Ўзбекистон Президенти БАА билан ҳамкорликни янада кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Бирлашган Араб Амирликлари саноат ва илғор технологиялар вазири Султон Аҳмад Ал-Жобир ҳамда энергетика ва инфратузилма вазири Суҳайл Муҳаммад Ал-Мазруийдан иборат делегация билан учрашувида амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш ва инвестициявий шериклик лойиҳаларини илгари суриш масалалари кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида Султон Ал-Жобир давлатимиз раҳбарига Амирликлар Президенти Шайх Муҳаммад Ол Наҳаён, мамлакат Бош вазири, Дубай Амири Шайх Муҳаммад Ол Мактум ва Вице-президенти Шайх Мансур Ол Наҳаённинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда Ўзбекистон-БАА кўп қиррали муносабатларининг бугунги юксак даражаси алоҳида мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро товар айирбошлаш ҳажми, қўшма корхоналар ва авиақатновлар сони ошмоқда. Бирлашган Араб Амирликлари етакчи компаниялари иштирокида Ўзбекистонда амалга оширилаётган ва истиқболли лойиҳалар портфели 20 миллиард долларга етди.
"Яшил" энергетика икки томонлама ҳамкорликнинг устувор йўналиши бўлиб хизмат қилмоқда. Бугун Навоий вилоятида қуввати 500 мегаватт бўлган шамол станцияси ишга туширилди - бу лойиҳа Masdar компанияси томонидан амалга оширилди.
Умуман, ушбу компания иштирокида сўнгги йилларда мамлакатимизда умумий қуввати 1,5 гигаватт бўлган электр энергияси ишлаб чиқариш объектлари ишга туширилди.
Энергетика, нефть-газ ва кимё тармоқлари, тоғ-кон саноати, сув таъминоти, маиший чиқиндиларни қайта ишлаш ва бошқа йўналишларда йирик инвестиция лойиҳаларини тез фурсатда тайёрлаш ва амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Барча даражалардаги самарали мулоқотларни давом эттириш ва бўлажак олий даражадаги тадбирларга пухта тайёргарлик кўриш муҳимлиги қайд этилди.

President of Uzbekistan points to the need of enriching partnership with the UAE
The issues of further expansion of practical interaction and promotion of investment cooperation projects were discussed at the meeting between President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the delegation of the United Arab Emirates comprising Minister of Industry and Advanced Technologies Sultan Ahmed Al Jaber and Minister of Energy and Infrastructure Suhail Mohammed Al Mazroui.
At the beginning of the conversation, Sultan Al Jaber conveyed to the Head of our State sincere greetings and best wishes from the President of the Emirates Sheikh Mohamed Al Nahyan, Prime Minister of the country, Emir of Dubai Sheikh Mohammed Al Maktoum and Vice President Sheikh Mansour Al Nahyan.
In the course of the meeting, the current highest level of Uzbek-Emirati multifaceted relations was noted with special satisfaction. The volumes of mutual trade turnover, the number of joint ventures and the frequency of flights are growing. The portfolio of ongoing and promising projects with the participation of leading Emirati companies in Uzbekistan reaches $20 billion.
Green energy is the driving force behind bilateral cooperation. Today, a 500 megawatt wind farm was commissioned in Navoi region, a project implemented by Masdar.
In general, in recent years with the participation of this company power generation facilities with total capacity of 1.5 gigawatts have been commissioned in our country.
Particular attention was paid to the early preparation and implementation of major investment projects in the energy, oil and gas and chemical industries, mining, water supply, household waste processing and other fields.
The importance of continuing productive contacts at all levels and careful preparation for the upcoming high-level events was noted.