O‘zbekiston Prezidenti payg‘ambarimiz qabrini ziyorat qildi
Maʼlumki, Madina islom tarixidagi eng muhim shaharlardan biri. Payg‘ambarimiz Muhammad (s.a.v.) 622 yilda bu yerga ko‘chib kelganlar. Qurʼoni karimning eng katta suralari shu yerda nozil bo‘lgan.
Masjidun Nabaviy payg‘ambarimizning uyi atrofida qurilgan ulkan masjiddir. Bu yerda Rasulullohning hamda buyuk sahobalar – Abu Bakr Siddiq va Umar ibn Xattobning qabrlari bor. Yuksak hurmat yuzasidan bu joy “Hujrai saodat” deb ataladi.
Shavkat Mirziyoyev ushbu masjidga kelib, Hujrai saodatga tavoze bilan kirdi, Muhammad alayhissalomga salavot va salomlar aytdi. Xalqimizga tinchlik va farovonlik tilab, duo qilindi.
Davlatimiz rahbari Payg‘ambarimiz alayhissalomning siyratlari va islom sivilizatsiyasi muzeyi bilan ham tanishdi.
Muzey keng qamrovli ikkita mavzuni o‘zida aks ettirgan. Birinchisi, Muhammad alayhissalomning hayot va faoliyatlari, ikkinchisi, islom madaniyati va ilm-fanining shakllanishi, uning ijtimoiy-maʼnaviy hayotga taʼsiri. Bular haqda ko‘rgazmali eksponatlar va vizual texnologiyalar vositasida, bir necha xorijiy tillarda maʼlumot beriladi.
Prezidentimiz muzeyni ko‘zdan kechirish asnosida saudiyalik olimlar bilan dinimiz tarixi, o‘zbek va arab xalqlarini bog‘lovchi rishtalar haqida fikr almashdi.
Doktor shayx Nosir Zahroniy muzeydagi maʼlumotlar buyuk bobolarimiz Imom Buxoriy va Imom Termiziy asarlaridan olinganini aytdi. Shavkat Mirziyoyev yurtimizda bu ulug‘ allomalar nomi bilan ilmiy markazlar tashkil qilingani, islom madaniyati obidalari asrab-avaylanayotganini taʼkidlab, olimlarni O‘zbekistonga taklif qildi.

Президент Узбекистана посетил могилу Пророка Мухаммада
ТАШКЕНТ, 17 августа. /ИА «Дунё»/. Президент Шавкат Мирзиёев сегодня посетил Масжид ун-Набави – Мечеть Пророка в Медине, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Как пишет пресс-служба главы нашего государства, Медина занимает важнейшее место в истории ислама. Пророк Мухаммад переселился сюда в 622 году. Здесь же были ниспосланы самые большие суры священного Корана.
Масжид ун-Набави – огромная мечеть, возведенная вокруг дома пророка. Здесь погребены сам Посланник Аллаха и его великие сподвижники Абу Бакр Сиддик и Умар ибн Хаттоб. Это помещение из почтения называется “Худжра ас-Саада” (“Комната счастья”).
Шавкат Мирзиёев, прибыв в мечеть, смиренно вошел в Худжру ас-Саада, призвал благословение на пророка Мухаммада и поприветствовал его. Прочитал дуа с просьбой о мире и благополучии нашему народу.
Глава нашего государства ознакомился также с Музеем жизни Пророка и исламской цивилизации.
Музей посвящен двум масштабным темам: жизни и деятельности пророка Мухаммада, становлению исламской культуры и науки, их влиянию на общественно-духовную жизнь. Об этом рассказывается посредством наглядных экспонатов и визуальных технологий, на нескольких иностранных языках.
Президент во время осмотра музея обменялся с саудовскими учеными мнениями об исламе, узах, связывающих узбекский и арабский народы.
Доктор шейх Носир Захроний отметил, что данные, представленные в музее, взяты в частности из книг наших великих предков Имама Бухари и Имама Термизи. Шавкат Мирзиёев отметил, что в Узбекистане открыты научные центры, названные именами этих выдающихся мыслителей, бережно сохраняются памятники исламской культуры, и пригласил саудовских ученых посетить нашу страну.
Глава нашего государства побеседовал также с нашими соотечественниками, совершающими паломничество в Медине.