O‘zbekiston va Xorvatiya hamkorligida yangi sahifa
2024-yil 10-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Xorvatiya tashqi va Yevropa ishlari vaziri Gordan Grlich Radman bilan uchrashdi. Uchrashuv kun tartibi juda keng bo‘lib, hamkorlikning barcha yo‘nalishlarini qamrab oldi. Ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlash va bundan buyon dinamik almashinuvni ta’minlash zarurligi ta’kidlandi. Oldinga yangi maqsadlar qo‘yildi, kelgusi yil rejalari muhokama qilindi va mamlakatlarimiz ishbilarmon doiralari o‘rtasida yaqin hamkorlikni qo‘llab-quvvatlashga kelishib olindi.
Xorvatiya tashqi va Yevropa ishlari vazirining mamlakatimizga birinchi tashrifi O‘zbekiston-Xorvatiya ikki tomonlama munosabatlarida yangi sahifa ochdi. Tashqi isjlar vazirliklari o‘rtasida Hamkorlik va maslahatlashuvlar to‘g‘risidagi Bayonnoma imzolandi.

Новая страница сотрудничества между Узбекистаном и Хорватией
10 декабря 2024 года министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов провел встречу с министром иностранных и европейских дел Хорватии Гордоном Грличем Радманом. Повестка встречи была очень обширной и охватывала все направления сотрудничества. Подчеркнуто, что необходимо укреплять двусторонние связи и обеспечивать динамичные обмены. Были поставлены новые цели, обсуждены планы на следующий год, а также достигнута договорённость о поддержке тесного взаимодействия между деловыми кругами наших стран.
Первый визит министра иностранных и европейских дел Хорватии в Узбекистан открыл новую главу в двусторонних отношениях между нашими странами. Между министерствами иностранных дел была подписана Протокол о сотрудничестве и консультациях.