Norvegiya Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv to’g’risida
2022-yilning 1-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov Norvegiya Qirolligi Tashqi ishlar vaziri Anniken Xutfeldt bilan uchrashdi.
Tashqi ishlar idoralari rahbarlari O‘zbekiston-Norvegiya kun tartibidagi dolzarb masalalarni muhokama qildilar.
Siyosiy muloqotni yanada mustahkamlashdan o‘zaro manfaatdorlik tasdiqlandi. Shu nuqtayi nazardan, turli daraja va formatlarda o‘zaro tashriflarni tashkil etish, TIVlararo siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi raundini o‘tkazish muhimligi qayd etildi.
Savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni faollashtirish, parlamentlar aloqalarini chuqurlashtirish, ikki tomonlama munosabatlarning shartnomaviy-huquqiy bazasini kengaytirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Mintaqaviy va xalqaro miqyosdagi ayrim masalalar, xususan, Afg‘onistondagi bugungi vaziyat yuzasidan ham fikr almashildi.

О встрече с Министром иностранных дел Норвегии
1 декабря 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов встретился с Министром иностранных дел Королевства Норвегия Анникен Хютфельдт.
Главы внешнеполитических ведомств обсудили актуальные вопросы узбекско-норвежской повестки дня.
Подтверждена обоюдная заинтересованность в дальнейшем укреплении политического диалога. В данном контексте отмечена важность организации взаимных визитов на различных уровнях и форматах, проведения очередного раунда межмидовских политических консультаций.
Рассмотрены предложения по активизации торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, углубления парламентских связей, расширению договорно-правовой базы двусторонних отношений.
Состоялся также обмен мнениями по отдельным вопросам регионального и международного характера, в частности нынешней обстановке в Афганистане.