Ruminiya Elchisi bilan uchrashuv to‘g‘risida
2022-yilning 7-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov Ruminiyaning Favqulodda va Muxtor Elchisi Daniel Kristian Chobanuni qabul qildi.
Uchrashuvda ikki tomonlama kun tartibidagi dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi. 2022-yilda siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlik yakunlari sarhisob qilindi, 2023-yilga mo‘ljallangan o‘zaro hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi.
Elchi Ruminiya tomoni O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan, ikki davlat o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga turtki berayotgan keng ko‘lamli islohotlarni yuksak qadrlashini alohida ta’kidladi.
Qaydetilganidek, tashqi iqtisodiy ko‘rsatkichlarning ijobiy o‘sish sur’atlari kuzatilayotganiga qaramay, joriy tovar ayirboshlash hajmi ikki mamlakatning mavjud salohiyatiga mos kelmaydi. Shu nuqtayi nazardan, iqtisodiy diplomatiyaning qo‘shma mexanizmlarini, xususan, Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Ruminiya hukumatlararo komissiyasi faoliyatini qayta tiklash orqali takomillashtirish yuzasidan fikr almashildi.
Parlamentlararo muloqotni yo‘lga qo‘yish, sog‘liqni saqlash, mashinasozlik va kimyo sanoati sohalarida loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi.

Встреча с Послом Румынии
7 декабря 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Румынии Даниеля Кристиана Чобану.
На встрече рассмотрены актуальные вопросы двусторонней повестки дня, подведены итоги сотрудничества в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах в 2022 году, определены приоритетные направления взаимодействия на 2023 год.
Посол подчеркнул, что румынская сторона высоко оценивает осуществляемые в Узбекистане широкомасштабные реформы, придающие импульс развитию взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами.
Отмечалось, что, несмотря на наблюдаемый положительный темп роста внешнеэкономических показателей, текущий объем товарооборота не соответствует имеющимся потенциалам двух стран. В данном контексте состоялся обмен мнениями по совершенствованию совместных механизмов экономической дипломатии, в частности путем возобновления деятельности узбекско-румынской Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Обсуждены предложения по наращиванию межпарламентского диалога, реализации проектов в сферах здравоохранения, машиностроения и химической промышленности.
Выражена обоюдная заинтересованность в расширении договорно-правовой базы межгосударственных отношений.