YUNISEFning Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy direktori bilan uchrashuv to’g’risida
2022-yil 15-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov bolalar sohasidagi yirik xalqaro tadbirlarda ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Bolalar jamg‘armasining (YUNISEF) Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy direktori Afshon Xon bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va YUNISEF o‘rtasidagi hamkorlikning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi, aloqalarni yanada mustahkamlash bo‘yicha uzoq muddatli rejalar belgilab olindi.
Afshon Xon O‘zbekiston bilan YUNISEF o‘rtasidagi hamkorlik so‘nggi yillardagi ijobiy sur’atlarda rivojlanayotgani, respublikada yirik qo‘shma tadbir va loyihalarni tashkil etish va o‘tkazish bo‘yicha aloqalar jadallashgani mamnuniyat bilan qayd etdi.
U O‘zbekistonning mintaqada bolalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, jumladan, ularning sifatli ta’lim-tarbiya olishi uchun qulay shart-sharoit yaratish borasidagi islohotlarni amalga oshirishdagi muhim rolini ta’kidladi.
YUNISEFning mintaqaviy direktori shu kunlarda Toshkentda o‘tkazilayotgan YUNESKOning Kichik yoshdagi bolalarni tarbiyalash va ta’lim berish bo‘yicha ikkinchi Butunjahon konferensiyasini yuqori baholadi. Ushbu anjuman barcha uchun umumiy, adolatli va sifatli ta’limni ta’minlash bo‘yicha ilg‘or tajribalar almashish uchun xizmat qilishi qayd etildi.
Uchrashuv davomida Vladimir Norov Afshon Xonga mamlakatimizda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti rahbarligida bolalarni ijtimoiy muhofaza qilish, ularning salomatligini ta’minlash va sifatli ta’lim-tarbiya olish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar haqida ma’lumot berdi.
Bolalar va yoshlar manfaatlari yoʻlida aniq natijalarga erishish maqsadida, jumladan, 2022-2026-yillarda Yangi Oʻzbekistonni rivojlantirish strategiyasini amalga oshirish doirasida YUNISEF bilan samarali hamkorlikni yanada chuqurlashtirishdan manfaatdorlik bildirildi.

О встрече с региональным директором ЮНИСЕФ по Европе и Центральной Азии
15 ноября 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел встречу с региональным директором Детского фонда Организации Объединенных Наций (ЮНИСЕФ) по странам Европы и Центральной Азии Афшан Хан, которая прибыла в нашу страну для участия в крупных международных мероприятиях в области детей.
На встрече рассмотрены актуальные вопросы взаимодействия между Узбекистаном и ЮНИСЕФ, а также намечены перспективные планы дальнейшего укрепления партнерства.
Афшан Хан с удовлетворением констатировала динамику развития в последние годы сотрудничества Узбекистана с Детским фондом ООН, интенсификацию двусторонних контактов по организации и проведению в республике крупных совместных мероприятий и проектов.
Она особо отметила ключевую роль Узбекистана в регионе в осуществлении практических реформ в области всесторонней поддержки детей, в том числе создания им благоприятных условий для получения качественного образования.
Региональный директор ЮНИСЕФ высоко оценила проведение в эти дни в Ташкенте Всемирной конференции ЮНЕСКО по воспитанию и образованию детей младшего возраста, которая способствует широкому обмену передовым опытом для обеспечения всеобщего, справедливого и качественного образования.
В ходе встречи Владимир Норов ознакомил Афшан Хан с осуществляемыми под руководством Президента Республики Узбекистан широкомасштабными реформами в области социальной защиты детей, охраны их здоровья и обеспечения качественного образования.
Выражена заинтересованность в дальнейшем углублении плодотворного взаимодействия с ЮНИСЕФ в целях достижения конкретных результатов в интересах детей и молодежи, в том числе в рамках реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы.