Шавкат Мирзиёев: Мақсадимиз – Янги Ўзбекистон ёшларини баркамол шахслар сифатида вояга етказиш
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Туркманистонга расмий ташрифи доирасида Маҳтумқули номидаги Туркманистон давлат университетига ташриф буюрди.
Ёшлар, санъат усталари давлатимиз раҳбарини тантанали кутиб олди.
Президентимизга ушбу университетнинг Фахрий профессори унвонини бериш маросими бўлди. Университет ректори Байрамгул Ораздурдиева ва Туркманистон Фанлар академияси президенти Аллаберди Аширов Шавкат Мирзиёевга Фахрий профессор либоси ва тегишли унвон берилгани тўғрисидаги сертификатни тантанали топширдилар.
Учрашув иштирокчиларига мурожаатида мамлакатимиз етакчиси ушбу унвон учун самимий миннатдорлик билдирди.
Ўзбекистон Президенти таълим ва тарбия азал-азалдан давлатлар ва халқлар тараққиётини белгилаб берувчи, уларнинг қудратини юксалтирувчи куч бўлиб хизмат қилаётганини алоҳида таъкидлади.
- Ҳар қандай жамиятнинг келажаги бугунги ёш авлод нақадар билимли ва ҳар томонлама баркамол бўлиб вояга етишига бевосита боғлиқ. Айнан шунинг учун Ўзбекистонда, Туркманистонда бўлгани каби, таълим-тарбия тизимида туб ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Бизнинг мақсадимиз – Янги Ўзбекистон ёшларини дунёқараши кенг, креатив фикрлайдиган, Ватан тақдири учун масъулиятни ўз зиммасига олишга тайёр баркамол шахслар сифатида вояга етказиш, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида халқаро сиёсат масалаларига тўхталиб, вужудга келаётган янги хатар ва таҳдидларга ўз вақтида жавоб қайтариш учун минтақа мамлакатларининг саъй-ҳаракатларини бирлаштириш зарурлигини кўрсатиб ўтди.
- Вазиятдан чиқишнинг бирма-бир йўли – ҳар бир давлат, ҳар бир халқнинг манфаатларини ҳисобга олиш ва ҳурмат қилишга асосланган конструктив мулоқот, - деди Президентимиз.
Ўзбекистон Туркманистон билан халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан самарали ҳамкорлик қилаётгани, БМТ ва бошқа ташкилотлар доирасида бир-бирини фаол қўллаб-қувватлаб келаётгани таъкидланди.
Сўзининг якунида Шавкат Мирзиёев Маҳтумқули номидаги Туркманистон давлат университети юқори малакали кадрларни тайёрлашнинг шонли анъаналарини давом эттириши, унинг битирувчилари эса Туркманистонни янада ривожлантиришдек олижаноб мақсадга шараф билан хизмат қилишларига ишонч билдирди.
Туркманистон давлат университети мамлакатнинг биринчи ва энг йирик университети. У 1931 йилда очилган Ашхобод педагогик институти негизида ташкил этилган.
Ўзбекистон Президенти университет ҳаётига оид кўргазмани ҳам кўздан кечирди.
Бу ерда фаолият юритаётган 12 та – математика, физика, кимё, биология, география, тарих, туркман ва хорижий тиллар, ахборот технологиялари ва ҳуқуқшунослик факультетларида 7 мингдан зиёд талаба таҳсил олмоқда.

Шавкат Мирзиёев: Наша цель – чтобы в Новом Узбекистане молодые люди были гармонично развитыми личностями
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в рамках официального визита в Туркменистан посетил Туркменский государственный университет имени Махтумкули.
Молодежь, мастеры искусства торжественно встретили главу нашего государства.
Состоялась церемония присвоения Президенту нашей страны звания Почетного профессора университета. Ректор университета Байрамгуль Ораздурдыева и президент Академии наук Туркменистана Аллаберды Аширов торжественно вручили Шавкату Мирзиёеву мантию Почетного профессора и сертификат о присвоении соответствующего звания.
Обращаясь к участникам встречи, лидер нашего государства выразил искреннюю признательность за присвоение ему столь почётного звания.
Президент Узбекистана особо подчеркнул, что вопросы образования и воспитания всегда, с самых древних времён служили краеугольным камнем развития, силой, приумножающей мощь государств и народов.
- Будущее любого общества непосредственно зависит от того, насколько образованным и всесторонне развитым является сегодняшнее молодое поколение. Именно поэтому в Узбекистане, как и в Туркменистане, проводятся коренные реформы в системе образования и воспитания.
Наша цель – чтобы в Новом Узбекистане молодые люди были гармонично развитыми личностями, обладающими широким кругозором и креативным мышлением, готовыми взять на себя ответственность за судьбу Родины, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства в своём выступлении остановился на вопросах международной политики, обратив внимание на необходимость сплочения усилий стран региона для своевременного реагирования на возникающие новые вызовы и угрозы.
- Выход из ситуации только один – конструктивный диалог, основанный на учёте и уважении интересов каждого государства, каждого народа, - подчеркнул Президент нашей страны.
Отмечено, что Узбекистан эффективно взаимодействует с Туркменистаном по актуальным вопросам международной повестки, активно поддерживая друг друга в рамках ООН и других организаций.
В завершение своей речи Шавкат Мирзиёев выразил уверенность, что Туркменский государственный университет имени Махтумкули приумножит славные традиции подготовки высококвалифицированных кадров, а выпускники вуза с честью будут служить благородному делу дальнейшего развития Туркменистана.
Туркменский государственный университет имени Махтумкули является старейшим и крупнейшим университетом страны. Он создан на базе открывшегося в 1931 году Ашхабадского педагогического института.
Президент Узбекистана осмотрел выставку о жизни университета.
В вузе действуют 12 факультетов: математический, физический, химический, биологический, географический, исторический, туркменского и иностранных языков, информационных технологий и правоведения. В университете обучается более 7 тысяч студентов.