O‘zbekiston-Qozog‘iston hamkorligini kengaytirish masalalari muhokama qilindi
2023-yil 5-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri v.b. Baxtiyor Saidov Qozog‘iston Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Beybut Atamqulovni qabul qildi.
Taʼkidlanganidek, zamonaviy bosqichda O‘zbekiston-Qozog‘iston yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari izchil rivojlanmoqda. O‘zbekiston va Qozog‘iston Rahbarlari o‘rtasida yo‘lga qo‘yilgan ishonchli va iliq muloqot asnosida hamkorlik jadal surʼatlarda o‘sib borayotir.
Uchrashuvda oliy darajada erishilgan kelishuvlar ijrosi jarayoni oshirish yuzasidan fikr almashildi.
Parlamentlar, vazirlik va idoralar, shuningdek, ikki mamlakat hududlari yo‘nalishida bo‘lib o‘tadigan tadbirlarning turli jihatlari ko‘rib chiqildi.
Savdo, energetika, transport va logistika, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalardagi aloqalarni jadallashtirishning muhimligi eʼtirof etildi.
Tomonlarning xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar doirasidagi muloqotni davom ettirishga tayyorligi maʼlum qilindi.
Qardosh xalqlar o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlashning muhim omili bo‘lgan madaniy-gumanitar sohadagi hamkorlikni kengaytirish uchun imkoniyatlar mavjudligi qayd etildi.

Обсуждены вопросы дальнейшего расширения узбекско-казахстанских отношений
5 января 2023 года и.о. Министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов принял Чрезвычайного и полномочного посла Республики Казахстан в нашей стране Бейбута Атамкулова.
Отмечено, что на современном этапе узбекско-казахские отношения добрососедства, стратегического партнерства и союзничества развиваются по восходящей линии. Основой стремительной динамики сотрудничества является сложившийся между Руководителями Узбекистана и Казахстана особо доверительный и теплый диалог.
Состоялся обмен мнениями о ходе реализации достигнутых на высшем уровне договоренностей.
Рассмотрены различные аспекты предстоящих мероприятий по линии парламентов, министерств и ведомств, а также регионов двух стран.
Подчеркнута важность наращивания кооперации в таких направлениях, как торговля, энергетика, транспорт и логистика, сельское хозяйство и др.
Сообщено о готовности сторон к продолжению взаимодействия в рамках международных и региональных структур.
Отмечено наличие возможностей для активизации сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере, являющейся значимым фактором укрепления дружественных отношений между братскими народами.