O'zbekiston va AQSh o'rtasidagi Strategik sheriklik muloqotining ikkinchi majlisi to'g'risida
2022-yil 13-dekabr kuni Vashingtonda O'zbekiston va Amerika Qo'shma Shtatlari o'rtasidagi strategik sheriklik muloqotining ikkinchi yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Tomonlar delegatsiyalariga O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov va AQSh Davlat kotibining Janubiy va Markaziy Osiyo bo'yicha yordamchisi Donald Lu rahbarlik qildi.
Kun tartibiga muvofiq siyosat va mintaqaviy muloqot sohalarida ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi. Bugungi kunda ochiq muloqot va o'zaro ishonchga asoslangan O'zbekiston-Amerika ko'p qirrali hamkorligining jadal rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bundan tashqari, Amerika tomoni O'zbekistonning mustaqilligi, suvereniteti va hududiy yaxlitligini doimiy qo'llab-quvvatlashini yana bir bor tasdiqladi. O'zbekiston jiddiy tahdidlarga qaramay, Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida keng ko'lamli va muvaffaqiyatli islohotlar yo'lida izchil borayotgani ta'kidlandi. Shu nuqtai nazardan, Amerika tomoni O'zbekistondagi islohotlar dasturini, shu jumladan iqtisodiyot, ta'lim va inson huquqlarini ta'minlash sohalarida har tomonlama ko'maklashishga tayyorligi bildirildi.
Delegatsiyalar, shuningdek, xavfsizlik masalalari bo'yicha muloqot masalalarini hamkorlikni muhokama qildilar va Afg'onistondagi vaziyatga alohida e'tibor qaratdilar.
Amerika Qo'shma Shtatlari O'zbekistonga "C5+1" diplomatik platformasida faol ishtirok etgani uchun minnatdorlik bildirdi. Ushbu formatning muammolarni birgalikda hal qilish, obod va xavfsiz Markaziy Osiyoni barpo etishda muhim ahamiyat kasb etishi ta'kidlandi
"Iqtisodiy taraqqiyot" sessiyasida O'zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar va qulay ishbilarmonlik muhitini yaratish bo'yicha ko'rilayotgan chora-tadbirlar muhokama qilindi. Raqamli iqtisodiyot, qishloq xo'jaligi, transport, suv resurslari va atrof-muhitni muhofaza qilish sohalarida O'zbekiston-Amerika hamkorligini kengaytirish bo'yicha tashabbuslar ko'rib chiqildi. Ishtirokchilar ikki mamlakat kompaniyalari duch kelayotgan muammolarni samarali hal etish yuzasidan ham fikr almashdilar.
2023-yil Samarqandda AQSh va Markaziy Osiyo o'rtasidagi Savdo va investitsiyalar bo'yicha doiraviy shartnomasi (TIFA) kengashi majlisiga puxta tayyorgarlik ko'rish muhimligi ta'kidlandi. Tomonlar TIFA iqtisodiy kun tartibini shakllantirish uchun har ikki tomonning idoralari ishtirokida doimiy ishchi guruh tuzishga kelishib oldilar.
Amerika tomoni JSTga a'zo bo'lish jarayonida O'zbekistonga yordam ko'rsatishni davom ettirishga tayyorligi haqida xabar berdi.
"Insoniy mezon" sessiyasi davomida AQSh vakillari O'zbekistonda demokratik institutlarni mustahkamlash, so'z va din erkinligini himoya qilish, majburiy mehnatga barham berish va gender tengligini ta'minlash borasida erishilgan yutuqlarga ijobiy baho berdilar.
Shuningdek, tomonlar madaniy-gumanitar almashinuvlarni faollashtirish masalalarini muhokama qildilar. AQSh hukumati mamlakatimizda ta'lim sifatini oshirish, o'quv bazasini takomillashtirish va o'qituvchilarning kasbiy mahoratini oshirish bo'yicha amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarni mamnuniyat bilan qabul qilmoqda. Ta'lim sohasidagi qo'shma loyihalarni amalga oshirishga qiziqish bildirildi. Ilm-fan sohasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish zaruriyati tasdiqlandi. Sog'liqni saqlash, atrof-muhitni muhofaza qilish, IT, qishloq xo'jaligi, seysmologiya va boshqa istiqbolli yo'nalishlarda aloqalarni davom ettirish muhimligi e'tirof etildi belgilangan.

О втором заседании Диалога стратегического партнерства между Узбекистаном и США
13 декабря 2022 года в г.Вашингтоне состоялось второе заседание Диалога стратегического партнерства между Узбекистаном и Соединенными Штатами Америки.
Делегации сторон возглавили Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов и помощник Государственного секретаря США по Южной и Центральной Азии Дональд Лу.
В соответствии с повесткой дня, состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам двустороннего сотрудничества в сферах политики и регионального диалога. С удовлетворением отмечалось динамичное развитие узбекско-американского многопланового сотрудничества, которое сегодня базируется на открытом диалоге и взаимном доверии.
Кроме того, американская сторона вновь подтвердила неизменную поддержку независимости, суверенитета и территориальной целостности Узбекистана. Подчеркнуто, что несмотря на серьёзные вызовы Узбекистан продолжает амбициозный и весьма успешный курс реформ под руководством Президента Шавката Мирзиёева. В данном контексте, американской стороной выражена готовность содействовать в продвижении программы реформ, в том числе в сферах экономики, образования и обеспечения прав человека.
Делегации также обсудили сотрудничество по ключевым вопросам безопасности и особое внимание уделено ситуации в Афганистане.
Соединенные Штаты Америки выразили благодарность Узбекистану за активное участие в дипломатической платформе «С5+1» и подчеркнули важность этого формата для совместного решения проблем и создания более процветающей и безопасной Центральной Азии
На сессии «Экономическое развитие» обсужден ход проводимых реформ в Узбекистане и принимаемых мер по созданию благоприятного делового климата. Рассмотрены инициативы касательно расширения узбекско-американского сотрудничества в сферах цифровой экономики, сельского хозяйства, транспорта, водных ресурсов и охраны окружающей среды. Участники обменялись мнениями по эффективному решению проблем, с которыми сталкиваются компании двух стран.
Подчеркнута важность тщательной подготовки к заседанию Совета Рамочного соглашения по торговле и инвестициям между США и Центральной Азией (TIFA) в Самарканде в 2023 году. Стороны договорились создать постоянную рабочую группу с участием ведомств обеих сторон для формирования двусторонней экономической площадки TIFA.
Американская сторона сообщила о готовности продолжать оказание содействия Узбекистану в процессе вступления в ВТО.
В ходе сессии «Человеческое измерение» представители США позитивно охарактеризовали достигнутый в Узбекистане прогресс в сфере укрепления демократических институтов, защиты свободы слова и вероисповедания, искоренения принудительного труда и обеспечения гендерного равенства.
Стороны также обсудили вопросы активизации культурно-гуманитарных обменов. Правительство США приветствует проводимые в стране комплексные реформы по повышению качества образования, совершенствованию учебной базы и укреплению профессиональных навыков учителей. Выражена заинтересованность в реализации совместных проектов в области образования. Подтверждена приверженность дальнейшему углублению взаимодействия в области науки. В качестве перспективных направлений обозначены здравоохранение, охрана окружающей среды, IT, сельское хозяйство, сейсмология и другие.