Ўзбекистон Президенти Саудия Арабистони билан инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш имкониятларини қайд этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Ар-Риёд шаҳрига амалий ташриф доирасида Саудия Арабистони инвестициялар вазири Холид ал-Фалиҳни қабул қилди.
Олий даражадаги келишувлар ижроси доирасида амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш, энг аввало, Ўзбекистонда устувор инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Кейинги йилларда Ўзбекистон ва Саудия Арабистони ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик жадал ривожланаётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Ўзаро товар айирбошлаш ҳажми, кооперация кўлами ва авиақатновлар сони ортиб бормоқда. Жорий йил якуни билан юртимизга Саудия Арабистони компанияларининг қарийб 2,5 миллиард долларлик инвестициялари жалб этилиши кутилмоқда.
"Яшил" энергетика, соғлиқни сақлаш, транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш, иссиқлик ва сув таъминоти, қишлоқ ва уй-жой коммунал хўжалиги каби соҳаларда истиқболли лойиҳаларни илгари суриш муҳимлиги таъкидланди.
Шу муносабат билан Тошкент шаҳрида ўтказиладиган Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилишига пухта тайёргарлик кўриш зарурлиги қайд этилди.

Президент Узбекистана подчеркнул возможности для расширения инвестиционного сотрудничества с Саудовской Аравией
В рамках программы рабочего визита в город Эр-Рияд Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял министра инвестиций Саудовской Аравии Халида аль-Фалиха.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического взаимодействия, прежде всего реализации приоритетных инвестиционных проектов в Узбекистане в контексте исполнения договорённостей на высшем уровне.
С глубоким удовлетворением отмечено динамичное развитие узбекско-саудовского многопланового сотрудничества в последние годы.
Растут объемы взаимного товарооборота, масштабы кооперации и частота авиарейсов. Ожидается, что по итогам текущего года будет привлечено порядка 2,5 миллиарда долларов инвестиций саудовских компаний.
Подчеркнута важность продвижения перспективных проектов в таких отраслях, как «зеленая» энергетика, здравоохранение, модернизация транспортной инфраструктуры, тепло- и водоснабжение, сельское и жилищно-коммунальное хозяйство.
В данном контексте отмечена необходимость тщательной подготовки очередного заседания Межправительственной комиссии в городе Ташкенте.