Ўзбекистон Президенти Саудия Арабистони компаниялари билан ҳамкорлик жадал ривожланаётганидан мамнунлигини билдирди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Саудия-Ўзбекистон Ишбилармонлар кенгаши раиси, "ACWA Power" компанияси раиси Муҳаммад Абунайян билан учрашувида Саудия Арабистонининг етакчи компаниялари билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистонда "яшил энергетика” соҳасида стратегик инвестор ҳисобланган "ACWA Power" компанияси билан самарали шериклик жадал ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этди. Бугунги кунга қадар умумий қиймати қарийб 3 миллиард долларлик 4 та лойиҳа муваффақиятли амалга оширилган бўлиб, жорий лойиҳалар портфели 15 миллиард долларни ташкил этмоқда.
Бундан ташқари, бугун бир қатор қўшма лойиҳаларни ишга тушириш маросими бўлиб ўтди: Бухоро вилоятида қуввати 500 мегаватт бўлган 2 та шамол электр станцияси тармоққа уланди, шунингдек, Самарқанд вилоятида умумий қуввати 1 гигаватт бўлган 2 та қуёш электр станцияси ва Тошкент вилоятида 334 мегаватт қувватга эга энергия сақлаш тизими қурилишига старт берилди.
Учрашувда энергетика, транспорт ва коммунал инфратузилмани модернизация қилиш, ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш, тўқимачилик саноати, қишлоқ хўжалиги ва бошқа устувор йўналишларда кооперация лойиҳаларини амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Қўшма Ишбилармонлар кенгаши фаолияти доирасида Саудиянинг етакчи компанияларини мамлакатимизга жалб қилиш борасидаги ишларни кенгайтириш муҳимлиги қайд этилди.

Президент Узбекистана выразил удовлетворение динамикой развития сотрудничества с компаниями Саудовской Аравии
Вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества с ведущими компаниями Саудовской Аравии были рассмотрены на встрече Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с председателем саудовско-узбекского Делового совета, председателем компании «ACWA Power» Мухаммадом Абунайяном.
Глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил динамичное развитие плодотворного партнерства с «ACWA Power», являющейся стратегическим инвестором в сфере «зеленой» энергетики Узбекистана. К настоящему времени успешно реализованы 4 проекта на сумму порядка 3 миллиардов долларов, портфель текущих проектов составляет 15 миллиардов долларов.
Кроме того, сегодня состоялась церемония запуска ряда совместных проектов: подключены к сети 2 ветроэлектростанции мощностью по 500 мегаватт в Бухарской области, а также дан старт строительству 2 солнечных электростанций совокупной мощностью 1 гигаватт в Самаркандской области и системы хранения энергии на 334 мегаватта в Ташкентской области.
В ходе встречи особое внимание было уделено реализации проектов кооперации в сфере модернизации энергетической, транспортной и коммунальной инфраструктуры, развития информационно-коммуникационных технологий, текстильной промышленности, сельского хозяйства и других приоритетных направлениях.
Отмечена важность расширения работы по привлечению ведущих саудовских компаний в нашу страну в рамках деятельности совместного Делового совета.