Polsha Elchisi bilan uchrashuv haqida
2022-yilning 16-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari G‘ayrat Fozilov Polsha Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Radoslav Gruk bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Elchiga davlatimiz rahbarining xalqaro minbarlarda e’lon qilingan muhim tashabbuslari haqida ma’lumot berildi. Oʻzbekiston Prezidentining BMT shafeligida Afg‘oniston hukumati bilan tomonlar majburiyatlarini bosqichma-bosqich bajarish algorimini tayyorlash va kelishish uchun yuqori darajadagi xalqaro muzokara guruhini shakllantirish haqidagi taklifining dolzarbligi alohida ta’kidlandi.
Avval erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishning amaliy jihatlari yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
Savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy aloqalarni kengaytirish, jumladan, iqtisodiy hamkorlik boʻyicha Oʻzbekiston-Polsha hukumatlararo komissiyasining navbatdagi majlisini oʻtkazish boʻyicha aniq takliflar muhokama qilindi. Mehnat migratsiyasi sohasida yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdan manfaatdorlik bildirildi.
Madaniy-gumanitar va taʼlim sohalarida hamkorlikni kengaytirish masalalari bo‘yicha ham so‘z yuritildi.

О встрече с Послом Польши
16 декабря 2022 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Гайрат Фозилов провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Польша Радославом Груком.
В ходе беседы рассмотрены текущее состояние и перспективы развития двустороннего сотрудничества.
Посол проинформирован о ключевых инициативах главы государства, озвученных в рамках международных площадок. Особо подчеркнута актуальность предложения Президента Узбекистана о формировании под эгидой ООН Международной переговорной группы высокого уровня для подготовки и согласования с властями Афганистана алгоритма поэтапного выполнения обязательств сторон.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по практическим аспектам реализации ранее достигнутых договоренностей.
Обсуждены конкретные предложения по активизации торгово-экономических и инвестиционных связей, в том числе проведению очередного заседания Узбекско-Польской Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству. Выражена заинтересованность к налаживанию тесного сотрудничества в области трудовой миграции.
Состоялся также обмен мнениями по вопросу расширения партнерства в культурно-гуманитарной и образовательной сферах.