Ҳамкасбларимиз – Венгрия, Озарбайжон, Туркия ва Қозоғистон элчилари билан Маскатда Турк Давлатлари Ташкилоти тузилганининг навбатдаги санасини нишонладик.
ТДТ ҳудуди 175 млн. аҳоли билан катта иқтисодий имкониятларга эга минтақадир. Бизнинг мамлакатимиз ташкилотнинг барча аъзолари билан стратегик ҳамкорлик алоқаларини ўрнатди.
ТДТ аъзоларининг жами ялпи ички маҳсулоти $1,6 трлн.ни ташкил этади, ва 2024 йил охирига келиб, Турк давлатлари иқтисодиёти ҳажми $1,9 трлн. га етиши кутилмоқда.
Турк Давлатлари Ташкилотининг асосий мақсади – биродар давлатлар ўртасидаги ишончни ва кўп қиррали алоқаларни мустаҳкамлаш, савдо, иқтисодиёт, энергия, туризм, транспорт ва маданий-гуманитар соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш, минтақада тинчлик ва хавфсизликни таъминлашга қаратилган саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштиришдир.
Ўзбекистон 2019 йилда ташкилотга аъзо бўлган ва бу структура ичидаги иштирок бизнинг мамлакат учун нафақат иқтисодий ва сиёсий алоқаларни мустаҳкамлашда, балки Турк дунёсининг умумий маданий идентификациясини сақлаш ва ривожлантиришда муҳим қадам бўлди.
2017-2022 йилларда ТДТ мамлакатлари Ўзбекистон иқтисодиётига $4 млрд. дан ортиқ сармоя киритди, бу эса шу даврда умумий хорижий инвестициялар ҳажмининг 8% ни ташкил этади.

С коллегами – Послами Азербайджана, Венгрии, Казахстана, Турции в Маскате отпраздновали очередную годовщину создания Организации Тюркских Государств.
Территория ОТГ, охватывающая 175-миллионное население, является регионом, обладающим большими экономическими возможностями. Наша страна установила отношения стратегического партнерства со всеми членами Организации.
На сегодняшний день ОТГ превратилась в эффективную международную структуру, способствующую развитию практического партнёрства на всех приоритетных направлениях. Суммарный ВВП государств ОТГ составляет $1,6 трлн., а к концу 2024 г., как ожидается, объём экономики тюркских стран достигнет $1,9 трлн.
Главная цель ОТГ – укрепление доверия и многоплановых связей между братскими странами, развитие взаимодействия в торговле, экономике, энергетике, туризме, транспортной и культурно-гуманитарной сферах, координация усилий по обеспечению мира и безопасности в регионе.
Для Узбекистана, который вступил в организацию в 2019 г., участие в этой структуре стало важным шагом не только в укреплении экономических и политических связей, но и поддержании и развитии общей культурной идентичности тюркского мира.
В 2017-2022 г.г. страны ОТГ инвестировали в экономику нашей страны более $4 млрд. долларов, а это 8% от общего объема иностранных инвестиций за указанный период.