Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғизистон Президенти Садир Жапаров музокаралардан сўнг оммавий ахборот воситалари вакиллари учун брифинг ўтказдилар.
Давлатимиз раҳбари Қирғизистон Президенти ва халқини ҳар доимгидек самимий ва илиқ қабул учун миннатдорлик билдирди.
- Давлат ташрифимиз Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг ўттиз йиллигида ўтаётгани рамзий маънога эга, - деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистон раҳбари ишонч ва конструктив мулоқот руҳида ўтган олий даражадаги учрашувлар натижаларини юксак баҳолади. Томонлар кўп қиррали ҳамкорликнинг муҳим йўналишларини батафсил муҳокама қилиб, уни чуқурлаштириш бўйича аниқ қарорлар қабул қилганларини таъкидлади.
Ўзбекистон-Қирғизистон давлат чегарасининг алоҳида участкалари тўғрисидаги шартнома тузилгани икки томонлама муносабатларда чинакам тарихий воқеа бўлгани қайд этилди.
- Чегарани делимитация қилиш масалари тўлиқ тартибга солингани икки томонлама ҳамкорлик ва ҳудудлараро алмашинувлар ривожида муҳим ўрин тутади, минтақамизда барқарорлик ва хавфсизликнинг мустаҳкамланишига хизмат қилади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Музокаралар якунида қабул қилинган муҳим ҳужжатлардан бири Кенг қамровли стратегик шериклик тўғрисидаги декларация бўлди. Бу, давлатимиз раҳбари қайд этганидек, мамлакатларимиз ва халқларимиз манфаатлари йўлидаги кўп қиррали ҳамкорлик ривожида янги даврнинг бошланишидир.
Савдо ва саноат кооперациясини кенгайтириш ҳамкорликнинг энг муҳим устувор йўналиши этиб белгиланди. Кейинги йилларда товар айирбошлаш етти баробарга кўпайди ва 1,3 миллиард долларга етди.
Икки мамлакат ҳукуматлари олдига товар айирбошлашни, шу жумладан импортнинг ўрнини фаол тўлдириш ва савдо марказларини ташкил этиш орқали икки миллиард долларга етказиш вазифаси қўйилди.
Куни кеча ўтган бизнес-форумда умумий қиймати 1,6 миллиард долларлик шартнома ва келишувлар имзолангани ҳам ушбу мақсаднинг муваффақиятли рўёбга чиқишига хизмат қилади.
Автомобиллар, қурилиш материаллари, тўқимачилик маҳсулотлари ва ип-калава, электротехника товарлари ва электрон ҳисоблагичлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш режалаштирилган йирик кооперация лойиҳалари жумласидан.
Томонлар икки мамлакат корхоналари ва сармоядорлари иштирокида энергетика ва кон тармоқларида, шу жумладан кўмир саноатида йирик инфратузилмавий лойиҳаларнинг амалга оширилишидан манфаатдор.
Бу борадаги ишларни тизимли асосда ташкил этиш учун Ўзбекистон-Қирғизистон тараққиёт фонди кенгайтирилади, Стратегик савдо-иқтисодий шериклик бўйича 2023-2025 йилларга мўлжалланган комплекс дастур ҳамда Саноатнинг устувор йўналишларини ривожлантириш тўғрисида битим қабул қилинди.
Озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш доирасида томонлар мамлакатларимизнинг эҳтиёжларидан келиб чиққан ҳолда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини биргаликда етиштириш ва етказиб беришга келишиб олдилар.
Яна бир стратегик йўналиш – транспорт коммуникацияларини ривожлантириш.
- Саъй-ҳаракатларимизнинг муваффақияти кўп жиҳатдан транспорт соҳасидаги ҳамкорликнинг самарадорлигига боғлиқ, - деди Ўзбекистон Президенти.
Музокаралар давомида етакчилар “Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон” темир йўлини қуриш борасидаги саъй-ҳаракатларни фаоллаштиришга аҳдлашиб олдилар. Энергетика соҳаси ҳам, хусусан, Қамбарота ГЭС-1ни биргаликда барпо этиш масалалари атрофлича кўриб чиқилди.
- Ушбу мегалойиҳа, ҳеч шубҳасиз, нафақат Ўзбекистон ва Қирғизистоннинг, балки бутун минтақамизнинг барқарор тараққиётига хизмат қилади, - деди давлатимиз раҳбари.
Музокараларда ҳудудлараро алоқаларни фаоллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди. Чегараолди вилоятлар раҳбарлари кенгашининг йиғилишларини мунтазам ўтказиб бориш мазкур алоқаларнинг кенгайишига хизмат қилади.
- Бошқа ҳеч бир мамлакат билан бундай ноёб мулоқот майдонига ўхшаши йўқ, - деди Шавкат Мирзиёев.
Маданий-гуманитар соҳадаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўш шаҳрида реконструкцияси якунига етаётган Ўзбек мусиқали драма театри қардош халқларимиз ўртасидаги дўстликнинг ёрқин рамзи бўлиши таъкидланди.

Президенты выразили удовлетворение плодотворными итогами визита
Президенты Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Кыргызстана Садыр Жапаров после переговоров провели брифинг для представителей средств массовой информации.
Президент Узбекистана искренне поблагодарил Президента и народ Кыргызстана за традиционно тёплый и радушный приём.
- Символично, что наш государственный визит проходит в год тридцатилетия установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Кыргызстаном, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава Узбекистана дал высокую оценку итогам встреч на высшем уровне, прошедших в доверительном и конструктивном духе. Отметил, что стороны детально обсудили ключевые направления многопланового взаимодействия и приняли конкретные решения по его углублению.
Подчеркнуто, что поистине историческим событием в двусторонних отношениях стало заключение Договора об отдельных участках узбекско-кыргызской государственной границы.
- Полное урегулирование вопроса делимитации границы безусловно сыграет важную роль в развитии двустороннего сотрудничества и приграничных обменов, будет способствовать укреплению стабильности и безопасности в нашем регионе, - заявил Шавкат Мирзиёев.
Одним из важных документов, принятых по итогам переговоров, стала Декларация о всеобъемлющем стратегическом партнёрстве. Как отметил глава государства, это – начало нового этапа в развитии многопланового сотрудничества в интересах наших стран и народов.
Важнейшим приоритетом в сотрудничестве определено наращивание торговли и промышленной кооперации. За последние годы товарооборот между странами вырос в семь раз, достигнув 1,3 миллиарда долларов.
Перед правительствами стран поставлена задача по доведению товарооборота до двух миллиардов долларов, в том числе за счёт активного замещения импорта и создания торговых центров.
Успешной реализации этой цели будут служить подписанные в ходе прошедшего накануне бизнес-форума контракты и соглашения на сумму 1,6 миллиарда долларов.
Среди крупных проектов кооперации обозначены запуск производства автомобилей, стройматериалов, текстильной продукции и пряжи, электротехнических товаров и электронных счётчиков.
Стороны заинтересованы в реализации крупных инфраструктурных проектов в области энергетики и добывающей отрасли, в том числе угольной промышленности, с участием предприятий и инвесторов двух стран.
Для организации этой работы на системной основе будет расширен Узбекско-кыргызский фонд развития, приняты комплексная Программа стратегического торгово-экономического партнёрства на 2023–2025 годы и Соглашение о развитии приоритетных направлений промышленности.
В рамках обеспечения продовольственной безопасности стороны договорились совместно выращивать и поставлять сельхозпродукцию с учётом потребностей наших стран.
Другое стратегическое направление – развитие транспортных коммуникаций.
- Успех наших усилий во многом зависит от эффективности взаимодействия в сфере транспорта, - заявил Президент Узбекистана.
В ходе переговоров лидеры договорились активизировать усилия по строительству железной дороги Китай-Кыргызстан-Узбекистан. Предметом детального обсуждения стала также сфера энергетики, в частности вопросы совместного строительства Камбаратинской ГЭС-1.
- Этот мегапроект, несомненно, послужит устойчивому развитию не только Узбекистана и Кыргызстана, но и всего нашего региона, - подчеркнул глава Узбекистана.
Особое внимание на переговорах было уделено активизации межрегиональных связей. Их углублению послужит регулярное проведение заседаний Совета глав приграничных областей.
- Аналога такой уникальной площадки у нас нет ни с одной другой страной, - отметил Шавкат Мирзиёев.
Отдельное внимание было уделено укреплению взаимодействия в культурно-гуманитарной сфере.
Отмечалось, что ярким символом дружбы двух братских народов станет Узбекский музыкально-драматический театр имени Бабура, реконструкция которого завершается в городе Оше.