Ўзбекистон Президенти шоир ва мутафаккир Махтумқули Фироғий меросининг биродарлик ришталарини мустаҳкамлаш ва халқларни яқинлаштиришдаги муҳим ўрнини қайд этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 11 октябрь куни Ашхобод шаҳрида туркман шоири ва мутафаккири Махтумқули Фироғий таваллудининг 300 йиллигига бағишланган "Замон ва цивилизацияларнинг ўзаро боғлиқлиги - тинчлик ва тараққиёт асоси" мавзусидаги халқаро форумда иштирок этди.
Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов раислигида ўтган тадбирда Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон, Эрон Ислом Республикаси Президенти Масъуд Пезешкиён, Покистон Ислом Республикаси Президенти Осиф Али Зардарий, Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсух, Арманистон Республикаси Президенти Ваагн Хачатурян, хорижий давлатлар парламентлари раҳбарлари ва юқори мартабали вакиллари, халқаро ва минтақавий ташкилотлар бошлиқлари иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида форумнинг ўтказилиши халқларимиз ўртасидаги биродарлик ва ҳамжиҳатлик ришталарини мустаҳкамлаш, мамлакатларимизни бир-бирига янада яқинлаштириш, бой маънавий меросимизни бутун дунёга тарғиб қилиш йўлида улкан амалий қадам бўлишини таъкидлади.
Махтумқули Фироғийнинг ижодий мероси нафақат Шарқ мумтоз шеъриятини, балки жаҳон адабиётини ҳам бойитганлиги қайд этилди.
Ўзбекистонда Махтумқули ижоди юксак қадрланади. Шоир Хива шаҳридаги Шерғозихон мадрасасида таҳсил олиб, дунёвий ва диний илмларни ўрганган. У буюк ўзбек шоири ва мутафаккири Алишер Навоийни чуқур ҳурмат қилган.
Жорий йилда Ўзбекистонда Махтумқули Фироғий таваллудининг 300 йиллиги кенг нишонланаётгани таъкидланди. Анжуман, семинар, адабий кеча, танлов, спектакллар ва бошқа тадбирлар ўтказилмоқда. Ўзбек ва туркман киноижодкорлари томонидан шоир ҳақида ҳамкорликда бадиий фильм суратга олинди.
Ўзбекистон етакчиси Туркманистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеяси томонидан эълон қилинган "Халқаро тинчлик ва ишонч йили" доирасида келгуси йили Ашхобод шаҳрида глобал саммит ўтказилишини қўллаб-қувватлади.
Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов Ўзбекистон Президентига мазмунли нутқ ҳамда Махтумқули Фироғий хотирасини абадийлаштириш борасида юртимизда амалга оширилаётган чора-тадбирлар учун миннатдорлик билдириб, давлатимиз раҳбари туркман шоири ва мутафаккири таваллудининг 300 йиллиги муносабати билан медаль билан мукофотланишини маълум қилди.

Президент Узбекистана отметил важную роль наследия поэта и мыслителя Махтумкули Фраги в укреплении братских связей и сближении народов
11 октября в городе Ашхабаде Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в Международном форуме «Взаимосвязь времен и цивилизаций – основа мира и развития», посвященном 300-летию со дня рождения туркменского поэта и мыслителя Махтумкули Фраги.
В мероприятии, прошедшем под председательством Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова, участвовали Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Президент Исламской Республики Иран Масъуд Пезешкиан, Президент Исламской Республики Пакистан Асиф Али Зардари, Президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух, Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян, главы парламентов и высокие представители зарубежных государств, руководители международных и региональных организаций.
В своем выступлении глава нашего государства подчеркнул, что проведение форума является важным шагом на пути укрепления братских связей и сближения народов, а также широкой популяризации общего богатого духовного наследия в мире.
Отмечено, что творческое наследие Махтумкули Фраги обогатило не только классическую поэзию Востока, но и мировую литературу.
В Узбекистане высоко ценят творчество Махтумкули. Поэт получил образование в медресе Шергази-хана в Хиве, где изучал светские и религиозные науки. Он глубоко почитал великого узбекского поэта и мыслителя Алишера Навои.
Подчеркнуто, что в нынешнем году в Узбекистане широко празднуется 300-летие со дня рождения Махтумкули Фраги. Проводятся конференции, семинары, литературные вечера, конкурсы, спектакли и другие мероприятия. Узбекскими и туркменскими кинематографистами снят совместный художественный фильм о поэте.
Лидером Узбекистана была также выражена поддержка проведению в следующем году глобального саммита в городе Ашхабаде в рамках "Международного года мира и доверия", объявленного Генеральной ассамблеей ООН по инициативе Туркменистана.
Выразив признательность Президенту Узбекистана за содержательное выступление, а также предпринимаемые в нашей стране меры по увековечиванию памяти Махтумкули Фраги, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов сообщил о принятом решении наградить главу нашего государства медалью в связи с 300-летием со дня рождения туркменского поэта и мыслителя.