O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri V.I.Norovning Turkiy davlatlar tashkiloti sammiti yakunlari bo‘yicha matbuot anjumanidagi nutqi
Hurmatli ommaviy axborot vositalari vakillari!
Avvalo, Turkiy davlatlar tashkiloti sammiti va uning doirasida o‘tkazilgan tadbirlarga e’tiboringiz hamda faol ishtirokingiz uchun har biringizga minnatdorchilik bildirmoqchiman.
Sizlarning faoliyatingiz tufayli Tashkiloning nufuzi yanada mustahkamlanib, jahon hamjamiyatining unga bo‘lgan qiziqishi ortib bormoqda.
So‘nggi kunlarda O‘zbekiston Turkiy davlatlar tashkilotining turli tadbirlari uchun uchrashuv va muzokaralar maydoniga aylandi.
Xalqaro forum, konferensiyalar va uchrashuvlarda ishtirok etish uchun tashrif buyurgan rasmiy xorijiy delegatsiyalar va mehmonlar samimiy kutib olindi.
O‘zbekiston Prezidenti, muhtaram Shavkat Miromonovich Mirziyoyev raisligida 6 ta a’zo va kuzatuvchi davlatlar rahbarlari, Bosh kotib va tuzilmalar rahbarlari ishtirok etgan bugungi sammit yurtimizda Toshkilot doirasida bo‘lib o‘tgan barcha voqealarning mantiqiy yakuni bo‘ldi.
O‘zbekiston Prezidenti Sammit mehmonlarini qutlar ekan, hamkasblariga qadimiy va hamisha navqiron Samarqandni Turkiy sivilizatsiya poytaxti deb e’lon qilishni qo‘llab-quvvatlagani uchun minnatdorlik bildirdi.
Darhaqiqat, bu qaror o‘z-o‘zidan qabul qilinmadi. Zero Samarqand shahri butun turkiy xalqlarning faxridir.
U buyuk turkiy sulolalarning poytaxti bo‘lib, turkiy xalqlarning davlatchiligi, ilm-fan va san’ati rivojiga ulkan hissa qo‘shgan makon hisoblanadi.
“Turkiy sivilizatsiyaning yangi davri: umumiy taraqqiyot va farovonlik sari” shiori ostida o‘tkazilgan sammit turkiy davlatlar o‘rtasidagi amaliy hamkorlik uchun yangi ufqlar va istiqbollarni ochdi.
Davlatimiz Rahbari ta’kidlaganidek, bu safargi sammitning o‘ziga xos jihatlaridan biri shundaki, turkiy oila ko‘p asrlik tariximizda ilk bor yangilangan tashkilotimiz doirasida to‘liq yig‘ildi.
Turkmaniston Xalq Maslahati “Milliy Gengesh” raisi hurmatli Gurbanguli Berdimuhamedov va Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘on Janobi Oliylarining Turk dunyosining eng oliy ordeni bilan taqdirlanishi Sammitning muhim voqeasi bo‘ldi.
O‘zbekiston rahbari ushbu mukofotlar ikki qardosh davlatning xalqlarimiz birligini mustahkamlash yo‘lidagi sa’y-harakatlariga berilgan yuksak baho ekanini ta’kidladilar.
Shu bilan birga, tomonlarning yakdillik bilan qabul qilgan qarori asosida
o‘tgan yili O‘zbekiston tomoni tashabbusi bilan ta’sis etilgan Turkiy dunyo birligini ta’minlashga qo‘shgan hissasi uchun Alisher Navoiy nomidagi xalqaro mukofot buyuk qirg‘iz yozuvchisi, davlat va jamoat arbobi, shuningdek, turkiy xalqlar tarixi va madaniyatini butun dunyoga yoyishda beqiyos hissa qo‘shgan betakror shaxs Chingiz Aytmatovga (abadiy) berildi.
Hurmatli matbuot anjumani ishtirokchilari!
Sammit chog‘ida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti “Turkiy davlatlar tashkiloti o‘z taraqqiyotining yangi, yanada muhim bosqichiga qadam qo‘ymoqda, u hamkorlikning ko‘plab ustuvor vazifalarini hal qilishi kerak” deb aytib o‘tdilar.
Shu nuqtayi nazardan, Mamlakatimiz Rahbari Tashkilot doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning dolzarb masalalari bo‘yicha qator aniq taklif va amaliy tashabbuslarni ilgari surdi.
Avvalo, o‘zaro tovar ayirboshlashni ko‘paytirish, «yashil» iqtisodiyot, axborot texnologiyalari va transport kommunikatsiyalarini rivojlantirish orqali savdo-iqtisodiy aloqalar asoslarini mustahkamlash muhimligi qayd etildi.
Ushbu g‘oyalarni amalga oshirish maqsadida Tashkilot shafeligida “Yangi iqtisodiy imkoniyatlar makonlari”ni shakllantirish, Xalqaro turkiy iqtisodiy forumni o‘tkazish, transport sohasida hamkorlik strategiyasini ishlab chiqish taklif etildi.
O‘zbekiston Prezidenti, shuningdek, Tashkilot makonida oziq-ovqat mahsulotlarini yetkazib berishning samarali mexanizmlarini shakllantirish bo‘yicha bitim tuzish va ushbu hujjat orqali oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash maqsadida qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash muhimligiga alohida urg‘u berdilar.
Yoshlar sohasidagi hamkorlikka e’tibor qaratilib, kelasi yili Turkiy davlatlar yoshlarining fan va innovatsiyalar bo‘yicha xalqaro kongressini o‘tkazish taklif etildi.
Bundan tashqari, Davlatimiz Rahbari hamkasblarini tashkilotning institutsional islohotlarini amalga oshirishga chaqirdi. Xususan, xavfsizlik, savdo, investitsiya, transport, qishloq xo‘jaligi, energetika, turizm, fan va texnologiya, sog‘liqni saqlash va boshqa sohalarda qo‘mitalar tashkil etish taklifini ilgari surdi.
Aziz do‘stlar,
Sammit kun tartibiga ko‘ra, davlatlar rahbarlari do‘stona va konstruktiv ruhda o‘tgan muzokaralar chog‘ida Tashkilot doirasidagi hamkorlikning bugungi holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildi, mintaqaviy va xalqaro vaziyat yuzasidan fikr almashdilar.
Turkiy davlatlar yetakchilari jahonda ro‘y berayotgan voqealarning jadallashuvi va xalqaro munosabatlardagi o‘zgarishlar Turkiy davlatlar tashkilotini zamonaviy voqelikka doimiy moslashtirish zarurligini taqozo etishini aytib o‘tdilar.
Ishtirokchilar e’tiborni zamonamizning kuchayib borayotgan tahdid va tahlikalarini yengish bo‘yicha sa’y-harakatlarni birlashtirish maqsadida strategik masalalar bo‘yicha tizimli muloqotni yo‘lga qo‘yish zarurligiga qaratishdi.
Shu nuqtayi nazardan, davlat rahbarlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan ilgari surilgan tinchlik va barqarorlikni, keng xalqaro hamkorlikni ta’minlash va insoniyatning barqaror rivojlanishiga ko‘maklashishga qaratilgan “Umumiy xavfsizlik va farovonlik uchun Samarqand birdamlik tashabbusi”ni olqishladilar.
Xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan a’zo davlatlarning kelishilgan pozitsiyalari sammitning asosiy yakuniy hujjati sifatida qabul qilingan Samarqand deklaratsiyasida qayd etildi.
Shuningdek, u mintaqaviy va global muammolarni hal qilishda tomonlarning umumiy yondashuvlarini aks ettiradi va Tashkilotni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab beradi.
Muzokaralar yakunlari bo‘yicha 10 dan ortiq ko‘ptomonlama hujjat qabul qilindi. Bu esa, shubhasiz, Tashkilot faoliyatining istiqbolli yo‘nalishlari bo‘yicha hamkorlikni sifat jihatidan yangi amaliy mazmun bilan to‘ldirishga xizmat qiladi.
“Turkiy nigoh - 2040” konsepsiyasini amalga oshirish doirasida 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Turkiy davlatlar tashkiloti strategiyasining qabul qilinganini alohida qayd etib o‘tmoqchiman.
Bu hujjatning amalga oshirilishi mamlakatlarimiz o‘rtasida turli sohalarda o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkonini beradi.
Pandemiyadan keyingi davrda va jahon iqtisodiyotidagi notinchlikning kuchayishi sharoitida Tashkilot makonida iqtisodiy tiklanishni jadallashtirish maqsadida a’zo davlatlar o‘rtasida Savdoni yengillashtirish strategiyasi tasdiqlandi va Soddalashtirilgan bojxona koridorlari tizimini shakllantirish to‘g‘risidagi bitim imzolandi.
Turkiy investitsiya fondini qisqa muddatlarda tashkil etish to‘g‘risidagi qaror o‘ziga xos bir yutuq bo‘ldi deb hech shubhasiz ayta olamiz.
Bu Tashkilot mamlakatlari o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli loyiha bo‘yicha hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishda va real sektorlarda hamkorlikni rivojlantirishda umumiy kuchli siyosiy-huquqiy irodani namoyon etdi.
Bundan tashqari, Sammit doirasida Xalqaro aralash yuk tashishlar to‘g‘risidagi bitim va Transport bog‘liqligi dasturi imzolandi.
Bu esa transport-logistika sohasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish uchun yangi imkoniyatlarni yaratadi.
Tashkilot faoliyatini takomillashtirish, uning institutsional asoslarini mustahkamlash maqsadida Naxichevan bitimiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi Protokol va Tashkilotning yangi tahrirdagi ichki qoidalari qabul kilindi.
Ular Tashkilotimiz faoliyatida tenglik, o‘zaro hurmat va barcha qarorlarni konsensus asosda qabul qilish kabi hamkorlikning asosiy qadriyatlariga sodiqlikni tasdiqlaydi.
Samarqand sammiti barqarorlik, xavfsizlik va uzluksiz taraqqiyotni ta’minlash manfaatlari yo‘lida ko‘p tomonlama hamkorlikni mustahkamlashning yangi yo‘nalishlarini belgilash imkonini berdi.
Bundan tashqari, Sammit Turkiya Respublikasining muvaffaqiyatli raisligini yakunladi va bu davlat rahbarlari tomonidan yuqori baholandi.
Raislik O‘zbekiston Respublikasiga o‘tdi va u albatta samaradorlik va amaliy natijalarga qaratiladi.
A’zo davlatlar O‘zbekiston Prezidentining kelayotgan 2023-yilni Turkiy sivilizatsiyaning yuksalishi yili deb e’lon qilish to‘g‘risidagi taklifini bir ovozdan qo‘llab-quvvatlashdi.
O‘zbekiston Tashkilot xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalarni konstruktiv muhokama qilish, turkiy dunyoda qardosh xalqlar o‘rtasidagi madaniy aloqalar va an’analarni mustahkamlash uchun samarali xalqaro platforma bo‘lib xizmat qilishda davom etishi uchun sa’y-harakatlarini izchil amalga oshirib borishini ishontirib aytmoqchiman.
Qozog‘iston tomonining taklifiga ko‘ra, Tashkilotning navbatdagi sammitini 2023 yilda Qozog‘istonda o‘tkazishga qaror qilindi.
So‘zim so‘ngida shuni alohida aytib o‘tishni istardimki, Sammit yakunida muhtaram Bag‘dod Kultayevichning Bosh kotiblik vakolati muddati tugadi.
Davlat rahbarlari uning Turkiy davlatlar tashkiloti doirasida hamkorlikni mustahkamlashdagi g‘ayratli va samarali faoliyati uchun minnatdorchilik bildirdilar.
Hurmatli Bag‘dod Kultayevichning yangi ishlarida o‘z nomimdan ham muvaffaqiyatlar tilab qolaman.
Qirg‘iziston Respublikasi nomzodi, hurmatli Omuraliyev Kubanichbek Qosimovich, Turkiy davlatlar tashkiloti yangi Bosh kotibi lavozimiga tasdiqlandi. Uning kelgusi faoliyatida zafarlar tilayman.

Выступление Министра иностранных дел Республики Узбекистан В.И.Норова на пресс-конференции по итогам саммита ОТГ
Добрый день, уважаемые представители средств массовой информации!
Прежде всего, позвольте выразить признательность каждому из Вас за оказанное внимание к саммиту Организации тюркских государств и приуроченным к нему мероприятиям.
Благодаря Вашим публикациям укрепляется положительный образ нашей Организации, повышается интерес к ней со стороны мировой общественности.
В течение последних дней Узбекистан был площадкой для различных мероприятий Организации тюркских государств, радушно принимал гостей, официальный делегаций для участия в министерских и экспертных встречах, международных форумах и конференциях.
Кульминационным завершением всех этих событий стал сегодняшний саммит, прошедший под председательством Президента Узбекистана уважаемого Шавката Миромоновича Мирзиёева, в котором приняли участие руководители 6 стран-участниц и наблюдателей, Генеральный секретарь ОТГ и главы аффилированных структур при Организации.
Приветствуя гостей саммита, Президент Узбекистана выразил признательность своим коллегам за поддержку инициативы о объявлении древнего и вечно молодого города Самарканда – столицей тюркской цивилизации.
Действительно, данное решение было принято неспроста, город Самарканд является гордостью всех тюркских народов.
Будучи столицей великих тюркских династий, он внес огромный вклад в развитие государственности, науки и искусства наших народов.
Встреча лидеров стран Организации тюркских государств, прошедшая под девизом «Новая эпоха тюркской цивилизации: к общему развитию и процветанию», открыла новые горизонты и перспективы практического сотрудничества между тюркскими странами.
Как отметил глава нашего государства, одной из особенностей нынешнего саммита является то, что впервые за многовековую нашей истории тюркская семья в полном составе собралась за одним столом в рамках обновленного объединения.
Знаковым событием саммита стало вручение Высшего ордена Тюркского мира Председателю Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана уважаемому Гурбангулы Бердымухамедову и президенту Турции уважаемому Реджепу Эрдогану.
Вручая эти награды, глава Узбекистана подчеркнул, что они являются высокой оценкой усилий этих двух братских государств по укреплению единства наших стран и народов.
Наряду с этим, по единогласному решению сторон, учрежденная в прошлом году по инициативе узбекской стороны Международная премия имени Алишера Навои за вклад в единство тюркского мира была (посмертно) присвоена великому кыргызскому писателю, государственному и общественному деятелю Чингизу Айтматову – уникальной личности, внесшей неоценимый вклад в распространении тюркской истории и культуры во всем мире.
Уважаемые участники пресс-конференции,
В ходе саммита Президент Республики Узбекистан отметил, что «в свете происходящих вокруг нас событий сегодняшний саммит имеет особое, историческое значение.
Организация тюркских государств вступает в новый, ещё более ответственный этап своего развития, ей предстоит решать многие приоритетные задачи сотрудничества».
В данном контексте лидер нашей страны выдвинул ряд конкретных предложений и практических инициатив по актуальным вопросам многопланового сотрудничества в рамках ОТГ.
Прежде всего, подчеркнута важность укрепления основ торгово-экономических отношений путем увеличения взаимного товарооборота, развития «зеленой» экономики, информационных технологий и транспортных коммуникаций.
В целях реализации этих идей предложено сформировать под эгидой Организации Пространства новых экономических возможностей, провести Международный тюркский экономический форум, а также разработать Стратегию сотрудничества в транспортной сфере.
Президент Узбекистана также подчеркнул значимость дальнейшего укрепления сотрудничества в сельскохозяйственной области в целях обеспечения продовольственной безопасности путем заключения соглашения о формировании эффективных механизмов по поставке продовольственной продукции на пространстве Организации.
Акцентировав внимание сотрудничеству по линии молодежи, предложено провести в следующем году Международный конгресс тюркской молодежи по науке и инновациям.
Помимо этого, глава нашего государства призвал своих коллег к проведению институциональных реформ Организации, в частности им было выдвинуто предложение о создании в рамках ОТГ комитетов в областях безопасности, торговли, инвестиций, транспорта, сельского хозяйства, энергетики, туризма, науки и техники, здравоохранения и др.
Уважаемые друзья,
Согласно повестке дня саммите, лидеры наших стран в дружественной и конструктивной атмосфере обсудили текущее состояние и перспективы дальнейшего развития сотрудничества в рамках Организации, обменялись мнениями по региональной и международной ситуации.
Главы государств подчеркнули, что стремительность происходящих в мире событий и изменений в международных отношениях диктуют необходимость постоянной адаптации ОТГ к современным реалиям. Участниками акцентировано внимание на необходимость налаживания системного диалога по стратегическим вопросам в целях консолидации усилий для преодоления растущих вызовов и угроз современности.
В данном контексте, лидеры приветствовали Самаркандскую инициативу солидарности во имя общей безопасности и процветания, выдвинутую Президентом Республики Узбекистан, нацеленную на обеспечение мира и стабильности, широкое международное сотрудничество и продвижение устойчивого развития человечества.
Согласованные позиции государств-членов по актуальным вопросам международной повестки дня были зафиксированы в принятой Самаркандской декларации – главном итоговом документе саммита. В ней нашли свое отражение также общие подходы сторон к решению региональных и мировых проблем, обозначены приоритеты по развитию Организации.
По итогам переговоров принято более 10 многосторонних документов, которые, несомненно, будут способствовать наполнению качественно новым практическим содержанием сотрудничество по перспективным направлениям деятельности Организации.
Хотел бы отдельно отметить принятие Стратегии ОТГ на 2022-2026 годы в рамках реализации концепции «Видение тюркского мира 2040», практическое воплощение которой позволит приступить к запуску взаимодействия по различным направлениям между странами Организации.
В целях ускорения экономического восстановления в регионе ОТГ в постпандемический период и в условиях усиливающейся турбулентности в мировой экономике, утверждена Стратегия по упрощению торговли между государствами-участниками ОТГ, а также подписано Соглашение о формировании упрощенных таможенных коридоров.
Прорывным стало принятие решение о скором создании Тюркского инвестиционного фонда, который выведет на новый уровень взаимодействия стран ОТГ в проектной деятельности и продемонстрировал общую твердую волю к развитию сотрудничества в реальных секторах.
Кроме того, «на полях» саммита подписаны Соглашения о международных комбинированных грузоперевозках и Программа транспортной взаимосвязанности, открывающие перед нами новые возможности для дальнейшего углубления транспортно-логистического сотрудничества.
В целях совершенствования деятельности, укреплении институциональных основ Организации подписаны Протокол об изменениях к Нахичеванскому соглашению и Правила процедуры ОТГ в новой редакции.
Они подтверждают, что залогом успеха нашей Организации будут оставаться неизменная приверженность к базовым ценностям нашего сотрудничества, как равенство, взаимное уважение, принятие всех решений на основе консенсуса.
Дорогие друзья,
Самаркандский саммит позволил наметить новые пути укрепления многостороннего взаимодействия в интересах обеспечения стабильности, безопасности и устойчивого развития.
Помимо этого, саммит завершил успешное председательство Турецкой Республики, которые получило высокую оценку со стороны лидеров наших стран.
Председательство перешло Республике Узбекистан, которое будет нацелено на продуктивность и практические результаты.
Государства-члены единогласно поддержали предложение Президента Узбекистана об объявлении следующего года Годом подъема тюркской цивилизации.
Хочу заверить, что Узбекистан продолжит усилия для того, что наша Организация и далее служила эффективной международной платформой для конструктивного обсуждения актуальных вопросов международной повестки дня, укрепления культурных связей и традиций между братскими народами на пространстве тюркского мира.
По предложению казахстанской стороны лидерами принято решение о проведении очередного саммит Организации в 2023 году в Казахстане.
В завершении своего выступления хотел бы отметить, что по окончанию саммита истекает срок полномочий уважаемого Багдада Култаевича на посту Генерального секретаря.
Лидеры стран-участниц выразили признательность за его энергичную и плодотворную работу в деле укрепления сотрудничества в рамках ОТГ. От своего имени хочу пожелать ему успехов и процветания в новых начинаниях.
Генеральным секретарем на очередной срок утверждена кандидатура Кыргызской Республики Омуралиева Кубанычбека Касымовича.