O‘zbekiston Prezidenti va Vengriya Bosh vaziri iqtisodiy loyihalarning yangi portfelini shakllantirish muhimligini qayd etdilar
6-noyabr kuni Bishkek shahrida o‘tayotgan Turkiy davlatlar tashkiloti sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev o‘ziga ajratilgan qarorgohda Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston-Vengriya strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
O‘zaro hamkorlikning amaliy natijalari alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash ko‘rsatkichlari va sanoat kooperatsiyasi ko‘lami ortib bormoqda, Toshkent viloyatida industrial park tashkil etish ishlari olib borilmoqda. Oktyabr oyida Qo‘qon shahrida birinchi Hududlar forumi o‘tkazildi. Bu oyda Budapesht shahrida muhim qo‘shma madaniy tadbirlar bo‘lib o‘tadi.
Davlat rahbarlari ikki tomonlama tadbirlar rejasini ko‘rib chiqdilar. Yetakchi kompaniyalarning savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik bo‘yicha yangi loyihalar portfelini shakllantirish muhimligi alohida ta’kidlandi.

The President of Uzbekistan and the Prime Minister of Hungary advocate the formation of a new portfolio of economic projects
On November 6, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with Prime Minister of Hungary Viktor Orban at the residence reserved for him as part of the program of the summit of the Organization of Turkic States taking place in Bishkek.
Topical issues of further development of Uzbek-Hungarian relations of strategic partnership and multifaceted cooperation were discussed.
Practical results of interaction were noted with particular satisfaction. Trade turnover indicators and the scale of industrial cooperation are growing, and work is underway to create an industrial park in Tashkent region. In October, the first Forum of Regions was held in the city of Kokand. Important joint cultural events will be held in Budapest this month.
The two leaders reviewed the schedule of bilateral events. The importance of forming a new portfolio of trade, economic and investment cooperation projects of the leading companies was emphasized.