“Маҳаллий аҳолининг турмуш даражасини оширишда маҳалланинг ўрни” мавзусидаги халқаро конференциянинг Самарқанд декларацияси БМТ Бош Ассамблеясининг расмий ҳужжати сифатида тарқатилди
Ўзбекистон маҳалла институти тўғрисидаги ҳужжат БМТ Бош Ассамблеяси расмий ҳужжати сифатида инглиз, араб, испан, хитой, рус ва француз тилларида тарқатилди.
Ўзбекистоннинг БМТдаги Доимий ваколатхонаси маълумотига кўра, ҳужжат ташкилот журналида унинг барча расмий тилларида эълон қилинган ҳамда аъзо давлатлар ва ташкилотнинг таркибий бўлинмалари ўртасида кенг тарқалди.
БМТнинг расмий ҳужжати 2024 йил 2-5 октябрь кунлари бўлиб ўтган “Маҳаллий аҳолининг турмуш даражасини оширишда маҳалланинг ўрни” мавзусидаги халқаро конференциясининг Самарқанд декларациясига асосланади.
Унда маҳалланинг жамиятда тинчлик ва тотувликни таъминлаш, ёшлар ўртасида инсонпарварлик қадриятларини тарғиб этиш, авлодлар ўртасидаги мулоқотни мустаҳкамлашга беқиёс ҳисса қўшаётган ноёб институт сифатидаги фаолияти батафсил ёритилган.
БМТ томонидан эълон қилинган материалда Янги Ўзбекистонда Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан маҳалланинг жамиятдаги мавқеини ошириш, унинг ролини кучайтириш ва ваколатларини кенгайтиришга қаратилган изчил ҳамда тизимли ислоҳотлар, шунингдек, унинг аҳоли муаммоларини ҳал этишда асосий ва муҳим бўғин сифатида ишлашини таъминлаш бўйича вазифалар қайд этилган.
Айниқса, маҳалла бугунги кунда жамиятнинг барча жабҳаларини ислоҳотларни амалга оширишга сафарбар этувчи фаол ва таъсирчан ижтимоий тузилмага, аҳоли ўз фикр-мулоҳазаларини, таклифларини, муаммоларини изҳор этиш, ечим топиш учун қулай масканга айлангани алоҳида таъкидланади.
Тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш орқали камбағалликни қисқартириш, ижтимоий ёрдам кўрсатиш орқали хотин-қизларни, ёшларни, жамиятнинг барча қатламларини қўллаб-қувватлашда маҳаллаларнинг муҳим ўрин тутишига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
БМТ ҳужжатига кўра, маҳалланинг БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишдаги ролини сезиларли даражада кучайтириш зарур. БМТ тузилмалари, жамғармалари ва дастурлари маҳаллани ушбу мамлакатда болалар учун бўлиши мумкин бўлган энг яхши нарсалар учун асосий манзил ва Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенцияни амалга ошириш учун кучли платформа сифатида қаралиши таъкидланди.
“ЮНИСЕФ маҳаллани ўғил-қизлар, жумладан, ногирон болалар соғлом улғайиши, тўғри овқатланиши, тоза сув ва санитария шароитлари, безорилик ва зўравонликлардан холи яшаши, тоза ҳаводан нафас олиши мумкин бўлган хавфсиз муҳит сифатида кўради. БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси маҳаллаларни фуқаролик жамиятининг муҳим элементи сифатида эътироф этиб, уларни адолат тамойилларига асосланган дастурлар орқали қўллаб-қувватлайди”, – дейилади ҳужжатда.
Халқаро ташвиқотни кучайтириш ва жаҳон ҳамжамиятини маҳалланинг ўзини ўзи бошқариш тизими билан яқиндан таништириш ва халқаро ўзини ўзи бошқариш ташкилотлари билан ҳамкорликни ривожлантириш муҳимлиги қайд этилди.

В Нью-Йорке в качестве официального документа Генассамблеи ООН распространена Самаркандская декларация Международной конференции «Роль махалли в повышении уровня жизни населения»
В ООН в качестве официального документа Генеральной Ассамблеи распространен на английском, арабском, испанском, китайском, русском и французском языках документ об уникальном институте махалли в Узбекистане.
По информации Постоянного представительства Узбекистана при ООН, документ издан в Журнале организации на всех ее официальных языках и широко распространен среди государств-членов, ее структурных подразделений.
Официальный документ ООН базируется на Самаркандской декларации Международной конференции «Роль махалли в повышении уровня жизни населения», прошедшей 2-5 октября 2024 года.
В нем подробно раскрыта деятельность махалли как уникального института, вносящего неоценимый вклад в обеспечение гармонии и согласия в обществе, продвижение гуманистических ценностей среди молодежи, а также укрепления диалога между поколениями.
В опубликованном ООН документе отмечается, что в Новом Узбекистане по инициативе Президента Шавката Мирзиёева проводятся последовательные и системные реформы, направленные на повышение статуса махалли в обществе, укрепление её роли и расширение полномочий, а также обеспечение её функционирования как первичного и важного звена в решении проблем населения.
Особо подчеркнуто, что сегодня махалля стала активной и влиятельной социальной структурой, мобилизующей все слои общества для проведения реформ, местом, куда люди могут прийти, чтобы выразить свои мысли, предложения, проблемы и найти решения.
Отдельное внимание акцентировано на ключевую роль махалли в поддержании женщин и девочек, молодежи, а также всех слоев общества путем развития предпринимательства и обеспечения занятости – до сокращения бедности и оказания социальной помощи.
Согласно документу ООН, необходимо значительно усилить роль махалли в достижении Целей в области устойчивого развития ООН. Подчеркивается, что структуры, фонды и программы ООН рассматривают махаллю как якорь для всего наилучшего, что может быть для детей в этой стране, и как мощную платформу для реализации Конвенции о правах ребенка.
«ЮНИСЕФ видит в махалле безопасную среду, в которой мальчики и девочки, включая детей с инвалидностью, могут расти здоровыми, правильно питаться, иметь доступ к чистой воде и канализации, жить без издевательств и насилия, дышать чистым воздухом. Представительство Программы развития ООН в Узбекистане признает махалли важным элементом гражданского общества и поддерживает их через программы, основанные на принципах справедливости», - сообщается в документе.
Отмечается важность усиления международной пропаганды и ознакомления мировой общественности с уникальной системой самоуправления махалли, а также развития сотрудничества с международными организациями самоуправления.