Ўзбекистон касаба уюшмалари ходимлари ва аъзоларига
Аввало, сиз, азизларни, сизларнинг тимсолингизда ушбу халқчил ташкилотнинг миллионлаб аъзоларини мамлакатимизда кенг нишонланаётган Ўзбекистон касаба уюшмалари куни билан чин қалбимдан муборакбод этиб, барчангизга юксак ҳурмат-эҳтиром ва самимий тилакларимни билдираман.
Бугунги кунда мамлакатимизда эркин ва фаровон ҳаёт, демократик жамият қуриш йўлида олиб бораётган изчил ислоҳотларимиз ва уларнинг амалий натижаларини таъминлашда касаба уюшмаларининг ҳам муносиб ҳиссаси борлигини барчамиз эътироф этамиз.
Салкам 120 йиллик тарихга эга Ўзбекистон касаба уюшмалари фаолияти давомида юксалиш ва пасайиш даврлари ҳам юз берган, лекин бу ташкилот ҳеч қачон ўз долзарблигини йўқотмаган. Айниқса, сўнгги йилларда касаба уюшмалари ҳаётида янги ривожланиш босқичи бошланди, десак, муболаға бўлмайди.
Ҳозирги вақтда юртимизда касаба уюшмалари тизимида 34 мингдан ортиқ бошланғич ташкилотлар самарали фаолият кўрсатиб, соҳа бўйича 6 минг 700 дан зиёд ходим ва 300 мингга яқин фаоллар фидокорона хизмат қилмоқда.
Касаба уюшма аъзоларининг меҳнатга оид ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, меҳнат жамоаларида ходимларни ижтимоий-иқтисодий қўллаб-қувватлаш мақсадида кейинги йилларда касаба уюшмалари тизимида кенг кўламли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Ўтган даврда соҳа ходимларининг саъй-ҳаракатлари билан 5 минг 425 нафар ишчи-хизматчининг меҳнат ҳуқуқлари тикланиб, уларнинг фойдасига 11 миллиард сўмга яқин маблағ ундирилгани меҳнат қонунчилигини таъминлашда касаба уюшмаларининг ўрни муҳим эканининг амалий тасдиғидир.
Шу билан бирга, меҳнат муҳофазаси бўйича 932 та корхона ва ташкилотдаги ходимларнинг ҳаёти ва меҳнати учун хавф туғдириши мумкин бўлган 5 мингдан зиёд камчиликнинг бартараф этилгани бу борада самарали тизим яратилганидан далолат бермоқда.
Касаба уюшмалари фаоллари томонидан ёз мавсуми давомида республика бўйича 400 мингдан зиёд болаларнинг оромгоҳларда дам олишлари ташкил этилганини, 143 мингдан ортиқ ходимлар ва уларнинг оила аъзолари, 300 дан ортиқ уруш ва меҳнат фронти фахрийларининг тизимга қарашли сиҳатгоҳларда имтиёзли тарзда соғломлаштирилганини алоҳида қайд этиш лозим.
Жорий йилда Фарғона вилояти Сўх туманида замонавий болалар оромгоҳи ва Тошкент вилоятининг Паркент туманида “Заркент” санаторийси барпо этилди. Айниқса, касаба уюшмалари куни арафасида Бўстонлиқ туманидаги Чимён туристик зонасида фойдаланишга топширилган “Севарсой” санаторийси юртимиз меҳнаткашлари учун ўзига хос байрам совғаси бўлди.
Шунингдек, 100 йилдан ортиқ тарихга эга, ўз вақтида миллий санъатимиз ва жаҳон маданиятининг машҳур дарғалари ўзининг бетакрор ва ёрқин истеъдодини намоён этган Тошкент шаҳри марказидаги собиқ маданият маскани бугун янги қиёфа касб этиб, “Касаба уюшмалари саройи” сифатида қайта бунёд этилди. Ушбу санъат кошонаси касаба уюшмаларининг саъй-ҳаракати билан ўзбек маданияти ва санъатини янада равнақ топтириш, ёш авлодимизнинг маънавий дунёсини юксалтиришдек эзгу ишга ўзининг салмоқли ҳиссасини қўшади, деб ишонаман.
Ўзбекистон касаба уюшмалари федерациясининг Меҳнат ва ижтимоий муносабатлар академияси ташкил этилгани соҳа учун юқори малакали кадрлар тайёрлаш ва меҳнат муносабатларини илмий тадқиқ қилиш нуқтаи назаридан муҳим аҳамиятга эгадир.
Кейинги йилларда Ўзбекистон касаба уюшмаларининг хорижий мамлакатлардаги турдош ва халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик алоқалари ривожланиб бораётгани мамлакатимиз нуфузини жаҳон миқёсида тараннум этишга хизмат қилмоқда. Хусусан, Марказий Осиё давлат раҳбарларининг маслаҳат кенгашига монанд тарзда Ўзбекистон касаба уюшмалари федерацияси ташаббуси билан тузилган Марказий Осиё мамлакатлари касаба уюшмалари кенгаши минтақа мамлакатларининг меҳнаткашлари ўртасида дўстлик ва бирдамлик, ўзаро манфаат ва ишонч тамойилларига асосланган яқин қўшничилик муносабатларини жадал ривожлантириш учун ўзига хос мулоқот майдони вазифасини бажариб келмоқда.
Шуни қайд этиш лозимки, ҳозирги кунда касаба уюшмаларининг мамлакатимиз ижтимоий-сиёсий ҳаётидаги ўрни ва таъсири тобора ортиб бормоқда. Бунинг сабабини, энг аввало, ташкилотнинг халқ ичига чуқур кириб бораётгани, одамларнинг оғирини енгил қилиш, эл-юрт хизматига камарбаста бўлишни ўзининг устувор вазифаси сифатида белгилаб олганида, деб биламиз.
Ўтган давр мобайнида “Аёллар дафтари” тизими орқали мутасадди вазирлик ва идоралар, ҳокимликлар билан биргаликда 1,5 миллионга яқин опа-сингилларимизнинг муаммоларини “фуқаробай” асосда ўрганиб, ҳал этишда касаба уюшмалари алоҳида ташаббус ва жонбозлик кўрсатмоқда. Бу борада Федерация қошида ташкил этилган “1211” ишонч телефонига хотин-қизлар томонидан келиб тушган 130 мингга яқин мурожаатларда билдирилган масалаларнинг ҳал этилгани ҳам шундан дарак беради.
Кооперация усулидаги тадбиркорлик тажрибасини оммалаштириш бўйича ишга туширилган 924 та лойиҳа орқали 100 мингдан ортиқ аҳоли, жумладан, 73 мингга яқин аёлларимиз иш билан таъминланди.
Фурсатдан фойдаланиб, юртимизда фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини, уларнинг қонуний манфаатларини таъминлаш, аҳолининг эҳтиёжманд қатламини ҳамда меҳнат жамоалари аъзоларини ижтимоий-иқтисодий қўллаб-қувватлаш ишларида фаол иштирок этаётган сиз, азизларга чин қалбимдан миннатдорчилик билдираман.
Ҳурматли дўстлар!
Барчамизга маълумки, мамлакатимиз касаба уюшмалари ўз сафларида 5,5 миллиондан зиёд ходимларни бирлаштирган энг йирик жамоат ташкилоти ҳисобланади. Унинг аъзолари сони доимий тарзда кўпайиб бормоқда. Шунинг учун ҳам касаба уюшмалари куни республикамизнинг барча ишчи-ходимлари томонидан муҳим сана сифатида кенг нишонланади.
Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясида белгиланган, инсон қадри ва унинг шаънини улуғлашга қаратилган халқпарвар сиёсатнинг амалий намоёни сифатида 11 ноябрь – Ўзбекистон касаба уюшмалари кунига меҳнаткашлар байрами, умумхалқ байрами мақомини бериш ва ушбу кунни дам олиш куни деб белгилашни таклиф этаман.
Бугунги мураккаб ва шиддатли давр корхона ва ташкилотларда ходимларнинг касбий, меҳнатга оид, ижтимоий-иқтисодий ҳуқуқларини таъминлаш тизимини янада кучайтиришни тақозо этмоқда ва сиз, азизлар бу борада ҳар томонлама фаоллик кўрсатасиз, деб ишонаман.
Азиз ва муҳтарам ватандошлар!
Ҳурматли касаба уюшмалари ходимлари!
Давлатимиз ва жамиятимиз томонидан бундан буён ҳам доимий қўллаб-қувватлаш асносида ишчи ва хизматчиларнинг меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш ва уларнинг иш ҳақи миқдорини ошириб бориш бўйича барча имкониятлар сафарбар этилади.
Чунки самарали меҳнат қилиш ва унинг роҳатини кўриш – ҳар бир инсон ҳаётининг маъно-мазмунидир.
Ўз олдимизга қўйган улкан ва эзгу вазифаларни амалга ошириш, “Эл азиз, инсон азиз” деган олижаноб ғояни юртимиздаги ҳар бир корхона ва ташкилотда қарор топтириш, меҳнатни фаровонлик ва бахт манбаига айлантириш кўп жиҳатдан касаба уюшмалари ва уларнинг самарали фаолиятига ҳам боғлиқдир.
Барчангизни бугунги қутлуғ айём – Ўзбекистон касаба уюшмалари куни билан яна бир бор самимий табриклаб, хонадонларингизга сиҳат-саломатлик, тинчлик-хотиржамлик, файзу барака, масъулиятли ва шарафли ишларингизда эса янги ютуқлар ёр бўлишини тилайман.

Работникам и членам профсоюзов Узбекистана
От всей души поздравляю вас и в вашем лице миллионы членов этой подлинно народной организации с широко отмечаемым в нашей стране Днем профессиональных союзов Узбекистана и выражаю всем вам свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.
Заслуживает высокого признания достойный вклад профессиональных союзов в последовательное проведение в нашей стране реформ и обеспечение их практических результатов на пути построения демократического общества, свободной и благополучной жизни.
В деятельности профсоюзов Узбекистана, имеющих почти 120-летнюю историю, были периоды взлетов и падений, однако эта организация никогда не утрачивала свою актуальность. Не будет преувеличением сказать, что в последние годы в жизни профсоюзов начался новый этап.
В настоящее время в системе профсоюзов страны эффективно действует более 34 тысяч первичных организаций, где самоотверженно трудятся свыше 6 700 работников и около 300 тысяч активистов.
В целях обеспечения трудовых прав и интересов членов профсоюзов, социально-экономической поддержки работников трудовых коллективов в последние годы в системе профессиональных союзов реализуются масштабные меры.
За минувший период усилиями работников сферы были восстановлены трудовые права 5 425 рабочих и служащих, в их пользу взыскано около 11 миллиардов сумов, что на практике подтверждает важную роль профсоюзов в обеспечении трудового законодательства.
Вместе с тем об эффективности созданной системы говорит и то, что на 932 предприятиях и организациях было устранено свыше 5 тысяч нарушений требований охраны труда, которые могли создать условия, ставящие под угрозу жизнь и труд работников.
Следует отметить, что в летний сезон активистами профессиональных союзов был организован отдых более 400 тысяч детей в лагерях республики, в подведомственных санаториях на льготной основе укрепили здоровье свыше 143 тысяч работников и членов их семей, более 300 ветеранов войны и трудового фронта.
В этом году в Сохском районе Ферганской области был построен современный детский лагерь, в Паркентском районе Ташкентской области распахнул свои двери новый санаторий «Заркент». Настоящим подарком трудящимся страны ко Дню профессиональных союзов стала сдача в эксплуатацию санатория «Севарсой» в туристической зоне «Чимган» Бостанлыкского района.
Бывший уникальный центр культуры в Ташкенте, имеющий более чем вековую историю, со сцены которого некогда демонстрировали неповторимый и яркий талант известные деятели нашего национального искусства и мировой культуры, сегодня обрел новый облик и был воссоздан как «Дворец профсоюзов». Уверен, что усилиями профсоюзов дворец внесет весомый вклад в такое благородное дело, как дальнейшее развитие узбекской культуры и искусства, повышение духовности молодого поколения.
Важное значение в плане подготовки высококвалифицированных кадров и научного исследования в области трудовых отношений имеет создание Академии труда и социальных отношений Федерации профсоюзов Узбекистана.
В последние годы профсоюзы республики развивают партнерские связи с профильными организациями зарубежных государств и международными структурами, что служит укреплению авторитета нашей страны на мировой арене. В частности, созданный по инициативе Федерации профсоюзов Узбекистана Совет профессиональных союзов стран Центральной Азии выполняет подобно Консультативному совету глав государств Центральной Азии миссию своего рода диалоговой площадки для динамичного развития добрососедских отношений, основанных на принципах дружбы и сотрудничества, взаимных интересах и доверии между трудящимися стран региона.
Следует отметить, что в настоящее время все более возрастают роль и влияние профессиональных союзов в общественно-политической жизни страны. Мы видим, что главным фактором в этом является прежде всего сближение организации с населением, определение ее приоритетной задачей создание достойных условий для трудящихся, служение интересам народа и страны.
За прошедший период, работая совместно с ответственными министерствами, ведомствами, хокимиятами по системе «Женской тетради», профсоюзы проявили особую инициативность и активность в изучении и решении проблем около 1,5 миллиона женщин на основе индивидуального подхода. Было положительно решено около 130 тысяч обращений женщин, поступивших на организованный при Федерации телефон доверия «1211».
Благодаря запуску 924 проектов по распространению опыта предпринимательства по методу кооперации более 100 тысяч человек были обеспечены работой и среди них около 73 тысяч наших женщин.
Пользуясь случаем, выражаю вам, дорогие мои, искреннюю признательность за активное участие в проводимой в нашей стране работе по обеспечению прав и свобод, законных интересов граждан, социально-экономической поддержке уязвимых слоев населения и членов трудовых коллективов.
Уважаемые друзья!
Как известно, профессиональные союзы нашей страны представляют самую крупную общественную организацию, объединяющую в своих рядах более 5,5 миллиона работников. И ее численность неизменно растет. Поэтому все рабочие и служащие республики широко отмечают День профессиональных союзов как важную знаменательную дату.
Реализуя на деле определенную в Стратегии развития Нового Узбекистана последовательную политику, направленную на защиту чести и достоинства человека как высшей ценности, предлагаю придать Дню профессиональных союзов Узбекистана статус праздника трудящихся, всенародного праздника и установить 11 ноября выходным днем.
Нынешнее сложное и напряженное время требует дальнейшего укрепления системы обеспечения профессиональных, трудовых, социально-экономических прав работников на предприятиях и в организациях, и я надеюсь, что вы проявите в этом всемерную активность.
Уважаемые работники профсоюзов!
Наше государство и общество и впредь мобилизует все возможности на постоянную поддержку рабочих и служащих, обеспечение их трудовых прав, повышение размеров оплаты труда.
Ибо плодотворный труд, его результаты – это и есть смысл жизни каждого человека.
От профсоюзов и их эффективной деятельности во многом зависит реализация стоящих перед нами грандиозных и благородных задач, чтобы на каждом предприятии и в организации страны утвердился важный принцип уважения чести и достоинства человека, чтобы труд стал источником благополучия и счастья.
Еще раз искренне поздравляю всех вас с сегодняшним замечательным праздником – Днем профессиональных союзов Узбекистана, желаю успехов в вашем ответственном и почетном труде, здоровья, мира и благополучия вашим семьям.