамлакатимиз билан дипломатик муносабатлар ўрнатган давлатлардан бири ҳисобланади. Бу муносабатларнинг асосий тамойиллари Ўзбекистон ва Малайзия томонидан 1993 йил 3 апрелда қабул қилинган қўшма коммюникеда мустаҳкамланган.
Икки давлат ўртасида олий даражада самарали мулоқот йўлга қўйилган. Бу мамлакатларимиз ўртасида сезиларли жуғрофий масофа бўлишига қарамай, барча соҳаларда ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев 2023 йил 1 декабрь куни Дубай шаҳрида ўтган Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Иқлим ўзгариши бўйича конференцияси (СОР-28) доирасида собиқ Малайзия Подшоҳи Султон Абдуллоҳ Риоятуддин Ал-Мустафо Биллоҳ Шоҳ билан учрашди.
Малайзия Бош вазири Анвар Иброҳимнинг 2024 йил май ойида мамлакатимизга ташрифи Ўзбекистон–Малайзия ҳамкорлигига кучли туртки бўлди. Ушбу ташриф чоғида Кўп қиррали ҳамкорликни чуқурлаштириш тўғрисидаги Қўшма баёнотни имзоланда. Унда томонларнинг сиёсий мулоқотни, парламентлараро алоқаларни, савдо ва сармоявий, маданий-гуманитар ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш тарафдори эканлиги тасдиқланди. Шунингдек, икки томонлама муносабатларни яқин келажакда кенг қамровли шериклик даражасига олиб чиқишдан томонлар ҳам манфаатдор экани таъкидланди. Бундан ташқари, Самарқандда бўлиб ўтган Ўзбекистон-Малайзия бизнес-форуми якунларига кўра, умумий қиймати 3 миллиард доллардан ортиқ бўлган 19 та инвестиция шартномасидан иборат мустаҳкам ҳужжатлар тўплами имзоланди.
Ўзбекистон ва Малайзия халқлари ўртасидаги мустаҳкам дўстлик ришталари умумий дин, урф-одат ва маданий қадриятларнинг ўхшашлигига асосланади. Амалга оширилаётган ривожланиш ва модернизацияга қаратилган “Ўзбекистон – 2030” ва “Малайзия Мадани” стратегик дастурларининг мақсад ва вазифалари ўхшаш.
Ҳар икки давлат барқарор иқтисодий ўсиш, илғор технологияларни жорий этиш, ҳаёт сифатини ошириш ва инсон капиталини ривожлантиришга интилмоқда. Устуворликларнинг мос келиши бизга тажриба алмашиш, муваффақиятли амалиётларни мослаштириш ва турли соҳаларда ўзаро манфаатли ҳамкорликни чуқурлаштириш имконини беряпти.
Хусусан, парламентлараро мулоқот фаол ривожланмоқда. 2020 йилда икки мамлакат парламентларида дўстлик гуруҳлари ташкил этилган. Малайзия парламенти Вакиллар палатаси спикери Жоҳари бин Абдул 2023 йил апрель ойида ўтказилган Ўзбекистон Конституциясига ўзгартишлар киритиш бўйича референдумда халқаро кузатувчи сифатида иштирок этди. 2024 йил июль ойида Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси спикери Нуриддин Исмоилов Малайзияга ташриф буюрди.
Икки давлат ташқи сиёсат идоралари ўртасида мунтазам равишда сиёсий маслаҳатлашувлар ўтказилиб, икки томонлама кун тартибидаги долзарб масалалар фаол муҳокама қилиняпти. 2024 йилнинг февраль ва июль ойларида Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов бошчилигидаги мамлакатимиз делегациянинг Малайзияга ташрифлари жуда самарали кечди.
Ўзбекистон ва Малайзия БМТ, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Қўшилмаслик ҳаракати каби минтақавий ва халқаро ташкилотлар доирасида ҳам яқин ҳамкорлик қилиб, глобал ва минтақавий хусусиятдаги энг долзарб муаммоларга оид ташаббусларни илгари суриш ва позициялар ўхшашлигини намойиш этишда бир-бирини фаол қўллаб-қувватламоқда.
Малайзия БМТ Бош Ассамблеяси томонидан Ўзбекистон ташаббуси билан қабул қилинган “2018-2024 йилларда Марказий Осиёда барқарор ривожланиш кун тартиби” (2018 йил), “Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш тўғрисидаги”ги (2021). “Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро алоқаларни мустаҳкамлаш” (2022), “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишни жадаллаштиришда парламентлар ролини кучайтириш тўғрисида”ги (2022), “Марказий Осиё экологик муаммолар қаршисида: барқарор ривожланиш ва фаровонлик йўлида минтақавий бирдамликни мустаҳкамлаш” (2023), “2027 йилни Халқаро барқарор ва яшовчан туризм йили деб эълон қилиш (2024) тўғрисида”ги резолюцияларни қўллаб-қувватлади ҳамда ҳаммуаллифи бўлди.
Икки давлат ўртасидаги савдо-иқтисодий муносабатларга энг кўп қулайлик яратиш тартиби жорий этилган бўлиб, Ҳукуматлараро қўшма комиссия бу йўналишдаги ҳамкорликни кенгайтириш ва мустаҳкамлашга яқиндан кўмаклашмоқда. 2024 йил 29 май куни Куала-Лумпурда Ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди ва унинг якуни бўйича қўшма баёнот имзоланди.
2019 йилда Малайзиянинг Тошкентдаги элчихонасида ташқи савдони ривожлантириш бўйича Малайзия корпорацияси (MATRADE) ваколатхонасининг очилиши ўзаро савдо ҳажмининг ошишига ижобий таъсир кўрсатди.
2024 йилнинг 18-20 декабрь кунлари Петалинг Жая шаҳридаги “Paradigm Mall” савдо мажмуасида Малайзиянинг “KNKV Group” компанияси билан биргаликда Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат маҳсулотлари, ёнғоқ ва қуритилган меваларнинг биринчи кўргазма-ярмаркаси бўлиб ўтди. Ушбу тадбир Ўзбекистон маҳсулотлари Малайзия бозорида рақобатбардош эканлигини кўрсатди ва савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантиришнинг янги тенденцияларини белгилаб олиш учун муҳим платформага айланди.
Умуман олганда, 2024 йилда икки давлат ўрасидаги ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 102 миллион АҚШ долларидан ошди. Бироқ, Ўзбекистон ҳам, Малайзия ҳам бу кўрсаткични ошириш учун юқори салоҳият мавжудлигини таъкидламоқда. Шу нуқтаи назардан, янги транспорт йўналишларини излаш алоҳида аҳамиятга эга ва бу ҳозирги ҳамкорликнинг яна бир долзарб йўналиши бўлиб, у жадал ривожланмоқда. Бугунги кунда Ўзбекистонда Малайзия капитали иштирокидаги 40 та корхона фаолият кўрсатаяпти. Ўзбекистон тадбиркорлари Малайзия бозорини эндигина ўзлаштира бошладилар ва бу мамлакатнинг иқтисодий ривожланишига ҳисса қўшмоқда.
Ўз навбатида, кейинги йилларда Малайзия инвестицияси иштирокида умумий қиймати 12 миллион долларлик олтита лойиҳа амалга оширилди. Хусусан, Гулистон шаҳрида Малайзия технология университети иштирокида қиймати 9,3 миллион долларлик инфратузилма лойиҳалари ишга туширилди. Шунингдек, “Инновацион IT-таълим муассасасини яратиш лойиҳаси” амалга оширилмоқда.
Туризм, соғлиқни сақлаш, спорт соҳаларидаги икки томонлама шериклик йилдан-йилга кенгаймоқда, маданий алоқалар мустаҳкамланиб, таълим ва академик алмашинувлар кенгаймоқда. Қўшма конференциялар, симпозиумлар, кўргазмалар, сайёҳлик ярмаркалари, маданият ва кино кунлари, концерт ва фестиваллар мунтазам ўтказиб келинаётир.
Ўзбекистон ва Малайзия “Ҳалол” стандартлари ва Ислом банки каби соҳаларда ҳам ўзаро алоқаларни фаоллаштирмоқда. Малайзия “ҳалол” маҳсулотларнинг энг йирик экспортчиларидан бири эканлиги, шунингдек, ислом молиясининг халқаро маркази сифатида эътироф этилишини инобатга оладиган бўлсак, бу жабҳадаги ҳамкорликни ривожлантириш, албатта, катта истиқболга эга. Хусусан, Ўзбекистоннинг “ҳалол” маҳсулотлар етказиб беришнинг глобал занжирларига интеграциялашуви ва мамлакатимизда Ислом банки ишини ривожлантириш, ушбу соҳаларда кадрлар салоҳиятини оширишга хизмат қилиши мумкин.
Ўзбекистон-Малайзия маданий-гуманитар алоқалари икки халқнинг анъаналари, урф-одатлари ва маънавий қадриятларини бирлаштирган ўзига хос кўприкдир. Ўзаро ҳурмат ва маданий-маънавий меросни асраб-авайлаш истагига асосланган бундай яқин шериклик мамлакатлар ўртасидаги дўстона муносабатларни мустаҳкамлашнинг муҳим элементига айланиб бормоқда. Муштарак тарихий ва маданий ўхшашликлар таълим, санъат, илм-фан, туризм каби соҳаларда тажриба алмашиш, қўшма лойиҳаларни амалга ошириш ва ўзаро ҳамжиҳатликни ривожлантириш учун мустаҳкам замин яратаяпти.
Хусусан, таълим ва тиббиёт муассасалари, ислом цивилизациясининг бой меросини ўрганиш марказлари ўртасидаги самарали ҳамкорлик муттасил кенгайиб, икки мамлакат аҳолиси учун янги имкониятлар очмоқда.
Жумладан, Малайзия ҳукуматининг Техник ҳамкорлик дастури (МТCР) доирасида 1994 -2024 йилларда Ўзбекистон вазирлик ва идораларининг 900 нафар мутахассиси Малайзияда турли қисқа муддатли курс ва семинарларида қатнашди.
Бугунги кунда Малайзия олий ўқув юртларида 500 дан ортиқ ўзбекистонлик талаба таҳсил олади. 2021-2023 йилларда икки давлат таълим таълим муассасалари ўртасида 25 та ҳамкорлик шартномаси имзоланган.
2024 йил май ойида Малайзиянинг “Q Study World” ташкилоти Ўзбекистон ёшлари умумжаҳон ассоциацияси билан биргаликда Тошкент шаҳрида ўзининг ўқув марказини очди. Унинг фаолияти хорижий мамлакатлардаги олий ўқув юртларида ўқиш истагида бўлган ёшларга ёрдам беришга қаратилган.
Шунингдек, Малайзия томони Ўзбекистон заминидан етишиб чиққан буюк олимлар ва мутафаккирларнинг ислом цивилизацияси ривожига қўшган ҳиссасини юксак баҳолаган ҳолда, мамлакатимизнинг бой маънавий меросини ўрганиш, оммалаштириш ва асраб-авайлашда фаол иштирок этмоқда.
2024 йил 30 май куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази ва Малайзия Ислом цивилизацияси институти ҳамкорлигида ташкил этилган “Ислом цивилизацияси мутафаккирлари” тўртинчи халқаро илмий-амалий конференцияси ана шундай ўзаро ҳамкорликка мисол бўла олади. 2024 йил 22 октябрь куни Куала-Лумпурда халқаро конференцияси доирасида Имом Бухорий илмий меросини ўрганишда замонавий ёндашувларнинг ўрни муҳокама қилинди.
Ислом цивилизацияси маркази директори Фирдавс Абдухолиқов бошчилигидаги делегациянинг жорий йилнинг январь ойида Малайзияга сафари жуда самарали бўлди. Малайзия Ислом тафаккури ва цивилизацияси институти мамлакатимиз маданий меросига оид тарихий қўлёзмалар – Абу Райҳон Берунийнинг “Ат-Тафҳим” ва Абул-Қасим Фирдавсийнинг “Шоҳнома” асарларининг факсимил нусхаларини Ўзбекистон томонига топширди. 2022 йилда “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркуми доирасида Малайзия Ислом санъати музейи коллекциясига бағишланган махсус китоб-альбом нашр этилганини алоҳида таъкидлаш керак.
Малайзия вакиллари ҳам Ўзбекистонда ўтказилаётган халқаро маданий, мусиқий, спорт ва маърифий тадбирларнинг мунтазам иштирокчилари ҳисобланади. Ўз навбатида, ўзбекистонлик санъаткорлар Малайзияда гастрол сафарларида бўлиб, ўзбек миллий мусиқа ва рақс санъатининг бой меросини кенг намойиш этиб келаётир.
Малайзияда миллий ўзбек меъморчилик услуби ва анъаналарига алоҳида ҳурмат билан ёндашилади. Ўзбекистон ҳунармандлари Малайзиядаги кўплаб йирик иншоотлар ва маъмурий биноларни ноёб меъморчилик техникасидан фойдаланган ҳолда таъмирладилар. Дунёга машҳур Петронас эгизак миноралари, филармония концерт зали, Бош вазир қароргоҳи ёнида жойлашган мамлакатдаги энг катта Путра масжиди, Кедах ва Малаккадаги Ан-Нур ва Кампунг Кланг масжиди, Ислом санъати музейи ва Кедахдаги Ал-Бухорий халқаро университети, Жоҳор ва Сабоҳ штатлари ҳукумат бинолари ва уларнинг гумбазлари миллий ўзбек нақшлари билан безатилган.
Малайзия киноижодкорларининг мамлакатимизга қизиқиши ҳам ортиб бормоқда. 2020 йилда Малайзиядан келган суратга олиш гуруҳи Самарқанд, Бухоро ва Хиванинг диққатга сазовор жойлари ҳақида 10 қисмдан иборат ҳужжатли фильм суратга олди. Улар Малайзиянинг етакчи “ТВ1” ва “ТВ2” телеканаллари орқали намойиш этилди. 2024 йилда Малайзиянинг “РТМ” телеканали Бухоронинг зиёрат туризми салоҳиятига бағишланган махсус фильмни намойиш этди. Шунингдек, Ўзбекистон маданий мероси ва сайёҳлик салоҳияти ҳақида 10 қисмли ҳужжатли фильмни суратга олиш бўйича келишувга эришилган.
Ўзбекистон, ўз навбатида, Малайзия халқи учун ўз эшикларини кенг очди. Жумладан, 2018 йил февраль ойидан буён ушбу мамлакат фуқароларининг республикамизга кириши учун 30 кунлик визасиз режим жорий қилинган. Ўрнатилган мунтазам ҳаво қатновлари ўзаро сайёҳлик оқимининг ошишига хизмат қилмоқда. 2024 йилда Ўзбекистонга келган малайзиялик сайёҳлар сони салкам 10 минг кишини ташкил этди.
2019 йилнинг февраль ойида Бухорода бўлиб ўтган зиёрат туризми бўйича биринчи халқаро форум давомида Малайзиянинг Перлис штати муфтийси Моҳд Асри бин Зайнул Обидин Ўзбекистоннинг зиёрат туризми бўйича фахрий элчи этиб тайинланди. Ўша йилнинг апрель ойида Ўзбекистонда туғилган малайзиялик актёр Далер Ҳамроқулов ҳам Ўзбекистон туризм брендининг Малайзиядаги элчиси бўлди.
Ўзбекистон туроператорлари Малайзиядаги йирик “MATTA Fair” сайёҳлик кўргазмаси ва бошқа нуфузли ярмаркаларнинг, Малайзия меҳмондўстлик саноати вакиллари эса анъанавий Тошкент халқаро сайёҳлик ярмаркасининг доимий иштирокчиси ҳисобланади.
Мухтасар айтганда, Ўзбекистон–Малайзия муносабатлари ривожининг уфқлари йил сайин кенгайиб бормоқда. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Малайзияга бўлажак ташрифи, шубҳасиз, икки томонлама муносабатларни мустаҳкамлашдаги навбатдаги босқичнинг бошланиши бўлиб, томонларнинг узоқ муддатли ишончли шериклик муносабатларини шакллантириш истагини тасдиқлайди. Бу нафақат амалга оширилган ишларни сарҳисоб қилиш, балки самарали ҳамкорликнинг янги йўналишларини аниқлаш имконини ҳам беради. Шунингдек, ташриф давомида имзоланадиган ҳужжатлар ва эришиладиган келишувлар минтақавий барқарорликни мустаҳкамлаш, Ўзбекистон ва Малайзия ўртасидаги бизнес ва гуманитар алмашинув учун янги имкониятлар яратадиган стратегик лойиҳаларни амалга ошириш учун асос бўлиши кутилмоқда.

Президент Узбекистана совершит официальный визит в Малайзию
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Премьер-министра Малайзии Анвара Ибрагима 4-5 февраля посетит эту страну с официальным визитом.
Программой пребывания в городе Куала-Лумпуре предусматривается проведение двусторонних переговоров с Премьер-министром Анваром Ибрагимом, встреч с топ-менеджерами ведущих малазийских компаний, участие в работе совместного бизнес-форума и других мероприятиях.
Повестка предстоящих контактов на высшем уровне включает вопросы дальнейшего углубления узбекско-малазийских отношений дружбы и расширения практического взаимодействия, в том числе в таких приоритетных направлениях и сферах, как торговля, инвестиции, инновации, технологическая кооперация, нефтехимия, электроника, «зеленая» энергетика, «умное» сельское хозяйство, туризм и многие другие. Особое внимание будет уделено активизации культурно-гуманитарного обмена.
Лидеры также рассмотрят актуальные аспекты международной политики и регионального сотрудничества.
По итогам саммита планируется принятие Совместного заявления и солидного пакета соглашений, направленных на дальнейшее развитие полномасштабного партнерства двух государств.
Следует отметить, что в преддверии визита в Малайзии проводится целый ряд важных мероприятий.
В частности, уже состоялась встреча ведущих аналитических центров и исследовательских структур. В ближайшие дни пройдут презентации туристического потенциала и культурного наследия Узбекистана, форум ректоров ведущих вузов двух стран и другие мероприятия.
Узбекистан-Малайзия: связь экономик и культур и взгляд в будущее
4-5 февраля Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев по приглашению Премьер-министра Анвара Ибрагима посетит Малайзию с официальным визитом.
Малайзия стала одним из первых государств, признавших независимость Узбекистана и 21 февраля 1992 года установивших с нашей страной дипломатические отношения. Основные принципы этих отношений были закреплены в Совместном коммюнике Узбекистана и Малайзии от 3 апреля 1993 года.
Два государства поддерживают продуктивный диалог на высшем уровне, который способствует укреплению взаимодействия по всем направлениям, несмотря на географическую удаленность двух стран друг от друга.
Президент Шавкат Мирзиёев встречался с бывшим Королем Малайзии Султаном Абдуллой Риёятуддином Аль-Мустафой Биллах Шахом в рамках Конференции ООН по изменению климата (КС-28), которая состоялась 1 декабря 2023 года в Дубае.
Мощный импульс узбекско-малазийскому сотрудничеству придал состоявшийся в мае 2024 года визит в нашу страну Премьер-министра Малайзии Анвара Ибрагима. В ходе этого визита было подписано Совместное заявление об углублении многопланового сотрудничества, в котором подтверждена приверженность дальнейшему укреплению политического диалога, межпарламентских связей, торгово-инвестиционного и культурно-гуманитарного взаимодействия. Подчеркнута взаимная заинтересованность в выводе двусторонних отношений на уровень всеобъемлющего партнёрства в ближайшее время. Кроме того, по итогам прошедшего в рамках визита Узбекско-малазийского бизнес-форума в Самарканде подписан весомый пакет из 19 инвестиционных соглашений на сумму более 3 миллиардов долларов.
Крепкие узы дружбы между узбекским и малазийским народами основаны на общности религии, схожести обычаев и культурных ценностей. Схожесть целей и задач, реализуемых стратегических программ развития и модернизации «Узбекистан – 2030» и «Малайзия Мадани» делают сотрудничество между двумя странами еще более эффективным и перспективным.
Оба государства стремятся к устойчивому экономическому росту, внедрению передовых технологий, улучшению качества жизни и развитию человеческого капитала. Совпадение приоритетов позволяет обмениваться опытом, адаптировать успешные практики и углублять взаимовыгодное партнерство в различных сферах.
В частности, активно развивается межпарламентский диалог, чему способствуют созданные в 2020 году группы дружбы в парламентах двух стран. В апреле 2023 года спикер Палаты представителей парламента Малайзии Джохари бин Абдул принял участие в качестве наблюдателя на референдуме по внесению изменений в Конституцию Узбекистана. В июле 2024 года Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нуриддин Исмоилов посетил Малайзию.
На регулярной основе проводятся политические консультации между внешнеполитическими ведомствами двух стран, на которых обсуждаются актуальные вопросы двусторонней повестки. В феврале и в июле 2024 года состоялись плодотворные визиты делегаций во главе с министром иностранных дел Узбекистана Бахтиёром Саидовым в Малайзию.
Узбекистан и Малайзия также тесно взаимодействуют в рамках региональных и международных организаций, таких как ООН, Организация исламского сотрудничества, Движение неприсоединения, оказывая друг другу поддержку в продвижении инициатив и демонстрируя близость позиций по наиболее актуальным проблемам глобального и регионального характера.
Малайзия поддержала принятие Генеральной Ассамблеей ООН и стала соавторами инициированных Узбекистаном резолюций «Повестка дня в области устойчивого развития в Центральной Азии на 2018–2024 годы» (2018), «Объявление Приаралья зоной экологических инноваций» (2021), «Укрепление связей между Центральной и Южной Азией» (2022), «Об усилении роли парламентов в достижении Целей устойчивого развития» (2022), «Центральная Азия перед лицом экологических вызовов: укрепление региональной солидарности во имя устойчивого развития и процветания» (2023), Провозглашение 2027 года Международным годом устойчивого и жизнеспособного туризма (2024).
В торгово-экономических связях между двумя странами действует режим наибольшего благоприятствования, а Межправительственная совместная комиссия содействует расширению и укреплению взаимодействия на данном направлении. 29 мая 2024 года в Куала-Лумпуре состоялось первое заседание Межправительственной комиссии, по итогам которого было подписано совместное заявление.
Активизации взаимной торговли способствует открытое в 2019 году при Посольстве Малайзии в Ташкенте представительство Малазийской корпорации по развитию внешней торговли (MATRADE).
18-20 декабря 2024 года в торговом комплексе «Paradigm Mall» в Петалинг Джае совместно с малазийской компанией «KNKV Group» прошла первая в истории выставка-ярмарка сельскохозяйственной продовольственной продукции, орехов и сухофруктов, произведенных в Узбекистане. Она показала, что узбекская продукция способна конкурировать на малазийском рынке, и задала новые тенденции в развитии торгово-экономического сотрудничества.
В целом, объем двустороннего товарооборота в 2024 году превысил 102 миллиона долларов США, однако обе стороны считают, что потенциал для увеличения данного показателя имеется и у Узбекистана, и у Малайзии. В данном контексте особую значимость обретает поиск оптимальных транспортных маршрутов, и это еще одно актуальное направление текущего сотрудничества, набирающее обороты. На сегодняшний день в Узбекистане действуют 40 предприятий с участием малазийского капитала. Узбекские предприниматели только начинают осваивать малазийский рынок и вносить вклад в экономическое развитие этой страны.
В свою очередь, за последние годы с участием малазийских инвестиций было осуществлено шесть проектов на общую сумму 12 миллионов долларов США. В частности, в Гулистане при участии Технологического университета Малайзии запущены инфраструктурные проекты общей стоимостью 9,3 миллиона долларов США. Реализуется «Проект по созданию инновационного ИТ-образовательного учреждения».
C каждым годом расширяется сотрудничество в сфере туризма, здравоохранения, спорта, укрепляются культурные связи, расширяются образовательные и академические обмены. Этому способствуют регулярно проводимые совместные конференции, симпозиумы, выставки, туристические ярмарки, дни культуры и кино, концерты и фестивали.
Узбекистан и Малайзия также активизируют сотрудничество в таких ранее не охваченных направлениях сотрудничества, как «халяль-индустрия» и исламский банкинг. С учетом того, что Малайзия входит в число крупнейших экспортёров «халяльной» продукции, а также признается международным центром исламских финансов, развитие сотрудничества на данных направлениях, безусловно, имеет огромные перспективы. В частности, оно может способствовать интеграции Узбекистана в глобальные цепочки поставок «халяльной» продукции и развитию исламского банкинга в нашей стране, повышению кадрового потенциала в данных сферах.
Узбекско-малазийские культурно-гуманитарные связи представляют собой уникальный мост, объединяющий традиции, обычаи и духовные ценности двух народов. Это сотрудничество, основанное на взаимном уважении и стремлении к сохранению культурного и духовного наследия, становится важным элементом укрепления дружеских отношений между странами. Общие исторические и культурные параллели создают плодотворную основу для обмена опытом, реализации совместных проектов и развития взаимопонимания в таких сферах, как образование, искусство, наука и туризм.
В частности, эффективное сотрудничество между образовательными и медицинскими учреждениями, а также центрами, изучающими богатое наследие исламской цивилизации, непрестанно расширяется, открывая новые возможности для жителей двух стран.
Так, в рамках Программы технического сотрудничества (MTCP) правительства Малайзии с 1994 по 2024 год свыше 900 специалистов министерств и ведомств Узбекистана приняли участие в различных краткосрочных курсах и семинарах в Малайзии.
Сегодня более 500 узбекских студентов обучаются в малазийских вузах, а в 2021-2023 годах между образовательными учреждениями двух стран подписано 25 соглашений и меморандумов о сотрудничестве и обменах.
В мае 2024 года в Ташкенте малазийской организацией «Q Study World» в партнерстве со Всемирной ассоциацией молодежи Узбекистана открыт образовательный центр, деятельность которого направлена на оказание помощи молодым людям, желающим учиться в вузах зарубежных стран.
Высоко оценивая вклад ученых и мыслителей Узбекистана в развитие исламской цивилизации, малазийская сторона принимает активное участие в изучении, популяризации и сохранении богатейшего духовного наследия нашей страны.
Примером такого взаимодействия стала состоявшаяся 30 мая 2024 года в Ташкенте Четвертая международная научно-практическая конференция «Мыслители исламской цивилизации», организованная совместно Центром исламской цивилизации в Узбекистане и Малазийским институтом исламской цивилизации. Современные подходы к изучению научного наследия имама Бухари были обсуждены 22 октября 2024 года в Куала-Лумпуре в рамках международной конференции.
Весьма плодотворной стала поездка в Малайзию в январе этого года делегации Узбекистана во главе с директором Центра исламской цивилизации Фирдавсом Абдухоликовым. Малазийский институт исламской мысли и цивилизации передал узбекской стороне факсимильные копии исторических рукописей, относящихся к культурному наследию нашей страны, - «Ат-Тафхим» Абу Райхана Беруни и «Шахнаме» Абул-Касима Фирдоуси, переписанные в эпоху Темуридов.
Малазийские представители также являются традиционными участниками международных культурных, музыкальных, спортивных и просветительских мероприятий, проводимых в Узбекистане. В свою очередь, узбекские артисты успешно выступают с гастролями в Малайзии, демонстрируя богатое национальное музыкальное и танцевальное искусство.
Большую любовь в Малайзии питают к узбекскому архитектурному стилю и традициям зодчества. Узбекские мастера отреставрировали множество крупных сооружений и административных зданий в Малайзии, используя уникальные архитектурные приемы. Интерьеры всемирно известных башен-близнецов Петронас, филармонический концертный зал, крупнейшая в стране мечеть Путра, расположенная рядом с резиденцией Премьер-министра, мечети Ан-Нур и Кампунг Кланг в Кедахе и Малакке, Музей исламского искусства и Международный университет Аль-Бухари в Кедахе, купол, здания правительства штатов Джохор и Сабах оформлены с использованием национальных узбекских орнаментов.
Растет и интерес малазийских кинематографистов к нашей стране. В 2020 году съемочной группой из Малайзии был снят 10-серийный документальный фильм о достопримечательностях Самарканда, Бухары и Хивы, который транслировался на телеканалах TV1 и TV2. В 2024 году малазийский телеканал «RTM» показал фильм, посвященный потенциалу паломнического туризма Бухары. Уже достигнута договоренность о съемках 10-серийного документального фильма, рассказывающего о культурном наследии и туристическом потенциале Узбекистана.
Узбекистан, в свою очередь, широко открыл двери для малазийского народа - с февраля 2018 года для граждан этой страны действует 30-дневный безвизовый режим въезда в нашу республику. Установленное регулярное авиасообщение способствует росту взаимного туристического потока - количество малазийских туристов, посетивших Узбекистан в 2024 году, достигло почти 10 тысяч человек.
В ходе первого международного форума по паломническому туризму, состоявшегося в Бухаре в феврале 2019 года, муфтий малазийского штата Перлис Мохд Асри бин Зайнул Абидин был назначен Почетным послом Узбекистана по паломническому туризму. В апреле того же года малазийский актер Далер Хамрокулов, родившийся в Узбекистане, стал Послом туристического бренда Узбекистана в Малайзии.
Узбекские туроператоры традиционно участвуют в крупной туристической выставке в Малайзии «MATTA Fair» и других престижных выставках, а малазийские представители индустрии гостеприимства являются неизменными участниками ежегодно проводимой Ташкентской международной туристической ярмарки.
Словом, горизонты развития узбекско-малазийских отношений расширяются с каждым годом. Предстоящий официальный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Малайзию, безусловно, станет началом следующего этапа в укреплении двусторонних отношений и подтвердит стремление сторон к формированию долгосрочного доверительного партнерства. Он позволит не только подвести итоги проделанной работы, но и обозначить новые направления плодотворного сотрудничества. Ожидается, что подписанные в рамках визита соглашения и достигнутые договоренности станут основой для реализации стратегических проектов, способствующих укреплению региональной стабильности и созданию новых возможностей для бизнеса и гуманитарных обменов между Узбекистаном и Малайзией.