O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov "Yangi O'zbekiston - o'zgaruvchan va o'zaro bog'liq dunyoda ishonchli hamkor" mavzusidagi davra suhbati davomida mamlakatimiz tashqi siyosatining ustuvor yo'nalishi bo'lgan Markaziy Osiyo haqida alohida to'xtalib o'tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida keng ko'lamli islohotlar va demokratik o'zgarishlar yo'lida borayotgan O'zbekiston tashqi siyosatda ham yangicha yo'l tutmoqda. Mazkur siyosat asnosini xalqaro huquq tamoyillariga amal qilish, tinchlik, yaxshi qo'shnichilik, har tomonlama hamkorlikka, mintaqaviy barqarorlik va xalqaro xavfsizlikni mustahkamlash tashkil qilib, bu tamoyillakr O'zbekiston milliy manfaatlariga to'la javob beradi.
"O'zbekiston Respublikasi har bir davlat manfaatlarini hisobga olish va o’zaro hurmatga asoslangan konstruktiv muloqot va ko'p tomonlama hamkorlikni rivojlantirish tarafdoridir", dedi V. Norov. Bunga O'zbekistonning Markaziy Osiyodagi hamkorligi misol bo'la oladi. So'nggi yillarda mamlakatimizning mintaqadagi barcha davlatlar bilan munosabatlari yuqori strategik darajaga ko'tarildi.
Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining muntazam maslahat uchrashuvlari yuksak darajadagi o'zaro ishonch va hamkorlikka erishishning muhim mexanizmi bo'ldi. Mazkur uchrashuvlar davlatlarimizning savdo-iqtisodiy, transport, ekologik bog'liqligi bo'yicha umumiy yondoshuvlarni ishlab chiqishga, shuningdek mintaqa ichidagi dolzarb masalalarni hal qilishga yordam bermoqda.
Bugungi kunda Markaziy Osiyoda birgalikda amalga oshirilgan sa'y-harakatlar natijasi o’laroq o'zaro ishonch va hamkorlikning mutlaqo yangi, ijobiy muhiti shakllandi. So'nggi besh yil ichida mintaqaviy tovar ayirboshlash hajmi ikki baravarga oshdi. Sanoat kooperatsiyasiga doir qo'shma loyihalarini amalga oshirish, samarali qo'shimcha qiymat zanjirlarini yaratish, transport va energetika infratuzilmasini rivojlantirish bo'yicha ishlar olib borilmoqda. Mintaqa mamlakatlari birgalikda yangi qiyinchiliklar va xatarlarga qarshi kurashmoqdalar.

Владимир Норов: «Мы совместно строим новое будущее Центральной Азии»
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов в своем выступлении в ходе «круглого стола» на тему «Новый Узбекистан – надежный партнер в меняющемся и взаимосвязанном мире» отдельно остановился на Центральной Азии, которая является приоритетом внешней политики нашей страны.
Отмечалось, что, вступив на путь полномасштабных реформ и демократических преобразований, Узбекистан под руководством Президента Шавката Мирзиёева инициировал новый курс во внешней политике. В его основе – приверженность принципам международного права и стремление к миру, добрососедству, всестороннему сотрудничеству, укреплению региональной стабильности и международной безопасности, всецело отвечающие национальным интересам Узбекистана.
«Республика Узбекистан привержена конструктивному диалогу и развитию многостороннего сотрудничества, основанного на учете и уважении интересов каждого государства», заявил В.Норов. Примером тому является взаимодействие Узбекистана в Центральной Азии. За последние годы отношения нашей страны со всеми государствами регион выведены на высокий стратегический уровень.
Важным механизмом достижения такого высокого уровня взаимного доверия и сотрудничества стали регулярные Консультативные встречи глав государств Центральной Азии. Они способствуют выработке общих позиций по вопросам региональной торгово-экономической, транспортной, экологической взаимосвязанности, а также по решению наиболее острых внутрирегиональных вопросов.
Сегодня совместными усилиями в Центральной Азии сформирована абсолютно новая, позитивная атмосфера взаимного доверия и сотрудничества. За последние пять лет объемы регионального товарооборота увеличились в два раза. Ведется работа по реализации совместных проектов промышленной кооперации, созданию эффективных цепочек добавленной стоимости, развитию транспортной и энергетической инфраструктуры. Страны региона совместно противостоят новым вызовам и рискам.
«Мы совместно строим новое будущее Центральной Азии как единого, консолидированного, стабильного и процветающего региона, динамично интегрированного в мировые экономические связи», подчеркнул глава МИД Узбекистана.