O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni munosabatlarida yangi davr
Jidda shahridagi «Qasr as-Salam» saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentini rasmiy kutib olish marosimi bo‘ldi.
Davlatimiz rahbarini Saudiya Arabistonining Valiahd shahzodasi Muhammad bin Salmon Ol Saud kutib oldi.
Oliy martabali mehmon sharafiga faxriy qorovul saf tortdi. Ikki davlat madhiyalari ijro etildi.
Shundan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Saudiya Arabistoni Podshohligi Valiahd shahzodasi Muhammad bin Salmon Ol Saudning muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida O‘zbekiston yetakchisi Saudiya Arabiston Podshohi Salmon bin Abdulaziz Ol Saudga o‘zining samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazishni so‘radi.
Turli darajalardagi aloqalar ancha faollashgani mamnuniyat bilan ta’kidlandi. Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kegashining yig‘ilishlari muntazam o‘tkazilmoqda. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi ortmoqda, qo‘shma korxonalar tashkil etilmoqda.
Shu bilan birga, mamlakatlarimiz munosabatlarni, eng avvalo savdo-iqtisodiy sohadagi hamkorlikni sifat jihatidan yangi darajaga ko‘tarish uchun ulkan salohiyatga ega.
O‘zbekiston Prezidenti Saudiya Arabistoniga ilk davlat tashrifi buning uchun keng imkoniyatlar ochishiga ishonch bildirdi.
Oliy darajadagi muzokaralar qarashlar va intilishlarning mushtarakligini namoyon etdi. Saudiyada “Nigoh - 2030” Davlat dasturi muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani yuksak baholandi. Mamlakatimizda jamiyat hayotining barcha sohalarini transformatsiya qilishga qaratilgan Yangi O‘zbekistonni rivojlantirish strategiyasining maqsad va vazifalari ushbu dasturga hamohangdir. Davlatlarimizda raqamli va “yashil” iqtisodiyot tamoyillarini joriy qilishga katta e’tibor qaratilmoqda.
Tomonlar ikki mamlakat o‘rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar sohalardagi o‘zaro manfaatli aloqalarni yanada kengaytirish masalalarini muhokama qildilar.
Ishbilarmonlarning aloqalari uchun yanada qulay sharoitlar yaratish, o‘zaro savdo tarkibini diversifikatsiya qilish zarurligi qayd etildi. Mamlakatimizda Saudiya Arabistoni fuqarolari uchun vizasiz tartib joriy etilishi bu borada muhim qadamlardan biri bo‘ladi.
«Bugungi tarixiy uchrashuvimiz hamkorligimizni amaliy natijalar bilan boyitish, biznes aloqalari uchun “kuchli signal” bo‘lishiga aminman. Davlatlarimiz tadbirkorlari muloqotimiz natijalarini intiqlik va katta qiziqish bilan kutayapti», dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz Saudiyaning yetakchi kompaniyalarini O‘zbekistondagi tijorat banklari, yirik sanoat va infratuzilma ob’ektlarini xususiylashtirish jarayonida faol ishtirok etishga chaqirdi.
Energetika va neft-kimyo sohalaridagi sheriklikni kengaytirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekani ta’kidlandi. Bugungi kunda kunda “ACWA Power” kompaniyasi bilan jami 2 milliard 600 million dollarlik yirik energetika loyihalari boshlangan. Kimyo tarmog‘ida “SABIC” kompaniyasi bilan sheriklik istiqbollidir.
Saudiya taraqqiyot jamg‘armasi ishtirokida mamlakatimiz hududlarida transport, suv ta’minoti, elektr tarmoqlarini rivojlantirish bo‘yicha infratuzilma loyihalarini amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Bugun O‘zbekiston-Saudiya Ishbilarmonlar kengashining navbatdagi yig‘ilishi muvaffaqiyatli o‘tkazilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Uning yakunida energetika, kimyo, elektrotexnika, infratuzilmani rivojlantirish, sog‘liqni saqlash, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, axborot texnologiyalari va transport sohalarida umumiy qiymati 14 milliard dollardan ortiq bo‘lgan kelishuv va shartnomalar imzolandi.
Uchrashuvda madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratildi. Xususan, bugungi kunda yurtimizda o‘n mingdan ziyod talaba Birlashgan Millatlar Tashkilotining rasmiy tili hisoblangan arab tilini o‘rganmoqda.
Xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Muzokaralarda O‘zbekiston va Saudiya Arabistonining qator jihatlar yuzasidan qarashlari va yondashuvlari o‘xshashligi namoyon bo‘ldi. Davlatlarimiz xalqaro doirada bir-birini doim qo‘llab-quvvatlab kelmoqda. O‘zbekiston Saudiya Arabistoni poytaxti Ar-Riyodning “Ekspo - 2030” Butunjahon ko‘rgazmasini o‘tkazish uchun nomzodini qo‘llab-quvvatlamoqda.
Xavfsizlik sohasida muloqotni yo‘lga qo‘yish, Afg‘onistonda tinchlikni mustahkamlash va iqtisodiyotni tiklashga ko‘maklashish bo‘yicha sa’y-harakatlarni birlashtirish yuzasidan yakdil fikr bildirildi.
O‘zbekiston Prezidenti Saudiya Arabistonining Shanxay hamkorlik tashkilotida Muloqot bo‘yicha sherik maqomini olayotganini olqishladi.
Muzokaralar natijalari bo‘yicha imzolangan hujjatlar almashildi.
O‘zbekiston Respublikasi bilan Saudiya Arabistoni Podshohligi o‘rtasida keng qamrovli sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish to‘g‘risida Qo‘shma bayonot qabul qilindi.
Ikki mamlakat hukumatlari va vazirliklari o‘rtasida energetika, bojxona, fuqaro aviatsiyasi, turizm, qishloq xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash, mehnat munosabatlari kabi sohalarda hamkorlikka doir 15 ta hujjat imzolandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashrifi sharafiga Podshoh Salmon bin Abdulaziz Ol Saud nomidan qabul marosimi o‘tkazildi.

A New Era in the Uzbek-Saudi Relations
On the afternoon of August 17, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has arrived in the city of Jeddah as part of a state visit to Saudi Arabia.
At the King Abdulaziz International Airport, the President of Uzbekistan was met by the Leaders of Mecca Province, the Minister of Investments Khalid al-Falih and other officials.
A ceremony of the official welcome to the President of the Republic of Uzbekistan was held at the «Kasr al-Salam» Palace in the city of Jeddah.
The Crown Prince of the Kingdom of Saudi Arabia, Mohammed bin Salman Al Saud met the President of Uzbekistan.
A guard of honor was lined up in honor of the Distinguished guest. The national anthems of the two countries were performed.
After, the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Crown Prince of the Kingdom of Saudi Arabia Mohammed bin Salman Al Saud held talks.
At the beginning of the talks, the President of Uzbekistan conveyed his sincere greetings and best wishes to the King of Saudi Arabia, Salman bin Abdulaziz Al Saud.
The increased contacts at different levels were noted with satisfaction. The meetings of the Intergovernmental Commission and the Business Council are being held regularly. The trade volumes are growing. The joint enterprises are being established.
Along with this, our countries have a great potential to bring up the relations to a new, notable level, particularly in the trade and economic sphere.
The President of Uzbekistan expressed his confidence that his first state visit to Saudi Arabia shall open up wide range of opportunities.
The top-level talks, clearly demonstrated the commonality of views and aspirations. The State Program «Vision 2030» successfully implemented in Saudi Arabia has been highly appreciated. Its goals and objectives are in line with the goals of the Development Strategy of New Uzbekistan aimed at transforming all spheres of society. A main attention is being paid to the implementation of the principles of the digital and green economy by our countries.
The parties considered further expansion of the mutually beneficial ties in the political, trade, economic, investment, cultural and humanitarian spheres.
The necessity to create an enabling environment for enhancing contacts between business circles, increasing volumes and diversifying the structure of mutual trade was noted. One of the important steps in this direction was the introduction of a visa-free regime for entry into Uzbekistan for citizens of Saudi Arabia.
«I am confident that today’s historic meeting shall stand as a powerful signal to enrich our cooperation and consolidate business ties. The businessmen of our countries are eagerly awaiting for the results of the talks», Shavkat Mirziyoyev has said.
The President of Uzbekistan has invited leading Saudi companies to take an active part in the privatization of commercial banks, large industrial facilities and infrastructure in Uzbekistan.
A mutual interest was expressed in enhancing partnership in the field of energy and petro-chemistry. Today, together with ACWA Power, the implementation of large energy projects for $2.6 billion was given a start.
There are promising prospects for partnership with the Sabic Company in the chemical industry.
The issues of implementation of infrastructure projects in the areas of transport, water supply, development of electricity networks and social sphere in the regions of Uzbekistan with the participation of the Saudi Development Fund were considered.
The successful holding of the Uzbek-Saudi Business Council was noted with satisfaction.
As an outcome, the agreements and contracts were signed for over $14 billion in energy, chemical, electrical engineering, infrastructure development, agriculture, pharmaceuticals, information technology and transport.
A particular attention at the meeting was paid to consolidating cultural and humanitarian ties. In particular, today about ten thousand students of Uzbekistan study Arabic, which is the official language of the United Nations.
An exchange of views on the topical issues of the international and regional agenda took place as well.
The talks showed the coincidence of common views and approaches of Uzbekistan and Saudi Arabia in a number of aspects. Our states invariably support each other in the international arena. Uzbekistan supports the candidacy of the capital city of Saudi Arabia, Riyadh to host the «World Expo 2030».
A willingness was expressed for establishing a dialogue in the field of security for consolidated assistance in strengthening peace in Afghanistan and restoring the economy of this country.
The President of Uzbekistan welcomed the receipt by Saudi Arabia of the status of a dialogue partner in the Shanghai Cooperation Organization.
As the outcome of the talks, the signed documents were exchanged.
A Joint Statement was adopted on the further expansion of full-scale partnership relations between the Republic of Uzbekistan and the Kingdom of Saudi Arabia.
At the level of Governments and Ministries of the two countries, 15 documents on cooperation were signed in such areas as energy, customs, civil aviation, tourism, agriculture, healthcare, labor relations and others.
In honor of the visit of the President of the Republic of Uzbekistan, a state reception was given on behalf of King Salman bin Abdulaziz Al Saud.