O‘zbekiston va Rossiya munosabatlari keng qamrovli strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi
SAMARQAND, 15-sentyabr. /“Dunyo” AA/. Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Vladimir Putin O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasida keng qamrovli strategik sheriklik to‘g‘risidagi deklaratsiyani imzoladilar, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmatiga maʼlumotiga ko‘ra, marosim Samarqanddagi samarali muzokaralar yakunida bo‘lib o‘tdi.
Mazkur deklaratsiya O‘zbekiston va Rossiyaning ko‘p qirrali hamkorligi rivojida yangi bosqich boshlanganidan dalolat beradi. Unda o‘zaro aloqalarga alohida eʼtiborga molik yaqin va jadal hamkorlik sifatida qaralishi qayd etilgan.
Xususan, siyosiy, savdo-iqtisodiy, atom energetikasi, transport, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikni aniq yo‘nalishlar asosida rivojlantirish ko‘zda tutilgan.

Узбекско-российские отношения выведены на уровень всеобъемлющего стратегического партнёрства
САМАРКАНД, 15 сентября. /ИА «Дунё»/. Президенты Шавкат Мирзиёев и Владимир Путин сегодня в Самарканде подписали Декларацию о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, церемония подписания документа состоялась по итогам прошедших плодотворных переговоров.
Декларация знаменует новый этап в развитии многопланового узбекско-российского сотрудничества. Документом отмечается придание связям характера особо тесного и динамичного сотрудничества.
Самаркандской декларацией предусматривается развитие сотрудничества по ряду конкретных направлений в политической, торгово-экономической, атомно-энергетической, транспортной, культурно-гуманитарной и других сферах.