Kanada tashqi ishlar vaziri bilan muzokaralar to‘g‘risida
YXHT Tashqi ishlar vazirlari kengashining Polshadagi 29-yig‘ilishi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov Kanada Tashqi ishlar vaziri Melani Joli bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston-Kanada hamkorligining diplomatik, siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Ikki tomonlama munosabatlarning huquqiy bazasini kengaytirish, parlamentlararo muloqotni mustahkamlash zarurligi ta’kidlandi.
Kanadalik investorlarni O‘zbekistonning turli tarmoqlaridagi loyihalarga jalb etish, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari o‘rtasida aloqalarni yo‘lga qo‘yish orqali iqtisodiy diplomatiyani faol rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zaro tashriflar va Kanada universitetlari bilan akademik dasturlarni amalga oshirish, Kanadaning yetakchi universitetlarining O‘zbekistonda filiallarini ochish orqali ilmiy va ta’lim sohasidagi aloqalarni kengaytirishdan manfaatdorlik bildirildi.
Ikki mamlakat hududlari o‘rtasida qardosh shahar munosabatlarini o‘rnatish, ekologiya, raqamlashtirish va “yashil iqtisodiyot” yo‘nalishlarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi.

О переговорах с главой МИД Канады
В рамках 29-го заседания СМИД ОБСЕ в Польше Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел встречу с Министром иностранных дел Канады Мелани Жоли.
На встрече рассмотрены текущее состояние и перспективы развития узбекско-канадского сотрудничества в дипломатико-политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других областях.
Подчеркнута необходимость расширения правовой базы двусторонних отношений, укрепления межпарламентского диалога.
Особое внимание было уделено активному продвижению экономической дипломатии путем привлечения канадских инвесторов в проекты в различных отраслях Узбекистана, налаживания контактов между представителями деловых кругов двух стран.
Выражена заинтересованность в расширении научных и образовательных связей посредством взаимных визитов и реализации академических программ с канадскими университетами, открытия в Узбекистане филиалов ведущих вузов Канады.
Обсуждены перспективы установления побратимских связей между регионами двух стран, осуществления совместных проектов в сферах экологии, цифровизации и «зеленной экономики».