Vashingtonda O'zbekiston va Missisipi shtati o'rtasidagi hamkorlikning 10 yilligi nishonlandi
O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov O'zbekiston Mudofaa vazirligi va Missisipi milliy gvardiyasi o'rtasidagi hamkorlikning 10 yilligi munosabati bilan qabul marosimida ishtirok etdi.
Shuni ta'kidlash kerakki, so'nggi yillarda O'zbekiston Mudofaa vazirligining Missisipi Milliy gvardiyasi bilan hamkorligi salmoqli darajada faollashdi. Ikki mamlakat harbiy xizmatchilari qo'shma amaliy tadbirlarni, shu jumladan treninglar, mashg'ulotlar o'tkazib, axborot almashinuvu va turli yo'nalishlarda harbiy-texnik hamkorlikni chuqurlashtirish bo’yicha choralarni amalga oshirmoqdalar.
Jumladan, 2019-yildan boshlab O'zbekiston harbiy xizmatchilari har yili "Kemp Shelbi", "Kemp Makkeyn", "Golfport" o'quv markazlari negizida o'tkaziladigan "Janubiy zarba" qo'shma mashg'uloti va "Eng yaxshi jangchi" musobaqasida qatnashib kelmoqdalar. O'zbekiston Mudofaa vazirligi vakillari Missisipi Milliy gvardiyasi harbiy xizmatchilari bilan munosib bellashib, bir necha yil ketma-ket AQSh musobaqalarida sovrinli o'rinlarni egalladilar.
Missisipi Milliy gvardiyasi vakillari ta'kidlaganidek, Qo'shma Shtatlar O'zbekistonni strategik sherik sifatida qadrlaydi, mamlakatimizning Markaziy Osiyoda ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlash, xavfsizlik va barqarorlikni saqlashga qo'shayotgan hissasini e’tirof etadi.
Tomonlar O'zbekiston va Missisipi shtati o'rtasidagi ko'p qirrali hamkorlik izchil kengayib borayotgani bilan ajralib turishini ta'kidladilar. Biznes va ilmiy doiralar o'rtasidagi hamkorlikni chuqurlashib borayotgani alohida qayd etildi. Bundan tashqari, Zarafshon va Klinton shaharlari o'rtasida sheriklik aloqalari o'rnatildi. Muntazam ravishda yuqori darajadagi o'zaro tashriflar tashkil etilib, bu orqali yaqin muloqot sur’atlari kuzatilmoqda.

В Вашингтоне отметили 10-летие партнерства между Узбекистаном и штатом Миссисипи
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов принял участие на приеме по случаю 10-летия партнерства между Министерством обороны Узбекистана и Национальной гвардией штата Миссисипи.
Следует отметить, что за последние годы наблюдается значительная активизация сотрудничества оборонного ведомства Узбекистана с Национальной гвардией штата Миссисипи. Военнослужащие двух стран проводят совместные практические мероприятия, в том числе тренинги, учения, а также осуществляют обмен информацией и ищут пути углубления военно-технического сотрудничества по широкому спектру направлений.
В частности, начиная с 2019 года, узбекские военнослужащие ежегодно принимают участие в совместном учении «Южный удар» и соревновании «Лучший воин», проводимых на базе учебных центров «Кемп Шелби», «Кемп Маккейн», «Голфпорт». Представители Министерства обороны Узбекистана достойно состязаются с военнослужащими Нацгвардии штата Миссисипи и несколько год подряд занимают призовые места в соревнованиях в США.
Как отметили представители Национальной гвардии штата Миссисипи, Соединенные Штаты ценят Узбекистан как стратегического партнера и признают его вклад в укрепление двусторонних отношений и поддержание безопасности и стабильности в Центральной Азии.
Стороны подчеркнули, что отношения между Узбекистаном и штатом Миссисипи характеризуются интенсивной динамикой и поступательным расширением многопланового сотрудничества. Отдельно отмечено углубление партнерства между деловыми и академическими кругами. Кроме того, установлены партнерские отношения между городами Зарафшан и Клинтон. На регулярной основе организуются взаимные визиты на высоком уровне с целью поддержания тесных партнерских связей.