Ўзбекистон Президенти БАА Вице-президенти билан кўп қиррали шерикликни янада кенгайтириш бўйича амалий чора-тадбирларни муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Абу-Даби шаҳрига ташрифи доирасида Бирлашган Араб Амирликлари Вице-президенти Шайх Мансур Ол Наҳаён билан учрашув ўтказди.
Кўп қиррали ҳамкорлик ва устувор йўналишлардаги амалий шерикликни янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Бугун Ўзбекистон-БАА муносабатларини стратегик шериклик даражасига олиб чиққан олий даражадаги тарихий музокаралар якунлари мамнуният билан қайд этилди.
Куни кеча Бирлашган Араб Амирликларининг етакчи компания ва холдинглари раҳбарлари билан эришилган келишувлар тўлиқ амалга оширилиши қўллаб-қувватланди.
Учрашувда ўзаро савдо ва инвестициялар ҳажмини янада ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Уй-жой ва транспорт инфратузилмаси, энергетика, тоғ-кон саноати, шаҳарсозлик, рақамлаштириш ва бошқа соҳаларни ривожлантириш бўйича кооперация лойиҳаларини илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.
Сунъий интеллект борасида, шу жумладан соҳа мутахассисларини тайёрлаш бўйича қўшма лойиҳа ва дастурларни амалга ошириш истиқболли йўналиш сифатида белгиланди.

President of Uzbekistan discusses practical measures on further expanding multifaceted partnership with the Vice President of the UAE
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with Vice President of the United Arab Emirates Sheikh Mansour Al Nahyan as part of the program of his stay in Abu Dhabi.
Topical issues of further enhancing multifaceted cooperation and practical interaction in priority areas were discussed.
The outcomes of the historic high-level talks held today, bringing Uzbek-Emirati relations to the level of strategic partnership, have been noted with satisfaction.
Support has been expressed for the full-scale practical implementation of the agreements reached earlier with the heads of leading Emirati companies and holdings.
During the meeting, particular attention was paid to the issues of further increasing the volume of mutual trade and investment. The importance of promoting cooperation projects on developing housing and transport infrastructure, energy, mining, urban development, digitalization and others was noted.
The implementation of joint projects and programs in the field of artificial intelligence, including training of relevant specialists, was identified as a promising direction.