Ixcham va samarali boshqaruv tizimini yaratish vazifasi qo‘yildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 4 avgust kuni davlat xizmatini isloh qilish va boshqaruvda natijadorlikni oshirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Aslida, bu so‘nggi yillarda amalga oshirib kelinayotgan ma’muriy islohotlarning mantiqiy davomidir. Prezidentimizning xalqchil siyosati tufayli davlat xizmatchilari aholiga ancha yaqinlashdi. Xalqni eshitish, mablag‘larni odamlar talabiga qarab yo‘naltirish, “mahallabay” ishlash tizimlari yo‘lga qo‘yildi. Xodimlarga samarali faoliyati uchun munosib sharoitlar yaratildi.
Davlatimiz rahbari Oliy Majlis palatalari qo‘shma majlisidagi nutqida “navbatdagi muhim vazifa – markaziy idoralarni transformatsiya qilish orqali fuqarolarga xizmat qiladigan ixcham va samarali boshqaruv tizimini yaratish” ekanini ta’kidlagan edi.
Hozirgi kunda bu sohada 118 ming kishi mehnat qilayapti. Lekin, natijadorlik bo‘yicha aytganda, hali davlat xizmati xalqni rozi qiladigan tizimga aylangani yo‘q.
Misol uchun, o‘tgan yili Xalq qabulxonalariga vazirlik va hokimliklar xodimlarining bilimsizligi va mas’uliyatsizligi haqida 25 mingta, ularning muloqot madaniyati yetishmasligi bilan bog‘liq 7 mingta shikoyat kelib tushgan.
Qobiliyatni aniqlash, o‘qitish, ishni yaxshilashga o‘rgatadigan yaxlit tizim bo‘lmagani uchun ayrim mutasaddilar vazifalarini eplay olmayapti. Umuman, rahbarlarni tanlash, tayyorlash va motivatsiya berish yo‘lga qo‘yilmagani ijrodagi oqsoqliklarning asosiy sabablaridan biri bo‘lib qolmoqda.
Shu bois mahalliy va xorijiy mutaxassislarni jalb qilib, ikki yil davomida, chuqur muhokamalar asosida “Davlat fuqarolik xizmati to‘g‘risida”gi qonun tayyorlandi.
Yig‘ilishda ushbu qonunda nazarda tutilayotgan talablardan kelib chiqib, davlat idoralari oldida turgan ustuvor vazifalar ko‘rsatib o‘tildi.
Avvalo, davlat idoralariga ishga qabul qilishning ochiq-oshkora tizimi joriy etilishi ta’kidlandi. Shu maqsadda yil yakunigacha barcha vakant lavozimlar ochiq yagona elektron platformaga joylashtiriladi. Bo‘sh lavozimga tanlovda ishtirok etish uchun hozirgi kunda talab etilayotgan 16 ta hujjat so‘ralmaydi, barcha jarayonlar elektron shaklga o‘tkaziladi. Nomzodning bilimi, tajribasi va salohiyati ochiq tanlov orqali aniqlanadi.
Bu tizim tajriba tariqasida, Samarqand viloyati va Davlat soliq qo‘mitasida sinovdan o‘tkazilgan. Yig‘ilishda mazkur viloyat va qo‘mita mutasaddilari uning natijalari haqida aytib berdi. Har bir vazirlik va hokimlik kadrlar tanlashni oliy o‘quv yurtlaridan boshlashi kerakligi qayd etildi.
Bu tajribani tizimli yo‘lga qo‘yish uchun Yosh mutaxassislarni tanlash dasturi e’lon qilinadigan bo‘ldi. Dastur doirasida bitiruvchi kurslarda o‘qiyotgan qobiliyatli talabalar saralanib, vazirlik va hokimlik tizimida stajirovka o‘taydi va o‘qishni tamomlagach, ishga qabul qilinadi. Bunga xorijda o‘qiyotgan yoshlar ham qamrab olinadi.
Tahlillarga ko‘ra, vazirliklar markaziy apparatidagi rahbarlarning 40 foizi tuman pog‘onasini ko‘rmagan, tuman miqyosidagi rahbarlarning 60 foizi esa viloyat yoki respublika idoralarida ishlamagan.
Shu bois Prezident davlat idoralarida “mahalladan – respublikagacha” tamoyili asosida kadrlarni o‘stirishga alohida e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.
Buning uchun 1 noyabrdan boshlab, eski namunadagi ma’lumotnomadan voz kechilib, xodimning malakasi va erishgan natijalarini ilg‘or texnologiyalar asosida baholaydigan tizimga o‘tiladi. Oddiy qilib aytganda, rahbarlikka tasodifan kelib qolishning oldi olinadi.
Shuningdek, tuman va shahar darajasidagi rahbarlik uchun Salohiyatli kadrlar rezervi tuziladi, unga nomzodlar faqat mahallalardagi hokim yordamchilari va yoshlar yetakchilari orasidan tanlab olinadi. Kompetensiyasiga qarab, ular uchun maqsadli malaka oshirish kurslari tashkil etiladi.
Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi, Yoshlar ishlari agentligiga “Vatandoshlar” jamg‘armasi bilan birga “100 ta ilg‘or yetakchi” dasturini amalga oshirish vazifasi qo‘yildi. Bu dastur doirasida davlat xizmatchilari, faol tadbirkorlar, xorijdagi vatandoshlar orasidan salohiyatli yosh kadrlar tanlab olinadi.
Ma’lumki, mamlakatimizda “inson – jamiyat – davlat” degan tamoyil ustuvor etib belgilangan. Barcha sohalarda odamlarga qulaylik yaratish choralari ko‘rilmoqda. Xususan, litsenziya olish, xizmatlarga buyurtma berish, turli idoralarga hujjat topshirish, to‘lov tizimlari ancha qulaylashdi.
Lekin, hali ham ko‘p sohalarda qog‘ozbozlik bor. Masalan, subsidiyalar uchun o‘rtacha 10 ta vazirlik va idoradan xulosa olish kerak. Elektr tarmoqlariga ulanishda ham ortiqcha xarajat va byurokratiya ko‘p. Tibbiyotda qaysi xizmat bepul yoki pulli bo‘lishi, davlatdan beriladigan dorilarning hisob-kitobi va egasiga yetib borishi aniq bir tizimli emas. Qurilish, transport, kommunal xo‘jaligi, standart, karantin idoralarida ham aholi va tadbirkorlarning ishi bitishi qiyin bo‘lgan jarayonlar juda ko‘p.
Shu bois Bosh vazirga har bir vazirlik va hokimlikda xizmat ko‘rsatish jarayonlarini tushunarli va qulay shaklga keltirish, ortiqcha xarajatlar va hujjatlarni qisqartirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
– Bunda birdan bir mezon – odamlar roziligini olish, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bugun xalqimiz elu yurt rivojiga befarq emas, mahalla ishlarida faol qatnashmoqda. Masalan, “Ochiq byudjet” portali orqali aholi tashabbuslari hayotga ko‘chmoqda. Joriy yilning birinchi yarmida 2 mingdan ziyod ana shunday loyihalar boshlandi. Eng muhimi, odamlar ularga o‘zlarini daxldor bilib, qurilgan infratuzilmadan asrab-avaylab foydalanayapti.
Keyingi olti oyda bunday loyihalar uchun yana 1 trillion so‘m ajratilishi mo‘ljallangan. Shu bois mutasaddilarga aholi fikri asosida qilinadigan loyihalar ko‘lamini kengaytirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Iqtisodiyotda xususiy sektor o‘sib borayotgani sari malakali kadrlarga talab oshib bormoqda. Bu raqobatli bozorda davlat xizmati ham jozibador bo‘lishi kerak.
Shu bois Prezidentimiz davlat xizmatchilari faoliyatining kafolatlari ham kuchaytirilishini ta’kidladi.
Xususan, kelgusi yildan xodimning tajribasi, malakasi va erishgan natijasiga qarab, rag‘batlantirish tizimi joriy qilinadi. Ularning hayoti va sog‘lig‘i davlat hisobidan sug‘urta qilinadi. O‘z vazifalarini halol va pok bajarayotgan davlat xizmatchilari uchun keksalikni munosib o‘tkazish kafolatlari yaratiladi.
Davlat xizmatchilarini tayyorlash va malakasini oshirish masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi.
Shu paytgacha davlat xizmatchilarining atigi 20 foizi malaka oshirgan. O‘qitish sifati ham zamon talabi darajasida emas.
Shuning uchun xorijiy o‘quv markazlari bilan birga qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish muhimligi qayd etildi. Vazirliklar tizimidagi 110 ta malaka oshirish markazi faoliyatini qayta ko‘rib chiqib, o‘qitish dasturlari va metodikalarini yangilash, ularga malakali mutaxassislarni jalb qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda Bosh vazir va uning o‘rinbosarlari, tarmoq va hudud rahbarlari, xorijiy hamkorlarning fikrlari eshitildi.

The task is set to create a compact and efficient management system
On August 4, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on reforming the civil service and improving management efficiency.
This is a logical continuation of the administrative reform carried out in recent years. Thanks to the course conducted by the President, civil servants have become much closer to citizens. Systems of dialogue with the people, distribution of part of the budget funds based on the initiatives of the population, work in the context of mahallas have been established. Appropriate conditions have been created for the effective work of civil servants.
In his speech at the joint meeting of the chambers of the Oliy Majlis, the Head of the state noted that “the next important task is to create a compact and efficient management system focused on the needs of citizens by transforming the central agencies”.
State civil service employs 118 thousand people. However, the civil service has not yet become a system that meets the expectations of people.
For example, last year the People’s Reception Offices received 25,000 complaints about the incompetence and irresponsibility of employees of ministries and agencies, 7,000 complaints about their lack of communication culture.
Some officials do not cope with their duties due to the lack of a comprehensive system for identifying competencies, training and improving performance. In general, the lack of a system for selecting, training and motivating the leadership remains one of the main reasons for the poor quality of management.
The Law “On the State Civil Service” was prepared after a two-year development with the involvement of domestic and foreign experts, based on a comprehensive discussion.
The priority tasks facing the state bodies based on the requirements of this law were defined at the meeting.
First of all, an open and transparent system of recruitment to state bodies will be introduced. To do this, by the end of the year, all vacant positions will be posted on a single open electronic platform. The requirement to provide 16 documents for participation in the competition for a vacant position will be canceled. All processes will be transferred to electronic form. The knowledge, experience and potential of the candidate will be evaluated in an open competition.
This system was tested on an experimental basis in Samarkand region and the State Tax Committee. At the meeting, responsible persons spoke about the results of the experiment. It was noted that each ministry and hokimiyat should start the selection of personnel from higher education institutions.
A program for the selection of young specialists will be announced to establish systematic work in this direction. Talented graduate students will be selected within the framework of the program. They will undergo an internship in the system of ministries and hokimiyats, and after training, they will be hired. The program will also cover young people studying abroad.
As the analysis showed, 40 percent of the heads of the central offices of the ministries did not work at the district level, and 60 percent of the heads of the district level have no experience of working in the regional or republican agencies.
Therefore, the President emphasized the need for paying special attention to the promotion of personnel in the service on the principle of “from mahalla to the republican level”.
From November 1, the old-style CV will be canceled and a system for assessing the qualifications and achievements of an employee based on advanced technologies will be used. No one can take a leadership position by chance.
A reserve of potential personnel for leadership positions at the district and city levels will also be created, which will be replenished from among the assistants to hokims and youth leaders in mahallas. Depending on their competence, targeted qualification courses will be organized for them.
The Civil Service Development Agency, the Agency for Youth Affairs were tasked with implementing the “100 Advanced Leaders” program together with the Vatandoshlar Foundation. Within the framework of this program, 100 promising young personnel will be selected every two years from among civil servants, active entrepreneurs and compatriots abroad.
As is known, the principle of “person – society – state” in Uzbekistan is the priority. Measures are being taken to make people feel comfortable in all areas. In particular, it has become much easier to obtain licenses, order services, submit documents to various authorities, and use payment systems.
But many areas remain bureaucratized. For example, to receive a subsidy, conclusions are required from an average of 10 ministries and agencies. Connecting to electric networks is associated with extra costs and paperwork. In medicine, it is not clear to citizens which service is free or paid, there is no clear system for calculating and delivering medicines from the state. Many processes are inconvenient for the population and entrepreneurs in construction, transport, communal services, standardization and quarantine.
Therefore, the Prime Minister was instructed to make service processes in each ministry and hokimiyat understandable and convenient, to reduce unnecessary costs and documents.
“The main requirement is the satisfaction of people”, Shavkat Mirziyoyev said.
There is a growing desire among our people for active participation in the development of the country, the improvement of the mahalla. For example, thanks to the Open Budget portal, civil initiatives are brought to life. In the first half of this year, more than 2,000 such projects were launched. Most importantly, people are aware of their involvement in them and carefully use the built infrastructure.
It is planned to allocate another 1 trillion UZS for such projects in the next six months. Therefore, responsible persons have been tasked with expanding the scope of initiative budgeting.
As the private sector grows in the economy, the need for skilled labor increases. In this competitive market, civil service must also be attractive.
Therefore, the President emphasized that guarantees for the activities of civil servants would also be strengthened.
Next year it is planned to introduce a system of incentives depending on the experience, qualifications and results of the employee. Their life and health will be insured by the state. Civil servants who honestly and conscientiously fulfill their duties will be guaranteed decent life in old age.
The issue of training and advanced training of civil servants was also considered.
So far, only 20 percent of civil servants have undergone advanced training. The quality of education does not meet the requirements.
In this regard, the importance of creating joint educational programs with foreign training centers was noted. Instructions were given to review the activities of 110 training centers in the system of ministries, update curricula and methods, and involve qualified specialists in training.
Reports of the Prime Minister and his deputies, heads of industries and regions, foreign partners were heard.