Finlyandiya tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv toʻgʻrisida
2022-yil 1-dekabr kuni amaliy tashrif bilan Lodz shahrida boʻlib turgan Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov Finlyandiya Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Pekka Xaavisto bilan uchrashdi.
Siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi ikki tomonlama munosabatlarning bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Vazirlar iqtisodiy diplomatiyani faollashtirish muhimligini taʼkidladilar, “Finnpartnership” koʻmagida 2022-yil 1-noyabr kuni Toshkent shahrida Finlyandiyaning qator kompaniyalari ishtirokida “yashil” texnologiyalar, energetika, suv xoʻjaligi, qurilish materiallari sohasida oʻtkazilgan biznes-forumning samarali natijalarini olqishladilar. Ikki mamlakat ishbilarmon doiralari, jumladan, Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi va Finlandiyaning “EastCham Finland” kompaniyasi oʻrtasidagi aloqalarni kengaytirish zarurligi taʼkidlandi.
Ekspertlarning oʻzaro tashriflarini tashkil etish, oʻqituvchi va talabalar almashinuvi dasturlari, qoʻshma loyihalarni amalga oshirish orqali taʼlim sohasida hamkorlikni rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Vazirlar BMTning Orolboʻyi mintaqasi uchun inson xavfsizligi boʻyicha koʻp sheriklik Trast fondi doirasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish yuzasidan fikr almashdilar.

О встрече с главой МИД Финляндии
1 декабря 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов, находящийся в г.Лодзи с рабочим визитом, провел встречу с Министром иностранных дел Финляндской Республики Пеккой Хаависто.
Обсуждены текущее состояние и перспективы развития двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Министры отметили важность активизации экономической дипломатии, приветствовали плодотворные итоги бизнес-форума, проведенного при содействии «Finnpartnership» 1 ноября 2022 года в г.Ташкенте с участием ряда финских компаний в области зеленых технологий, энергетики, водного хозяйства, строительных материалов. Подчеркнута необходимость расширения связей между бизнес-сообществами двух стран, в том числе ТПП Узбекистана и «EastCham Finland».
Особое внимание было уделено наращиванию сотрудничества в сфере образования путем организации взаимных визитов экспертов, программ обмена учителями и студентами, реализации совместных проектов.
Министры обменялись мнениями по углублению сотрудничества в рамках Многопартнерскго трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья.
Подтверждена заинтересованность в активизации межпарламентского диалога и укреплении взаимодействия в рамках региональных структур.