Ўзбекистон Президенти шоир ва мутафаккир Махтумқули Фироғий меросининг биродарлик ришталарини мустаҳкамлаш ва халқларни яқинлаштиришдаги муҳим ўрнини қайд этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 11 октябрь куни Ашхобод шаҳрида туркман шоири ва мутафаккири Махтумқули Фироғий таваллудининг 300 йиллигига бағишланган "Замон ва цивилизацияларнинг ўзаро боғлиқлиги - тинчлик ва тараққиёт асоси" мавзусидаги халқаро форумда иштирок этди.
Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов раислигида ўтган тадбирда Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон, Эрон Ислом Республикаси Президенти Масъуд Пезешкиён, Покистон Ислом Республикаси Президенти Осиф Али Зардарий, Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсух, Арманистон Республикаси Президенти Ваагн Хачатурян, хорижий давлатлар парламентлари раҳбарлари ва юқори мартабали вакиллари, халқаро ва минтақавий ташкилотлар бошлиқлари иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида форумнинг ўтказилиши халқларимиз ўртасидаги биродарлик ва ҳамжиҳатлик ришталарини мустаҳкамлаш, мамлакатларимизни бир-бирига янада яқинлаштириш, бой маънавий меросимизни бутун дунёга тарғиб қилиш йўлида улкан амалий қадам бўлишини таъкидлади.
Махтумқули Фироғийнинг ижодий мероси нафақат Шарқ мумтоз шеъриятини, балки жаҳон адабиётини ҳам бойитганлиги қайд этилди.
Ўзбекистонда Махтумқули ижоди юксак қадрланади. Шоир Хива шаҳридаги Шерғозихон мадрасасида таҳсил олиб, дунёвий ва диний илмларни ўрганган. У буюк ўзбек шоири ва мутафаккири Алишер Навоийни чуқур ҳурмат қилган.
Жорий йилда Ўзбекистонда Махтумқули Фироғий таваллудининг 300 йиллиги кенг нишонланаётгани таъкидланди. Анжуман, семинар, адабий кеча, танлов, спектакллар ва бошқа тадбирлар ўтказилмоқда. Ўзбек ва туркман киноижодкорлари томонидан шоир ҳақида ҳамкорликда бадиий фильм суратга олинди.
Ўзбекистон етакчиси Туркманистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеяси томонидан эълон қилинган "Халқаро тинчлик ва ишонч йили" доирасида келгуси йили Ашхобод шаҳрида глобал саммит ўтказилишини қўллаб-қувватлади.
Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов Ўзбекистон Президентига мазмунли нутқ ҳамда Махтумқули Фироғий хотирасини абадийлаштириш борасида юртимизда амалга оширилаётган чора-тадбирлар учун миннатдорлик билдириб, давлатимиз раҳбари туркман шоири ва мутафаккири таваллудининг 300 йиллиги муносабати билан медаль билан мукофотланишини маълум қилди.

The President of Uzbekistan underlines the important role of the legacy of poet and philosopher Magtymguly Fragi in strengthening brotherly ties and bringing peoples closer together
On October 11 President of the Republic of Uzbekistan participated in the International Forum "Interrelation of Times and Civilizations – Basis of Peace and Development" dedicated to the 300th anniversary of the Turkmen poet and philosopher Magtymguly Fragi’s birthday.
The event chaired by the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov was also attended by the President of the Russian Federation Vladimir Putin, President of the Republic of Kazakhstan Kasym-Jomart Tokayev, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, President of the Islamic Republic of Iran Masoud Pezeshkian, President of the Islamic Republic of Pakistan Asif Ali Zardari, President of Mongolia Ukhnaagiin Khurelsukh, President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturian, heads of parliaments and high-ranking representatives of foreign countries, heads of international and regional organizations.
In his speech, the Head of our State emphasized that holding the forum is an important step towards strengthening brotherly ties and bringing peoples closer together, as well as broad popularization of region’s rich spiritual heritage throughout the world.
It was highlighted that the creative heritage of Magtymguly Fragi not only enriched Oriental, but also the world literature.
Uzbekistan deeply appreciates the work of Magtymguly. The poet studied at the Shergazi-khan madrassah in Khiva, where he mastered secular and religious sciences. He deeply honored the great Uzbek poet and thinker Alisher Navoi.
It’s noted that Uzbekistan holds broad celebration of the 300th Anniversary of Magtymguly Fragi this year. Literary evenings, contests, conferences, seminars and other events are held. Uzbek and Turkmen cinematographers produced a joint film about the poet.
The Leader of Uzbekistan expressed his support for organizing a global summit in Ashgabat in the framework of UN General Assembly’s declaration of next year as the “International Year of Peace and Trust” at the initiative of Turkmenistan.
Expressing gratitude to the President of Uzbekistan for his insightful speech, as well as the measures taken in our country to perpetuate the memory of Magtymguly Fragi, President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov announced the decision to award the Head of our State with a medal commemorating the 300th anniversary of the birth of the Turkmen poet and philosopher.