O‘zbekiston Prezidenti payg‘ambarimiz qabrini ziyorat qildi
Maʼlumki, Madina islom tarixidagi eng muhim shaharlardan biri. Payg‘ambarimiz Muhammad (s.a.v.) 622 yilda bu yerga ko‘chib kelganlar. Qurʼoni karimning eng katta suralari shu yerda nozil bo‘lgan.
Masjidun Nabaviy payg‘ambarimizning uyi atrofida qurilgan ulkan masjiddir. Bu yerda Rasulullohning hamda buyuk sahobalar – Abu Bakr Siddiq va Umar ibn Xattobning qabrlari bor. Yuksak hurmat yuzasidan bu joy “Hujrai saodat” deb ataladi.
Shavkat Mirziyoyev ushbu masjidga kelib, Hujrai saodatga tavoze bilan kirdi, Muhammad alayhissalomga salavot va salomlar aytdi. Xalqimizga tinchlik va farovonlik tilab, duo qilindi.
Davlatimiz rahbari Payg‘ambarimiz alayhissalomning siyratlari va islom sivilizatsiyasi muzeyi bilan ham tanishdi.
Muzey keng qamrovli ikkita mavzuni o‘zida aks ettirgan. Birinchisi, Muhammad alayhissalomning hayot va faoliyatlari, ikkinchisi, islom madaniyati va ilm-fanining shakllanishi, uning ijtimoiy-maʼnaviy hayotga taʼsiri. Bular haqda ko‘rgazmali eksponatlar va vizual texnologiyalar vositasida, bir necha xorijiy tillarda maʼlumot beriladi.
Prezidentimiz muzeyni ko‘zdan kechirish asnosida saudiyalik olimlar bilan dinimiz tarixi, o‘zbek va arab xalqlarini bog‘lovchi rishtalar haqida fikr almashdi.
Doktor shayx Nosir Zahroniy muzeydagi maʼlumotlar buyuk bobolarimiz Imom Buxoriy va Imom Termiziy asarlaridan olinganini aytdi. Shavkat Mirziyoyev yurtimizda bu ulug‘ allomalar nomi bilan ilmiy markazlar tashkil qilingani, islom madaniyati obidalari asrab-avaylanayotganini taʼkidlab, olimlarni O‘zbekistonga taklif qildi.

President of Uzbekistan visits the Prophet’s Mosque
According to the press service of the Head of our state, as is known, Medina has an important place in the history of Islam. Prophet Muhammad moved here in 622. The longest Surahs of the Holy Quran were sent down here.
Al-Masjid an-Nabawi is a huge mosque built around the house of the Prophet. The Messenger of Allah himself and his great companions Abu Bakr Siddiq and Omar Ibn Khattab are buried here. This room in high regard is called “Hujra al-Saada” (“Room of Happiness”).
Shavkat Mirziyoyev, having arrived at the mosque, entered Hujra al-Saada, sent a blessing on the Prophet Muhammad, and greeted him. He recited a dua asking for peace and prosperity for our people.
The President of Uzbekistan also got acquainted with the Museum of the Life of the Prophet and Islamic Civilization.
The museum is dedicated to two large themes: the life and activity of the Prophet Muhammad, the development of Islamic culture and science, and their influence on the social and spiritual life. This is told through visual exhibits and technologies, in several foreign languages.
During the inspection of the museum, the President exchanged views with Saudi scholars on Islam, the ties that bind the Uzbek and Arab peoples.
Sheikh Dr. Nasser Al-Zahrani noted that the data presented in the museum are taken, in particular, from the books of our great ancestors Imam Bukhari and Imam Termizi. Shavkat Mirziyoyev noted that scientific centers named after these outstanding thinkers are opened in Uzbekistan, monuments of Islamic culture are carefully preserved, and invited Saudi scientists to visit Uzbekistan.