Ўзбекистон Президенти Венгрия бизнеси билан ўзаро манфаатли ҳамкорлик учун кенг имкониятлар мавжудлигини қайд этди
12.12.2022
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 12 декабрь куни Венгриянинг энг йирик “OTP” банки бошқаруви раиси Шандор Чаньини қабул қилди.
Олий даражадаги мунтазам учрашувларда эришилган келишувларга мувофиқ Венгрия компаниялари билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда қўшма кооперация лойиҳаларини илгари суриш масалалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари Шандор Чаньини “Ипотека-банк” акцияларининг давлат улушини харид қилиш бўйича битим муваффақиятли якунига етказилгани ва Европанинг етакчи банк-молия институти Ўзбекистон бозорига кириб келгани билан самимий табриклади.
Учрашувда Ўзбекистон иқтисодиётининг турли тармоқларида, шу жумладан саноат, қишлоқ хўжалиги, боғдорчилик ва паррандачилик, озиқ-овқат ва тўқимачилик, фармацевтика маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва бошқа соҳаларда инвестиция лойиҳаларини амалга оширишга Венгрия ва Евроиттифоқнинг бошқа мамлакатларидан тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб қилиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Бундан ташқари, олий таълим ва профессионал кадрлар тайёрлашда, шунингдек, аҳолига кўрсатилаётган банк хизматлари сифатини оширишда яқиндан ҳамкорлик қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Қўшма лойиҳалар ва ҳамкорлик дастурларини қўллаб-қувватлаш ва илгари суришга доир биринчи галдаги чора-тадбирлардан иборат “йўл харитаси”ни қабул қилишга келишиб олинди.
Учрашув якунида давлатимиз раҳбари ҳузурида “ОTP” банки томонидан “Ипотека-банк” акцияларининг давлат улушини сотиб олиш тўғрисидаги битимни имзолаш маросими бўлиб ўтди.

Президент Узбекистана отметил широкие возможности для взаимовыгодного сотрудничества с венгерским бизнесом
12.12.2022
12 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял председателя правления крупнейшего венгерского банка «OTP» Шандора Чаньи.
Были рассмотрены вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества с венгерскими компаниями и продвижения совместных проектов кооперации в соответствии с договоренностями регулярных встреч на высшем уровне.
Глава нашего государства искренне поздравил Шандора Чаньи с успешным завершением сделки по приобретению государственной доли акций «Ипотека-банка» и вхождением ведущего европейского банковско-финансового института на рынок Узбекистана.
Особое внимание было уделено вопросам привлечения прямых инвестиций из Венгрии и других стран Евросоюза к реализации инвестиционных проектов в различных отраслях экономики Узбекистана, в том числе в области промышленности, сельского хозяйства, садоводства и птицеводства, производства продуктов питания и текстильных изделий, фармацевтических препаратов и других.
Кроме того, отмечена важность тесного взаимодействия в области высшего образования и подготовки профессиональных кадров, а также повышения качества оказываемых населению банковских услуг.
Достигнута договоренность о принятии «дорожной карты» с первоочередными мероприятиями по поддержке и продвижению совместных проектов и программ сотрудничества.
По завершении встречи в присутствии лидера нашей страны состоялась церемония подписания Соглашения о приобретении банком «ОTP» государственной доли акций «Ипотека-банка».