Ўзбекистон халқ артисти Муножот Йўлчиева Ўмонда бўлиб ўтган "Сўфий мусиқаси" фестивалида қатнашди
МАСКАТ, 22 январь. /"Дунё" АА/. Ўзбекистон қаҳрамони, Ўзбекистон халқ артисти Муножот Йўлчиева Ўмонда бўлиб ўтган "Сўфий мусиқаси" фестивалида иштирок этди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
Шу йилнинг 18-21 январь кунлари ўтказилган мазкур фестиваль Ўмоннинг маданият соҳасини қўллаб-қувватлаш бўйича "Байт аз-Зубейр" хусусий фонди томонидан ташкил этилди. Фестиваль мусиқий ва илмий анжуманлар шаклида ўтказилди.
Фестивалда маҳаллий ва хорижий давлатлар сўфийшунос олимлари, хонандалар ва етакчи маданият арбоблари иштирок этди.
Ўзбекистон қаҳрамони, халқ артисти Муножот Йўлчиева ўз дастурини 20 январь куни тақдим этди. Бир ярим соатдан ортиқ давом этган концертда Алишер Навоий, Фузулий, Фурқат ғазаллари куйланди. Ўзбек мақом санъатининг етук вакиласи ижросидаги миллий ўзбек қўшиқлари мухлисларда катта таассурот қолдирди.

Суфийская музыка объединяет культуры Узбекистана и Омана
МАСКАТ, 22 января. /ИА «Дунё»/. Герой Узбекистана, народная артистка Муножаат Йўлчиева и ее музыкальный ансамбль приняли участие в фестивале суфийской музыки, организованном крупным частным фондом в области культуры Омана “Байт аз-Зубейр”, который проходил с 18 по 21 января, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Фестиваль, посвященный суфизму, состоял из музыкальной и научной частей. В нем участвовали ученые-суфисты, певцы и деятели культуры из местных и зарубежных стран.
Мероприятие состоялось в комплексе гостиницы Shangri-La в Маскате. Фестиваль посетило более двухсот оманских и зарубежных любителей суфийской музыки, в том числе руководители дипломатических миссий в Омане.
20 января на концерте народная артистка Муножаат Йўлчиева исполнила газели Алишера Навоий, Фузулий и Фурқата, завоевав сердца иностранных поклонников. Текст песен был отображен на большом экране в переводе на английский и арабский языки. Мелодии узбекских национальных мелодий и смысл газелей произвели большое впечатление на участников мероприятия.
21 января в Посольстве Узбекистана была организована культурно-просветительская встреча певицы с рядом соотечественников, проживающих в Маскате.