TIV rahbari yosh diplomatlarni Yoshlar kuni munosabati bilan tabrikladi
TOSHKENT. Yoshlar kuni munosabati bilan kecha O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligida tizimda faoliyat yuritayotgan yosh diplomatlar hamda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
TIV maʼlumotiga ko‘ra, uchrashuvda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning «Yangi O‘zbekiston» bog‘ida Yoshlar kuniga bag‘ishlangan tantanali tadbirdagi nutqi jonli efirda namoyish etildi.
Yosh avlod vakillarining huquq va manfaatlarini taʼminlash mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar hamda yangilanishlarning ustuvor yo‘nalishi hisoblanadi. Bu masala muntazam tarzda Davlatimiz rahbarining diqqat markazida bo‘lib, aynan yoshlar «Uchinchi Renessans» va Yangi O‘zbekistonning bunyodkorlari ekanligi nutqda ham alohida taʼkidlandi.
Bugungi kunda O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi tizimida mehnat qilayotgan yosh kadrlar soni barqaror o‘sib, ular mamlakatimiz manfaatlarini jahon maydonida samarali ilgari surish, xorijiy sheriklar bilan jadal hamkorlikni amalga oshirish, chet eldagi O‘zbekiston fuqarolarining qonuniy huquq va erkinliklarini himoya qilish bo‘yicha Vazirlikka yuklatilgan vazifalarni sifatli amalga oshirishga o‘z hissasini qo‘shib kelmoqda.
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov vazirlikda yosh avlod vakillarining intellektual, maʼnaviy va ijodiy salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun barcha shart-sharoitlarni yaratish bo‘yicha ishlar izchil davom ettirilishini maʼlum qildi. Shu bilan birga TIV rahbari yosh mutaxassislarni doimiy ravishda o‘z ustida ishlash, bilim, tajriba va malakalarini orttirishga intilish, innovatsion ish usullarini joriy etishga chorladi.
Uchrashuv doirasida TIV Markaziy apparati va uning tasarrufidagi tashkilotlar, O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalarida faoliyat yuritayotgan qator yosh diplomatlarni o‘z xizmat vazifalarini muvaffaqiyatli va vijdonan bajargani, jamoatchilik hayotida faol ishtirok etgani uchun taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.

Глава МИД поздравил молодых дипломатов с Днем молодежи
ТАШКЕНТ, По случаю Дня молодежи в Министерстве иностранных дел вчера состоялась встреча с молодыми дипломатами, осуществляющими трудовую деятельность в системе МИД и студентами Университета мировой экономики и дипломатии, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным МИД, участники мероприятия в прямом эфире смотрели выступление Президента Шавката Мирзиёева в парке «Янги Ўзбекистон», посвященное Дню молодежи.
Обеспечение законных прав и интересов представителей подрастающего поколения является приоритетом проводимого в стране курса реформ и преобразований. Данный вопрос всегда находится в центре внимания главы государства, который в своем праздничном выступлении особо отметил, что именно молодежь строит Третий Ренессанс и Новый Узбекистан.
Сегодня в системе МИД неуклонно растет количество молодых кадров, которые вносят свой вклад в качественную реализацию возложенных на Министерство задач по эффективному продвижению интересов страны на мировой арене, осуществлению активного взаимодействия с зарубежными партнерами, защите законных прав и интересов граждан Узбекистана за рубежом.
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов сообщил о готовности МИД и впредь создавать все условия для реализации интеллектуального, духовного и творческого потенциала представителей подрастающего поколения. Озвучен призыв к молодым специалистам постоянно работать над собой, стремиться к повышению знаний, опыта и квалификации, внедрять инновационные методы работы.
В рамках встречи состоялась церемония награждения ряда молодых дипломатов, работающих в центральном аппарате, подведомственных организациях МИД, дипломатических миссиях Узбекистан за рубежом, за успешное и добросовестное выполнение служебных обязанностей, активную общественную деятельность. Среди награжденных и наш коллега – корреспондент ИА «Дунё» Фарида Исламова.