«Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим» мавзусидаги Глобал форум Самарқанд, 2022 йил 5-6 декабрь
2022 йил 5-6 декабрь кунлари Самарқанд шаҳрида «Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим» мавзусидаги Глобал форум бўлиб ўтади. Ушбу нуфузли халқаро анжуманни ўтказиш ташаббуси Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 76-сессияси ва БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясида илгари сурилган.
Глобал форумнинг Миллий ташкилотчиси – Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати номидан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳисобланади.
Самарқанд Глобал форуми БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси; Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссарнинг Марказий Осиё бўйича минтақавий бюроси; БМТнинг мамлакатимиздаги жамоаси; БМТ Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармаси; ЮНИСЕФ; Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси; ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси офиси; Европа Кенгаши, Фридрих Эберт жамғармаси билан ҳамжиҳатликда ташкил этилмоқда.
Глобал форумда дунёнинг турли давлатларидан инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим мутахассислари, хорижий ва халқаро экспертлар, давлат органлари, халқаро ва минтақавий ташкилотлар, ихтисослаштирилган таълим муассасалари, нодавлат нотижорат ташкилотлари ҳамда фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари вакиллари, юқори лавозимли шахслар – жами 120 дан ортиқ хорижлик меҳмон иштирок этади.
Самарқанд Глобал форумининг БМТ шафелигида гибрид форматда ўтказилиши бутун дунёдан янада кенг аудиторияга, соҳа мутахассисларига виртуал тарзда иштирок этиш ва муҳокама сессияларида қатнашиш имконини беради.
Самарқанд Глобал форумининг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг мурожаати ўқиб эшиттирилиши ва Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш ҳамда БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Фолькер Тюркнинг видеомурожаатлари намойиш этилиши, шунингдек, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши Раиси Элчи Федерико Вильегас, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси Директори Маттео Мекаччи, Европа Кенгаши Инсон ҳуқуқлари ва қонун устуворлиги бўйича директорати Бош директори Якумопулос Кристос кириш сўзлари билан иштирок этиши кутилмоқда.
Глобал форум ишида Ўзбекистон томонидан – ҳукумат аъзолари, Олий Мажлис палаталари ва қўмиталари раҳбарлари, вазирлик ва ташкилотлар, ўқув ва илмий-маърифий муассасалар, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари қатнашади.
Глобал форум Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тарбия тўғрисидаги декларациянинг 10 йиллигига бағишланади. Мазкур Декларация 2011 йил декабрида БМТ Бош Ассамблеяси томонидан қабул қилинган.
БМТ Бош Ассамблеяси 2004 йил 10 декабрда Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурини ҳам эълон қилган. БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси Жаҳон таълим дастури бажарилишинининг мувофиқлаштирувчиси этиб белгиланган.
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастури – доимий амалга ошириладиган узлуксиз босқичлардан иборат ташаббусдир. Ўтган даврда Жаҳон таълим дастури инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича миллий саъй-ҳаракатлар учта босқичда бажарилди ва 2024 йилга қадар давом этадиган тўртинчи босқич изчиллик билан амалга оширилмоқда.
Самарқанд Глобал форумининг асосий мақсади – БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тарбия тўғрисидаги декларацияси ҳамда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича Жаҳон таълим дастури амалга оширилишининг оралиқ натижаларини сарҳисоб қилиш, дан иборат. Шунингдек, айни соҳадаги илғор тажриба, амалиёт ва инновацион ёндашувларнинг тақдимотини ташкил этиш, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим тизимини халқаро, минтақавий ва миллий даражада такомиллаштириш бўйича фикр алмашиш ва тавсиялар ишлаб чиқилади.
Глобал форумнинг биринчи ялпи мажлиси “БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тарбия тўғрисидаги декларацияси: натижалар ва замонавий муаммолар” мавзусига бағишланади. Унда ушбу Декларациясини амалга ошириш, инсон ҳуқуқлари бўйича самарали таълимни таъминлаш тамойиллари ва ёндашувлар, технологик ўзгаришлар негизида эришилган ютуқлар ва олинган сабоқлар, дунёнинг турли бурчакларида инсон ҳуқуқлари бўйича таълим соҳасида мавжуд замонавий муаммолар муҳокама қилинади.
Глобал форумнинг биринчи куни, шунингдек, 4 та параллел сессия ташкил этилади.
Биринчи сессия: “Мактаб ёшидаги болалар учун инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим: тамойиллар, ёндашувлар ва замонавий муаммолар”;
Иккинчи сессия: “Олий таълим муассасаларида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим: тамойиллар, ёндашувлар ва замонавий муаммолар (COVID-19, технологияларни ривожлантириш, интернет ресурслари, геосиёсат ва бошқалар)”;
Учинчи сессия: “Касбий институтлар (судлар, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари, адвокатура) орқали инсон ҳуқуқлари соҳасида узлуксиз таълимни таъминлаш: тамойиллар, ёндашувлар ва замонавий муаммолар”;
Тўртинчи сессия: “Фуқаролик жамияти учун инсон ҳуқуқлари бўйича норасмий таълим: тамойиллар, ёндашувлар ва замонавий муаммолар (гендер, инклюзивлик, миграция ва оммавий ахборот воситаларига эътибор қаратган ҳолда)”.
Глобал форумнинг иккинчи куни “Халқаро, минтақавий ва миллий даражада инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш” мавзусидаги иккинчи ялпи мажлис билан бошланади. Бунда инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тарбия тизимини такомиллаштириш бўйича халқаро, минтақавий ва миллий даражаларда фикр алмашиниб, тавсиялар ишлаб чиқилади.
Параллел тадбир (Side-event) доирасида “Инсон ҳуқуқлари бўйича мастер-класслар” ташкил этилади. Онлайн ва офлайн режимда турли гуруҳлар учун 6 та мавзуда маърузалар тингланади ва муҳокама қилинади.
Шу куни “Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва тадқиқотлар” мавзусидаги республика танлови ғолиблари ҳамда “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони совриндорларини тақдирлаш маросимлари ҳам бўлиб ўтади.
Глобал форум якунида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича якуний ҳужжатнинг тақдимоти ва қабул қилиниши кўзда тутилган.
******************
Батафсил маълумот олиш учун:
- Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг расмий сайти (insonhuquqlari.uz) ва Глобал форум веб-сайтига (asianforum.uz) киришингиз;
- ушбу сайтларда жойлштирилган Глобал форум Концепцияси, Дастур лойиҳаси ва иштирокчилар учун муҳим бошқа маълумотлар билан танишишингиз;
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази масъуллари билан globalforum@nhrc.uz; info@nhrc.uz электрон почта манзиллари ва (+ 998 71) 239 47 22 телефон/факс рақами орқали боғланишингиз мумкин.
Журналистлар мурожаат қилишлари учун Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази матбуот хизмати (Матбуот котиби Ғулом Мирзаев) телефонлари: (+ 998 71) 239-15-09; +998 99 48 555 48).

Global forum on "Education in the field of human rights". Samarkand, December 5-6, 2022
On December 5-6, 2022, the Global Forum on "Education in the field of human rights" will be held in Samarkand. The initiative to hold this prestigious international conference was put forward by the President of the Republic of Uzbekistan at the 76th session of the United Nations General Assembly and the 46th session of the UN Human Rights Council.
The national organizer of the global forum is the National Human Rights Center of the Republic of Uzbekistan on behalf of the Government of the Republic of Uzbekistan.
It is organized in cooperation with Samarkand Global Forum Office of the UN High Commissioner for Human Rights; Regional Office of the High Commissioner for Human Rights for Central Asia; UNHCR, UN team in our country; UNICEF, Organization for Security and Cooperation in Europe Office for Democratic Institutions and Human Rights; Office of the Coordinator of OSCE Projects in Uzbekistan; the Council of Europe and the Friedrich Ebert Foundation.
Human rights education experts from different countries of the world, foreign and international experts, state bodies, international and regional organizations, specialized educational institutions, representatives of non-governmental non-profit organizations and other institutions of civil society, high-ranking officials - a total of more than 120 foreign guests will participate in the global forum.
The holding of the Samarkand Global Forum in a hybrid format under the auspices of the UN allows a wider audience from all over the world, experts in the field to participate virtually and participate in discussion sessions.
At the opening ceremony of the Samarkand Global Forum, the address of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will be read and video messages of the United Nations Secretary-General Antonio Guterres and the UN High Commissioner for Human Rights Volker Türk will be shown, as well as the Chairman of the UN Human Rights Council, Ambassador Federico Villegas, Security and Cooperation in Europe Matteo Meccacci, Director of the Organization's Office for Democratic Institutions and Human Rights, Yakumopoulos Christos, Director General of the Council of Europe's Directorate for Human Rights and Rule of Law, is expected to attend with introductory remarks.
Members of the government, heads of chambers and committees of the Oliy Majlis, representatives of ministries and organizations, educational and scientific institutions, civil society institutions will participate in the work of the global forum.
The Global Forum will be dedicated to the 10th anniversary of the Declaration on Education and Training in the field of Human Rights. This Declaration was adopted by the UN General Assembly in December 2011.
On December 10, 2004, the UN General Assembly also announced the World Education Program in the field of Human Rights. The Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights is designated as the coordinator of the implementation of the World Education Program.
The World Program of Human Rights Education is a continuous, ongoing initiative. In the past, the World Education Program national human rights education efforts have been implemented in three phases, and the fourth phase, which will last until 2024, is being implemented consistently.
The main goal of the Samarkand Global Forum is to summarize the intermediate results of the implementation of the UN Declaration on Human Rights Education and the UN World Education Program on Human Rights Education. Also, organizing the presentation of best practices, practices and innovative approaches in the same field, exchanging opinions and recommendations on improving the education system in the field of human rights at the international, regional and national level.
The first plenary session of the global forum will be devoted to the theme "UN Declaration on Education and Training in the Field of Human Rights: Results and Contemporary Issues". It discusses the implementation of this Declaration, principles and approaches to ensure effective human rights education, achievements and lessons learned in light of technological changes, and contemporary challenges in the field of human rights education in different parts of the world.
The first day of the global forum will also include 4 parallel sessions.
First session: "Human rights education for school-aged children: principles, approaches and contemporary issues";
Second session: "Human rights education in higher education institutions: principles, approaches and contemporary issues (COVID-19, technology development, internet resources, geopolitics, etc.)";
Third session: "Provision of continuing education in the field of human rights through professional institutions (courts, law enforcement agencies, lawyers): principles, approaches and contemporary problems";
Fourth session: "Informal Human Rights Education for Civil Society: Principles, Approaches and Contemporary Issues (Focusing on Gender, Inclusion, Migration and Media)".
The second day of the global forum will begin with the second plenary session on the topic "Improving the system of education and personnel training in the field of human rights at the international, regional and national levels". At the international, regional and national levels, opinions are exchanged and recommendations are developed on the improvement of the education and training system in the field of human rights.
"Master-classes on human rights" will be organized as part of the side-event. Lectures on 6 topics will be heard and discussed for different groups online and offline.
On this day, award ceremonies will be held for the winners of the republican competition on the topic "Education and research in the field of human rights" and the winners of the badge "For the protection of human rights".
At the end of the global forum, it is planned to present and adopt the final document on human rights education.
******************
For more information:
• Your access to the official website of the National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan (insonhuquqlari.uz) and the website of the Global Forum (asianforum.uz);
• familiarize yourself with the Global Forum Concept, Program Project and other important information for participants posted on these sites;
Globalforum@nhrc.uz with the heads of the National Human Rights Center of the Republic of Uzbekistan; You can contact us by email info@nhrc.uz and (+ 998 71) 239 47 22 phone/fax number.
• Press service of the National Human Rights Center of the Republic of Uzbekistan (Press Secretary Gulom Mirzaev) for journalists: (+ 998 71) 239-15-09; +998 99 48 555 48).