Masqat shahrida O‘mon savdo-sanoat palatasi bilan hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
MASQAT, 19-avgust. /“Dunyo” AA/. O‘zbekistonning Masqatdagi elchixonasi tomonidan O‘mon Sultonligi Savdo-sanoat palatasi ijrochi direktori Al-Fazal al-Hinaiy bilan uchrashuv uyushtirildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Uchrashuvda O‘zbekiston tovar-xom ashyo birjasida savdolarni ko‘paytirish, sohada xususiy sektor ishtirokini kengaytirish bo‘yicha yurtimizda joriy etilgan qulayliklar, xorijiy hamkorlar uchun yaratilgan imkoniyatlar haqida batafsil maʼlumot berildi.
Al-Hinaiy so‘nggi yillarda O‘zbekiston va O‘mon o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik ko‘lami bosqichma-bosqich kengayib borayotganini taʼkidlar ekan, bu boradagi aloqalar ko‘lamlarini yana-da kengaytirish uchun har ikki davlat yetarli darajadagi salohiyatga ega ekanligini qayd etdi.
Suhbatdosh mamlakatimizning keng iqtisodiy imkoniyatlarini inobatga olgan holda O‘mon ishbilarmon doiralari vakillari etiborini O‘zbekistonga qaratish borasida har tomonlama ko‘mak ko‘rsatishga tayyor ekanligini maʼlum qildi.
Al-Hinaiy, shuningdek, O‘zbekiston tovar-xom ashyo birjasi bilan hamkorlik o‘rnatish va mamlakatimiz savdo maydonchasini ochish nafaqat O‘mon bilan, balki qo‘shni Fors ko‘rfazi va G‘arbiy Afrika davlatlari bilan ham savdo-sotiq munosabatlarini kengaytirishga xizmat qilishini taʼkidladi.
Hamkorlikning dastlabki qadami sifatida ikki mamlakat mutaxassislari ishtirokida onlayn muloqot o‘tkazish hamda O‘monda O‘zbekiston mahsulotlari ko‘rgazmasini tashkil etish muhimligi qayd etildi.

В Маскате обсуждены перспективы сотрудничества с Торгово-промышленной палатой Омана
МАСКАТ, 19 августа. /ИА “Дунё”/. В Посольстве Узбекистана в Маскате состоялась встреча с исполнительным директором Торгово-промышленной палаты Омана Аль-Фазалем Аль-Хинаи, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
На встрече была представлена подробная информация о действующих в нашей стране льготах, созданных для иностранных партнеров возможностях по увеличению торговли с Узбекистаном, расширению участия частного сектора в этой отрасли.
Аль-Хинаи отметил, что масштабы торгово-экономического сотрудничества между Оманом и Узбекистаном в последние годы постепенно расширяются и наши страны обладают достаточным потенциалом для дальнейшего увеличения объемов взаимной торговли.
Учитывая широкий экономический потенциал нашей страны, собеседник выразил готовность оказать всяческое содействие в привлечении внимания представителей деловых кругов Омана к Узбекистану.
Аль-Хинаи также отметил, что налаживание сотрудничества с ТСБ Узбекистана, открытие ее внешней торговой площадки будет способствовать расширению торговых отношений не только с Оманом, но и с соседними странами Персидского залива и Западной Африки.
В качестве первого шага сотрудничества он подчеркнул важность проведения онлайн-встречи с участием специалистов двух стран и организации выставки продукции Узбекистана в Омане.