Илҳомлантирувчи тартибсизликларнинг қисқача фактлари
– Ижтимоий тармоқлар орқали оммавий тартибсизликларга чақирувлар уюштириш, ҳокимиятга нисбатан нафрат ва ишончсизлик уйғотиш, сепаратизм ғояларини тарғиб қилиш мақсадида тартибсизликлар етакчиларига хориждан катта миқдорда моддий-техник ва услубий ёрдам кўрсатилгани фактлари аниқланди.
Қорақалпоғистонга оид моддаларга ўзгартиришларни қўллаб-қувватлашдан бош тортишга қаратилган тайёр баёнотлар шаблонлари фаол тарқатилди. Қолаверса, уларни қуруқ бюрократик ва ҳуқуқий тилни холис билмайдиган оддий қорақалпоқлар ёзмагани аниқ. Хориждаги қорақалпоқларга Ўзбекистонга қайтиб, митингларда қатнашиш учун тайёр транспорт ва пул таклиф қилинди.
– Маъмурий биноларни зўрлик билан эгаллашга уринишдан бир неча кун аввал Нукус шаҳрида бошқа шаҳарлардан келганларнинг алоҳида ҳолатлари кузатилган эди. Бу рангли инқилобларнинг одатий технологияси, провокаторларни олдиндан тайёрланган жойларга олдиндан келтириш.
– Ижтимоий тармоқларда қорақалпоғистонликлар орасида олдиндан ваҳима тарқалди. Бу рангли инқилобларнинг таниқли техникасининг яна бир мисолидир.
– Ижтимоий тармоқларда ҳуқуқ-тартибот идораларининг барча вакиллари бутунлай провокаторлар томонига ўтгани, шунинг учун маъмурий биноларни осонгина эгаллаб олиши мумкинлиги, у ерда қурол-яроғ ҳамда талон-тарож қилинадиган нарса борлиги ҳақида тезислар тарқалди. Рангли технологиянинг яна бир мисоли.
– Кун давомида ва айниқса кечки пайт оломон спиртли ичимликлар таъсирида бўлган, ноқонуний хатти-ҳаракатлардан олдин номаълум шахслар томонидан алкоголли маҳсулотлар, турли стимуляторлар ва таблеткалар ҳолидаги психотроп моддалар бепул тарқатилган.
– Қорақалпоғистон телеграм-каналларига республикадан ташқарида бўлган ва ноқонуний хатти-ҳаракатларга ундаган шахсларнинг зудлик билан катта миқдорда кириб келиши.
– Барча хорижий журналистларга "ҳайп" тўлқинини қўзғатиш учун "даҳшатли" сохта фотосуратларни юбориш. Рангли инқилобларда қўлланиладиган яна бир ҳийла.
– Ижтимоий тармоқларда бир вақтнинг ўзида воқеалар моҳиятини бузиб кўрсатувчи бир қанча шеърий мурожаатлар эълон қилинди. Бу конституцияга қарши қўзғолон ташкилотчиларининг қорақалпоқ халқининг антропологик хусусиятларини олдиндан ўрганганлигини кўрсатади. Гап шундаки, маҳаллий аҳоли тарихан ботирлар ҳақидаги шеърий мурожаатлар ва қўшиқларни чуқурроқ қабул қилишга мойил.
– Ўзларининг популистик мурожаатларида провокаторлар ҳудуддаги мавжуд ижтимоий-иқтисодий муаммоларни маҳорат билан ишга солишди. Бу уларнинг қорақалпоғистонликлар орасида қандай популистик шиорлар акс-садо бериши ҳақида олдиндан пухта маълумотларга эга бўлганини кўрсатади. Шу билан бирга, маҳаллий аҳолининг муаммоларидан моҳирона фойдаланиш ҳолатлари бу каби шиорлар социолог ва психологлар ёрдамида пухта тайёрланганлигини кўрсатади.
- Ноқонуний тартибсизликлар бошланишидан аввал бир ҳил кийимдаги номаълум шахслар оммага таъсир ўтказиш ва назорат қилиш мақсадида Нукус шаҳрини олдиндан “сектор”ларга бўлиб олишган. Таъсир ўтказиш усулларидан бири автомобиль шиналарни ёқиш ва асосий кўчалар ва кўприкларни тўсиб қўйиш бўлди. Бу тактика постсовет ҳудудидаги бошқа шаҳарлардаги тартибсизликлар пайтида аввалдан қўлланиб келинган.
– Иғвогарларнинг кийимлари ранги бир-бирини таниб олишга кўмаклашган, бироқ айни пайтда ҳуқуқ-тартибот идоралари томонидан қизил бўёқ билан белгилашга имкон бермаган. Бу, ўз навбатида, провокаторлар ҳуқуқ-тартибот идоралари ишини олдиндан синчиклаб ўрганганини англатади.
– Популистик шиорлар ортига яшириниб тартибсизликларни уюштирганлар, давлат муассасалари биноларини эгаллаб олишга уринишган.
Кўчалар бўйлаб ҳаракатланган тартибсизлик иштирокчилари шаҳар инфратузилмасига катта зарар этказди, биноларнинг деразаларини синдиришди, ўт қўйишди. Бундан ташқари, бир неча гуруҳлар Нукус шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси ва Миллий гвардия бошқармаси биноларига қурол-яроғларни қўлга киритиш мақсадида бир неча бор бостириб киришга уринишди.
Сон жиҳатидан сезиларли устунлигидан фойдаланиб, бу кенг тарқалган гуруҳлар ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларига ҳужум қилишди. Намойишчилар формадаги одамларга нисбатан шафқатсизлик ва тажовузкорлик кўрсатдилар. Кўриниб турибдики, улар бошиданоқ ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари билан шиддатли тўқнашувга шай бўлишган, уларга нисбатан заррача ҳам ачинишмаган.
– сўроқ пайтида ҳуқуқбузарлар ўзларининг хатти-ҳаракатларининг сабаб ва мақсадларини ҳаттоки асослаб бера олмадилар, одатда улар ўзлари иштирок этган воқеаларнинг моҳиятини тушунтиришда қийналадилар. Улар ҳеч қандай талаб ва норозилик йўқлигини таъкидлайдилар.
Шу билан бирга, қўлга олинганларнинг кўпчилиги маст ҳолатда бўлган. Бошқалар шунчаки жунбушга келиб, оломонга қўшилиб кетган.
– Aфсуски, сўнгги кунларда Қорақалпоғистонда содир бўлган воқеалар биз ҳали ҳам тўғридан-тўғри маданиятли мулоқот олиб боришга тайёр эмаслигимизни яққол кўрсатмоқда. Мунозаралар ўрнига тажовузкорлик ва зўравонлик қўлланилди.
Гарчи қорақалпоғистонликлар ўз фикри ва норозилигини билдириш учун барча имкониятлар ва алоқа каналларига эга бўлган ва ҳозир ҳам мавжуд. Расмийлар мулоқотга очиқ. Aйнан шу мақсадда Конституцияга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиладиган қонун лойиҳаси муҳокамага қўйилганди.

Brief Facts on Inspiring Mass Disturbances
- The facts have been revealed that the leaders of the riots received significant logistical and methodological support from abroad in order to organize calls for mass riots through social networks, inciting hatred and distrust of the authorities and propaganda of separatist ideas.
- Ready-made templates of statements aimed at expressing refusal to support the amendment of articles concerning Karakalpakstan were actively distributed. Moreover, they were clearly not written by ordinary Karakalpaks who objectively do not know the dry bureaucratic and legal language. Karakalpaks abroad were offered ready-made transport and money to return to Uzbekistan and participate in rallies.
- Several days before the takeover of the administrative buildings, individual cases of appearances of non-resident persons in Nukus were noted. It is a standard technology of colour revolution, pulling up provocateurs to preliminarily prepared places.
- Panic mood among the Karakalpak population was spread in advance through social media networks, another example of a well-known methodology of a colour revolution.
- Statements on social media were publicized that all representatives of law enforcement agencies were siding with provocateurs and for this reason, taking over administrative buildings would be more accessible, and there, they said, there were weapons, and there was something to pillage with. Another example of a colour revolution.
- Throughout the day and especially in the evening, the crowd was under the influence of alcoholic beverages; this way, before unlawful gatherings, unidentified individuals were handing out free alcohol, various types of stimulants and psychotropic substances in the form of tablets.
- One-time large influx of individuals to Karakalpak Telegram channels, who incited illegal actions while being outside the country.
- Mailing fake “shocking” photos to all foreign journalists so that they would unleash a wave of “hype”, another technique employed in colour revolutions.
- Simultaneously, a number of poetical invocations were posted on social media networks, which distorted the essence of the events taking place. It shows that organizers of the unconstitutional riot studied the anthropological characteristics of the Karakalpak people in advance. So, the locals are historically committed to perceiving poetic proclamations and songs about batyrs.
- In their populistic invocations, provocateurs skillfully operated with existing socio-economic problems in the region. It shows that they possessed competent information about which populist slogans would resonate with the people of Karakalpakstan. At the same time, skillful manipulation of the problems of the locals shows that those slogans were elaborately prepared with the assistance of sociologists and psychologists.
- Before unlawful riots, unidentified persons in similar clothes divided the city of Nukus into "sectors" in advance to influence and control the masses. One of the methods of influence was burning tyres and barricading central avenues and bridges, a tactic used during riots in other cities of post-Soviet space.
- Colour of the clothes of provocateurs let them identify each other but at the same time did not let them be marked by red paint by representatives of law enforcement agencies. This in turn says that provocateurs carefully studied the works of law enforcement agencies in advance.
- Hiding behind populist slogans, organizers of unrest attempted to take over the government buildings.
Moving along the streets, rioters caused significant damage to the city's infrastructure, broke the building windows, and set fire. Besides that, several groups attempted to storm the building of the Nukus City Department of Internal Affairs and the National Guard to seize weapons.
Taking advantage of a significant superiority in numbers, those violent groups attacked the representatives of law enforcement agencies. Rioters have been particularly cruel to people in uniforms. It demonstrates that they were initially charged with violent clashes and did not show any mercy.
- During the interrogation process, the offenders cannot justify motives and aims for their actions, in general finding it challenging to explain the essence of the events in which they took part, noting that there were no demands and grievances.
At the same time, many detained persons were under the influence of alcohol; others got into the courage and went along with the crowd.
- Unfortunately, the events of recent days in Karakalpakstan clearly show that we are still unable to engage in direct civilized dialogues. Instead, aggression and violence were used.
The people of Karakalpakstan always had and have all the opportunities to be heard and express their opinions and authorities are open to dialogue. That was the very reason for submitting a draft law amending the Constitution for public discussion.