Azmu shijoatli yoshlarimiz – Yangi O‘zbekiston bunyodkorlaridir
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Yoshlar kuniga bag‘ishlangan tantanali marosimdagi nutqi
Qadrli yoshlar, aziz farzandlarim!
Avvalo, barcha Yangi O‘zbekiston yoshlarini bugungi qutlug‘ bayram – Yoshlar kuni bilan chin qalbimdan muborakbod etaman.
Albatta, sizlar bilan uchrashish, ko‘nglingizdagi ezgu orzu va rejalaringiz bilan o‘rtoqlashish, taklif va tashabbuslaringiz haqida eshitish menga doimo quvonch va g‘urur bag‘ishlaydi.
Sizlarning shijoat va intilishingizni ko‘rib, yonib turgan ko‘zlaringizga boqib, o‘zimga bitmas-tuganmas kuch olaman.
Hozirgina Prezident va ijod maktablari o‘quvchilari, Yangi O‘zbekiston universiteti talabalari, yosh olim va ijodkorlar, IT dasturchilar, sportchi va tadbirkorlar bilan muloqot qildim. bugungi yoshlarimizning salohiyati, dunyoqarashi, bildirgan taklif va tashabbuslari, mustaqil fikrlashi, kelajak va Vatan haqida, o‘zining jamiyatdagi o‘rni va mas’uliyati haqidagi qarashlari barcha ota-onalar, ustoz-murabbiylar qatorida meni ham cheksiz quvontiradi.
Aziz farzandlarim!
Dunyodagi murakkab vaziyatni o‘zingiz ko‘rib turibsiz. Har kuni yangi xavf-xatarlar va tashvishlarga duch kelyapmiz. Bunday vaziyatlarda xalqimizning irodasi va matonatiga tayanib, O‘zbekistonning milliy manfaatlariga javob beradigan yagona to‘g‘ri yo‘lni topish uchun birgalikda intilmoqdamiz.
Mehnatkash va bag‘rikeng, olijanob xalqimiz, sizdek bilimli, faol va shijoatli o‘g‘il-qizlarim bor ekan, biz har qanday qiyinchiliklarni albatta yengib o‘tamiz.
Hurmatli yoshlar!
Xabaringiz bor, biz mamlakatimizda yoshlar bilan ishlash bo‘yicha mutlaqo yangi tizim yaratdik. Mahallalarda 9,5 ming yoshlar yetakchilari o‘z faoliyatini boshladi.
Hozirga qadar “Yoshlar daftari”ga kiritilgan 700 mingdan ortiq yigit-qizlarning muammolarini hal etishga 650 milliard so‘m yo‘naltirildi.
Yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash va bandligini ta’minlash ustuvor yo‘nalishga aylandi. So‘nggi ikki yilda 174 ming nafar yoshning tadbirkorlik loyihalari uchun 4 trillion 400 milliard so‘m imtiyozli kreditlar yo‘naltirildi.
Dehqonchilik bilan shug‘ullanish istagida bo‘lgan 560 ming tengdoshingizga joriy yilda 155 ming gektar yer maydoni ajratilib, 800 mingdan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Shuningdek, yoshlarni ishga olgan tadbirkorlarga ijtimoiy soliq summasini qaytarish tartibi joriy etildi va bu imkoniyatdan 715 ming nafar yoshlar ishlayotgan 7,5 ming korxona foydalandi.
Albatta, ta’lim sifatini oshirish bo‘yicha ham katta-katta qadamlar qo‘yilmoqda. Bu borada Yangi O‘zbekistonning yangi maktablari – Prezident, ijod va ixtisoslashgan maktablar ko‘lami kengayib, ularda tahsil olayotgan o‘quvchilar yuqori natijalarga erishmoqda.
O‘tgan o‘quv yilida birgina Prezident maktablarini bitirgan 424 nafar o‘g‘il-qizlarning barchasi oliy ta’lim muassasalariga qabul qilindi. Ularning 102 nafari yoki 24 foizi xorijdagi yetakchi oliy ta’lim muassasalarida o‘qiyotgani tahsinga sazovordir.
So‘nggi ikki yilda 400 nafar yoshlarimiz “El-yurt umidi” jamg‘armasi orqali chet ellardagi eng nufuzli oliygohlarda o‘qishga yuborildi. Misol uchun, toshkentlik Lamiya Xudoyorova – Oksford universitetiga, buxorolik Rasulbek Bahodirov – London universitetiga, samarqandlik Nilufarxon Ro‘ziyeva – Chikago universitetiga o‘qishga qabul qilindi. Bunday yigit-qizlar har bir viloyatda ko‘plab topiladi.
Iqtidorli yoshlarimiz keyingi bir yil ichida xalqaro fan olimpiadalarida 255 ta medalni qo‘lga kiritdi.
Shu bilan birga, joriy yilda 382 nafar sportchi yoshlarimiz nufuzli xalqaro musobaqalarda 419 ta sovrinli o‘rinlarni egalladi. Jumladan, Nodirbek Abdusattorov va Umida Omonova – tezkor shaxmat bo‘yicha; Zuhriddin Qodirov – qilichbozlik bo‘yicha jahon chempioni bo‘lgani; 23 yoshgacha futbolchilarimiz Osiyo chempionatining kumush medalini qo‘lga kiritgani, shubhasiz, butun xalqimizga g‘urur bag‘ishladi.
Men ana shunday ilmli, irodali va qobiliyatli farzandlarimiz borligidan faxrlanaman. Ularning ota-onalari, ustoz va murabbiylariga alohida rahmatlar aytaman.
Bu o‘g‘il-qizlarimiz xalqimizning oltin fondi, Uchinchi Renessans bunyodkorlari, desam, hech mubolag‘a bo‘lmaydi. Yangi O‘zbekistonning kelajagi hisoblangan bunday fidoyi, bilimli, zukko va vatanparvar o‘g‘il-qizlarimiz barchaga namuna bo‘lishi kerak.
Har safar sizlar bilan uchrashuvga tayyorgarlik ko‘rayotganimda meni bir savol chuqur o‘ylantiradi. Ertangi kunimiz egalari bo‘lgan yoshlarimizning yanada barkamol bo‘lishlari uchun yana qanday shart-sharoit va imkoniyatlarni yaratib berishimiz lozim?
bugungi forumga ham O‘zbekiston yoshlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan bir qator yangi chora-tadbirlarni qabul qilish bo‘yicha takliflar bilan keldim.
Eng avvalo, yoshlarimizning zamonaviy kasb va bilimlarni egallash imkoniyatlarini kengaytiramiz.
Xabaringiz bor, 18 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan o‘g‘il-qizlarimizning masalalarini hal etish maqsadida joriy qilingan “Yoshlar daftari” tizimi amalda ijobiy natijalar bermoqda. Lekin, shuni ham unutmaslik lozimki, yoshlarning dunyoqarashi, ularning muayyan bir kasbga bo‘lgan qiziqishi 14 yoshidan, ya’ni maktab davridanoq shakllanadi.
Shu bois bundan buyon 14-17 yosh oralig‘idagi 3 million nafarga yaqin o‘g‘il-qizlarimizga ham “Yoshlar daftari”da ko‘zda tutilgan imtiyoz va yengilliklardan foydalanish imkoniyati yaratiladi. Xususan, unda nazarda tutilgan imtiyozlar amaldagi 11 tadan 25 taga ko‘paytiriladi. Jumladan, ushbu daftarga kiritilgan farzandlarimizga zamonaviy kasblar, axborot texnologiyalari va xorijiy tillarni o‘rganishi uchun har oyda 1 million 200 ming so‘mdan subsidiya beriladi.
Shuningdek, yoshlarga ilm-fan, sport, san’at va madaniyat yo‘nalishlaridagi to‘garaklar uchun 6 oy davomida 300 ming so‘mdan pul to‘lanadi. Ularga ushbu yo‘nalishlar bo‘yicha mahalliy olimpiadalarda qatnashish xarajatlari uchun – 1 million 200 ming so‘mdan, nufuzli xalqaro olimpiadalar uchun – 12 million so‘mdan mablag‘ ajratiladi.
“Temir daftar”, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari”ga kiritilgan oilalarning farzandlari uchun yilda bir marotaba maktab formasi hamda o‘quv qurollarini sotib olish xarajatini davlat o‘z zimmasiga oladi.
Yana bir muhim yangilik – musiqa san’atiga qiziqishi baland bo‘lgan yoshlarni yanada qo‘llab-quvvatlash maqsadida 2022-2023 o‘quv yilidan boshlab maqom xonandaligi, maqom cholg‘u ijrochiligi va baxshichilik yo‘nalishlariga yangi qabul qilingan talabalarning shartnoma to‘lovlari to‘liq davlat tomonidan to‘lab beriladi. Fortepiano ijrochilari tayyorlash bo‘yicha qabul 3 barobar ko‘paytirilib, bu yo‘nalishda ham kontrakt to‘lovlari to‘la qoplab beriladi.
Bundan tashqari, endi texnikumlarga qabul yilda 2 marta tashkil etilib, talabalar uchun davlat granti soni 2 barobar oshiriladi. Shuningdek, texnikumlar uchun ta’lim krediti joriy qilinadi va 80 mingdan ziyod yoshlarga kredit berish uchun moliyaviy resurs ajratiladi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, bugungi kunda 1 nafar IT mutaxassisini tayyorlash uchun kamida 1 yil vaqt va 20 million so‘mgacha mablag‘ talab etiladi. Vaholanki, yaxshi mutaxassis 2-3 oyda bitta dastur yaratib, ushbu xarajatni bemalol qoplashi mumkin.
Bundan buyon xususiy ta’lim muassasalarida IT texnologiyalari bo‘yicha o‘qish (dasturlash, veb-dizayner, animatsiya) istagini bildirgan yoshlarga ham 20 million so‘mgacha miqdorda 4 yillik imtiyozli kredit taqdim etiladi.
So‘nggi vaqtlarda olis hududlardagi maktablar o‘quvchilari ham xorijiy tillar bo‘yicha bilim bellashuvlarida yaxshi natija ko‘rsatmoqda. Bunday yoshlarimiz bilan har qancha faxrlansak, ularni rag‘batlantirib borsak arziydi.
Respublika bellashuvlarida yuqori natijalarga erishgan ana shunday 70 nafar o‘quvchimiz va ularning 14 nafar ustozi davlat hisobidan Buyuk Britaniyaga safarga yuboriladi.
Qadrli yoshlar!
bugungi kunda mamlakatimizda yoshlar bilan ishlash bo‘yicha joriy qilingan yangi tizim asosida 8 milliondan ziyod yigit-qizlarimizni qamrab olgan “Yoshlar balansi” shakllantirildi. Unga ko‘ra, ayni paytda respublikamizda ishsiz yigit-qizlar 1 million 200 ming nafarni tashkil etmoqda. Shulardan 850 ming nafari ishlash istagida bo‘lgan yoshlar hisoblanadi.
Eng muhimi, yoshlarning qiziqishlari, kasb-hunarga moyilligi, ma’lumoti, ijtimoiy ahvoli va muammolaridan to‘laroq xabardor bo‘lish imkonini beradigan tizim yaratildi.
Joriy yilda 404 ming yigit-qiz o‘rta ta’limni, 151 ming nafari professional ta’lim muassasasini bitirib, mehnat bozoriga kirib keladi. Ularning bandligini ta’minlash eng dolzarb vazifa hisoblanadi. Jumladan, bir yil davomida tadbirkorlik dasturlariga 4 trillion so‘m yo‘naltirish orqali 220 ming nafar yoshlarning bandligi ta’minlanadi. 130 ming nafar yoshlarga kasb-hunar va tadbirkorlik ko‘nikmalariga o‘qishi uchun 160 milliard so‘m subsidiya ajratiladi. 110 mingdan ziyod o‘g‘il-qizlarimiz esa, davlat korxonalari va xususiy sektordagi bo‘sh ish o‘rinlariga joylashtiriladi.
Shuningdek, yoshlarning tadbirkorlik loyihalariga 250 milliard so‘m subsidiya va kompensatsiyalar beriladi. Ayni paytda ularning qishloq xo‘jaligi sohasidagi faoliyatini ham tizimli ravishda rag‘batlantirib boramiz. Masalan, Oltiariq uzumchilik klasteri namunasi asosida respublikamizdagi 70 ta tumanda “Yoshlar agroklasteri”ni tashkil etib, 400 ming nafar yoshlarni ish bilan ta’minlaymiz.
Viloyat, tuman va shahar hokimlari yoshlar bilan uchrashib, ushbu rejalarni o‘z hududlari bo‘yicha batafsil muhokama qildilar. Endi har yili o‘quv yili yakunlanishi bilan, yoshlar bandligini ta’minlash bo‘yicha har bir hudud alohida dastur qabul qiladi.
Albatta, hozirgi yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish oson emas. Bu borada mahallalardagi 6 milliondan ziyod o‘g‘il-qizlarimiz, ayniqsa, uyushmagan yoshlarning iste’dodini ro‘yobga chiqarish bo‘yicha Besh tashabbus olimpiadaci yo‘lga qo‘yildi. bugungi tadbirda ushbu olimpiada g‘oliblari bo‘lgan 345 nafar yigit-qizlarimiz ham qatnashmoqdalar.
Agar sizlar qo‘llab-quvvatlasangiz, endi Besh tashabbus olimpiadasi har yili 2 marta o‘tkazib boriladi.
Yana bir muhim masala – bugungi yoshlar o‘ziga kerakli ma’lumotlarni avvalo Internetdan olmoqda. Shunday ekan, Internetning milliy segmentida yoshlarni o‘ziga jalb qiladigan, tariximiz, madaniyatimiz, qadriyatlarimiz haqida ishonarli va qiziqarli ma’lumot beradigan kontentlar yetarlimi?
Afsuski, bu savolga ijobiy javob berolmaymiz. Hali bu borada oldimizda juda katta vazifalar turganini barchangiz yaxshi his qilasiz, albatta.
Men hozirgina uchrashgan Mehrinoz Abbosova boshchiligidagi bir guruh tashabbuskor yoshlar tomonidan dunyoning eng ommabop elektron ensiklopediyasi – Vikipediyaga 10 mingdan ortiq o‘zbek tilidagi maqolalar joylanganini eshitib xursand bo‘ldim.
Fursatdan foydalanib, ana shu fidoyi va vatanparvar o‘g‘il-qizlarimizga o‘z minnatdorligimni bildirmoqchiman. Bunday ezgu va xayrli loyihalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashimiz zarur.
Ana shu tajriba asosida Internet tarmog‘ida O‘zbek milliy kontentini rivojlantirish dasturi amalga oshiriladi. Bunda milliy davlatchiligimiz tarixini matnli va video kontentlar orqali targ‘ib qilishga alohida e’tibor qaratish kerak.
Shuningdek, yurtimizdan yetishib chiqqan 100 nafar buyuk alloma va mutafakkirlarning Internetdagi ma’lumotlar bazasini yaratish, ularning asarlarini ommalashtirish choralarini ko‘ramiz.
Vikipediyada o‘zbek tilidagi maqolalar sonini 100 mingtaga yetkazish va xorijiy tillarda ham O‘zbekiston haqidagi ma’lumotlarni joylashtirish yaxshi samara berishi shubhasiz. Ushbu maqsadlar uchun 10 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltiriladi.
Bunday tadbirlarga, bilimli va shijoatli volontyor yoshlarni jalb qilish hamda ularning faoliyatini tizimli ravishda rag‘batlantirib borish lozim.
Shu o‘rinda yana bir muhim masalaga to‘xtalib o‘tmoqchiman.
Sizlarning orangizda vatanparvarlik, mehr-oqibat va insoniylik borasida ko‘pchilikka ibrat bo‘layotgan yoshlar juda ko‘p.
Bugun volontyor yoshlar harakati jamiyatimizning ko‘plab sohalarida keng quloch yozmoqda. Bundan buyon Yoshlar agentligi bu harakatga bosh-qosh bo‘ladi. Yoshlarning tashabbuslari asosida har yili Harakatlar dasturi ishlab chiqiladi hamda volontyorlik faoliyati qo‘llab-quvvatlanadi.
Yoshlarning ta’lim olishiga e’tibor qaratish bilan birga kitobxonlikni yanada kuchaytirishimiz zarur. Shu maqsadda mahallalardagi yoshlar yetakchilari har bir ko‘cha kesimida kitobxonlik tanlovi, “Zakovat” va boshqa intellektual o‘yinlarni yo‘lga qo‘yadi. Bunday tanlovlar har haftada – mahalla kesimida, har oyda – tuman miqyosida va har chorakda viloyat darajasida o‘tkazib borilishi kerak. Bu orqali 2 millionga yaqin yoshlar qamrab olinadi.
Shu bilan birga, viloyatlar, tuman va shahar hokimlari har bir maktab kutubxonasiga kamida mingtadan yangi badiiy adabiyotlarni yetkazib beradi.
Yoshlarning jismoniy va ma’naviy kamolotida sportning o‘rni beqiyos ekani barchamizga yaxshi ma’lum.
Mana, yaqinda To‘dako‘lda 327 mingdan ziyod yoshlar ishtirok etgan shaxmat turnirining final bosqichi bo‘lib o‘tdi. Kelgusi yilda To‘dako‘lda dunyo standartlariga javob beradigan xalqaro shaxmat maktabini qurib, foydalanishga topshiramiz. Bu yerda jahonning eng mashhur grossmeysterlari kelib, bolalarimizga shaxmat sir-asrorlarini o‘rgatadi. Navoiy kon-metallurgiya kombinati rahbari, senatorimiz Quvondiq Sanaqulov ushbu maktabning o‘z vaqtida qurilishi va samarali faoliyat yuritishiga mas’ul bo‘ladi.
Shuningdek, respublikamiz bo‘yicha mahallalar kesimida 631 ming o‘g‘il-qizlar qatnashgan voleybol, 671 ming yigitlar ishtirok etgan futbol va mini-futbol bahslari ham yuqori darajada tashkil qilindi. Ushbu musobaqalar yoshlarning sportga qiziqishi juda yuqori ekanini ko‘rsatdi.
Biz mamlakatimizda sportni yanada ommalashtirish, xususan, yoshlarni jismoniy tarbiya va sport bilan shug‘ullanishga keng jalb etish haqida ko‘p gapiramiz, qanchadan-qancha ishlarni amalga oshirganmiz. Biroq savol tug‘iladi: shunga yarasha biz kutgan natijalar bo‘lyaptimi? Sohada qanday kamchiliklarga yo‘l qo‘yilmoqda?
O‘ylaymanki, bu masalaga tanqidiy yondashib, zarur chora-tadbirlarni amalga oshirish vaqti-soati keldi.
Joriy yildan boshlab 36 ta sport federatsiyasi, 274 ta sport maktabi o‘z hududidagi mahallalar, o‘rta maktablar, kollej va texnikumlar bilan hamkorlikda ishlaydi. Har bir ko‘cha, mahalla, maktab, kollej va texnikumda futbol, basketbol, voleybol, stol tennisi, velosport, yugurish, shaxmat-shashka va boshqa sport turlari bo‘yicha jamoalar tuziladi.
Bundan buyon barcha sport musobaqalari “mahalla – tuman – viloyat – respublika” zanjiri asosida tashkil etiladi.
Albatta, bunday ishlarni amalga oshirish mahalladagi yoshlar yetakchilaridan katta mas’uliyat va tashabbuskorlik talab etadi.
Islohotlarimiz navqiron avlod hayotiga yanada chuqur kirib borishi uchun yoshlar yetakchilariga kengroq imkoniyat va vakolatlar bersak, o‘ylaymanki, sizlar ham buni qo‘llab-quvvatlaysiz.
Bundan buyon har yili oliygohlarning sirtqi bo‘limiga o‘qishga qabul qilingan 500 nafar eng faol yoshlar yetakchilarining kontrakt to‘lovlari Yoshlar ishlari agentligi tomonidan to‘lab beriladi. Shuningdek, “Yosh rahbar kadrlar zaxirasi” shakllantirilib, uning 30 foizi yoshlar yetakchilari hisobidan to‘ldiriladi.
Men yoshlar yetakchilari timsolida bo‘lajak hokimlar va vazirlarni, yirik bank va kompaniyalar, davlat va nodavlat tashkilotlar, siyosiy partiyalar liderlarini ko‘raman.
Qadrli farzandlarim!
Biz “Betakror yurtimizda barqaror jamiyatni va bardavom taraqqiyotni ta’minlash – barchamizning bosh maqsadimizdir” shiori ostida islohotlarimizning yangi davrini boshlamoqdamiz.
Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasida yoshlar bilan ishlash, ularning qonuniy manfaatlarini himoya qilish va ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashni islohotlarimizning bosh mezonlaridan biri sifatida belgiladik.
Shu kunlarda Konstitutsiyamizni umumxalq muhokamasida ko‘rib chiqib, uni takomillashtirish bo‘yicha juda muhim siyosiy islohotlar amalga oshirilmoqda. Bu borada kelib tushgan taklif va tashabbuslarning 70 foizdan ortig‘i aynan yoshlarimiz tomonidan bildirilgani meni juda quvontirdi.
Albatta, yangilanayotgan Konstitutsiya, bu – sizlarning Konstitutsiyangiz.
Yangilanayotgan Konstitutsiyamizda ham yoshlarning huquq va qonuniy manfaatlari ustuvor ahamiyat kasb etadi.
Shu munosabat bilan sizlarga, butun mamlakatimiz yoshlariga murojaat qilib aytmoqchiman.
Hech qachon unutmang, sizlar inson har tomonlama erkin, ozod va farovon yashaydigan Yangi O‘zbekiston hamda Uchinchi Renessans bunyodkorlarisiz.
Ana shunday sharafga munosib bo‘lish yo‘lidagi intilishlaringiz va hayotda o‘zingizning munosib o‘rningizni topishingiz uchun bundan keyin ham bor kuch va imkoniyatlarni to‘liq safarbar etamiz.
Men Prezident sifatida sizlar o‘z oldingizga qo‘ygan reja va marralarga erishishingiz uchun barcha sharoitlarni yaratib berishga tayyor ekanimni bugun yana bir bor ta’kidlamoqchiman.
Bugun sizlarning yonib turgan ko‘zlaringiz, shodlikka to‘la go‘zal chehrangizga qarab, akademik shoirimiz G‘afur G‘ulomning
Siz axir osmonni olmoq bo‘lsangiz,
Ne uchun yelkamni tutib bermayin?
– degan otashin satrlari yodimga tushmoqda.
Men siz, aziz farzandlarimdan bir narsani so‘rayman: tinimsiz o‘qib, izlanib, zamonaviy bilimlarni egallashdan, ko‘nglingizdagi ezgu maqsadlar sari harakat qilishdan hech qachon to‘xtamang!
Qoraqalpog‘istondan Andijongacha, Surxondaryodan Toshkentgacha – barcha hududlardagi yoshlarimiz Yangi O‘zbekistonni barpo etishdek buyuk maqsadimiz yo‘lida bir tanu bir jon bo‘lib, dadil olg‘a intilishlari kerak.

Наша молодежь – поколение созидателей Нового Узбекистана
Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии, посвященной Дню молодежи
Дорогие юноши и девушки!
Искренне, от всего сердца поздравляю все молодое поколение Нового Узбекистана с сегодняшним замечательным праздником – Днем молодежи.
Для меня всегда большая радость встретиться с вами, узнать о ваших заветных мечтах и планах, услышать ваши предложения и инициативы.
Видя вашу целеустремленность, горящие энтузиазмом глаза, я получаю заряд неиссякаемой энергии.
Только что я побеседовал с учащимися Президентских и творческих школ, студентами университета «Новый Узбекистан», молодыми учеными и творческой молодежью, IT-программистами, спортсменами и предпринимателями.
Меня, как и всех родителей, педагогов и наставников, радует высокий потенциал, мировоззрение нашей сегодняшней молодежи, ее инициативность, самостоятельное мышление, взгляды на будущее, на свою роль и ответственность за судьбу Родины.
Мои дорогие друзья!
Вы все видите, насколько сложная ситуация сегодня в мире. Каждый день мы сталкиваемся с новыми угрозами и вызовами. В таких условиях, сплотившись, опираясь на волю и мужество нашего народа, мы стремимся найти единственно правильный путь, отвечающий национальным интересам Узбекистана.
С нашим трудолюбивым и благородным народом, такими, как вы, образованными и активными юношами и девушками, мы, безусловно, преодолеем любые трудности!
Уважаемые представители молодежи!
Как вы знаете, мы создали в стране совершенно новую систему работы с молодежью. В махаллях начали действовать 9,5 тысячи молодежных лидеров.
К настоящему времени на решение проблем более 700 тысяч юношей и девушек, включенных в «молодежную тетрадь», было направлено 650 миллиардов сумов.
Приоритетом стала поддержка молодежного предпринимательства и обеспечение занятости. За последние два года на реализацию бизнес-проектов 174 тысяч молодых людей было выделено 4 триллиона 400 миллиардов сумов льготных кредитов.
В этом году 560 тысячам ваших сверстников, решивших заняться земледелием, выделено 155 тысяч гектаров земельных площадей, создано более 800 тысяч новых рабочих мест.
Внедрен порядок возврата суммы социального налога предпринимателям, принявшим на работу молодежь. Этой преференцией воспользовались на 7,5 тысячи предприятий, где трудятся 715 тысяч юношей и девушек.
Многое делается для повышения качества образования. Расширяется география новых школ Нового Узбекистана – Президентских, творческих и специализированных, учащиеся этих школ достигают высоких результатов в ходе получения образования.
В прошлом учебном году все 424 выпускника Президентских школ поступили в высшие образовательные учреждения. Отрадно, что 102 из них, или 24 процента, учатся в ведущих зарубежных высших учебных заведениях.
В последние два года на обучение в лучшие зарубежные вузы через фонд «Эл-юрт умиди» были направлены 400 юношей и девушек. Так, Ламия Худоярова из Ташкента поступила в Оксфордский университет, Расулбек Баходиров из Бухары – в Лондонский университет, Нилуфархон Рузиева из Самарканда – в Чикагский университет. И подобных примеров немало в каждом регионе.
Только за последний год наша талантливая молодежь завоевала 255 медалей на международных предметных олимпиадах.
Кроме того, в текущем году 382 узбекских спортсмена заняли 419 призовых мест на крупных международных соревнованиях. Нодирбек Абдусатторов и Умида Омонова стали чемпионами мира по быстрым шахматам, Зухриддин Кодиров – чемпионом мира по фехтованию, наши футболисты в возрасте до 23 лет завоевали серебряную медаль чемпионата Азии.
Горжусь тем, что в нашей стране есть столь талантливые, целеустремленные юноши и девушки, и выражаю особую благодарность их родителям, учителям и наставникам.
Несомненно, такие сыновья и дочери нашего народа являются его золотым фондом, созидателями Третьего Ренессанса. Самоотверженная, образованная, умная и преданная своей Родине молодежь – будущее Нового Узбекистана – должна стать примером для всех.
Каждый раз, готовясь к встрече с вами, я задаю себе вопрос: какие условия и возможности необходимо создать для еще более полного и гармоничного развития молодежи, от которой зависит наш завтрашний день?
Сегодня на форуме я выскажу свои предложения, направленные на поддержку молодежи Узбекистана.
Прежде всего мы расширим возможности овладения современными знаниями и профессиями.
Как известно, работа по системе «молодежная тетрадь», внедренной в целях решения проблем наших граждан в возрасте от 18 до 30 лет, дает положительные результаты. Однако не следует забывать и то, что мировоззрение молодежи, ее интерес к определенной профессии формируются с 14 лет, то есть со школьной скамьи.
Поэтому отныне почти 3 миллиона юношей и девушек в возрасте 14–17 лет смогут воспользоваться льготами и преференциями, предусмотренными «молодежной тетрадью». Количество этих льгот и преференций будет увеличено с 11 действующих до 25. В частности, для освоения современных профессий, информационных технологий и иностранных языков каждому включенному в эту тетрадь ежемесячно будет предоставляться субсидия в размере 1 миллиона 200 тысяч сумов.
Также для этой категории молодежи будут оплачиваться занятия в кружках по направлениям науки, спорта, искусства и культуры из расчета по 300 тысяч сумов в течение 6 месяцев. На расходы, связанные с участием в местных олимпиадах по данным направлениям, будет выделяться по 1 миллиону 200 тысяч сумов, а в международных олимпиадах – по 12 миллионов сумов.
Государство берет на себя расходы на приобретение раз в год школьной формы и учебных принадлежностей для детей из семей, включенных в «железную», «женскую» и «молодежную» тетради.
Еще одно важное новшество: в целях дальнейшей поддержки молодежи, проявляющей большой интерес к музыкальному искусству, начиная с 2022–2023 учебного года сумма контракта студентов, принятых на направления «исполнение макома», «инструментальное исполнение макома» и «искусство бахши», полностью покрывается государством. В 3 раза будет увеличен прием на подготовку исполнителей на фортепиано, сумма контракта на обучение также будет покрываться в полном объеме.
Прием в техникумы будет проводиться дважды в год, количество государственных грантов увеличивается в два раза. Также на обучение в техникумах будут выдаваться образовательный кредит и выделены финансовые ресурсы для предоставления соответствующих кредитов более 80 тысячам юношей и девушек.
По расчетам, сегодня на подготовку одного IT-специалиста требуется не менее одного года и средства до 20 миллионов сумов. В то же время хороший специалист за 2–3 месяца может создать один программный продукт, который окупит все расходы.
Молодежи, желающей изучать IT-технологии (программирование, веб-дизайн, анимация) в частных образовательных учреждениях, также будет предоставляться 4-летний льготный кредит до 20 миллионов сумов.
В последнее время учащиеся школ из отдаленных районов тоже показывают хорошие результаты в знании иностранных языков. Мы должны всемерно поощрять таких юношей и девушек.
Так, 70 учащихся, добившихся высоких результатов в республиканских состязаниях, и 14 преподавателей за счет государства отправятся в поездку в Великобританию.
Уважаемые юноши и девушки!
В настоящее время на основе новой системы работы с молодежью, внедренной в нашей стране, сформирован так называемый «молодежный баланс», охватывающий более 8 миллионов молодых людей. Согласно ему в настоящее время в республике насчитывается 1 миллион 200 тысяч безработных юношей и девушек. Из них 850 тысяч – те, кто ищет работу.
Самое важное, создана система, где сконцентрирована информация об интересах, профессиональной склонности, образовании, социальном положении и проблемах молодежи.
В этом году на рынок труда выходят 404 тысячи юношей и девушек, окончивших учреждения среднего образования, 151 тысяча – учреждения профессионального образования. Обеспечение их занятости – самая важная задача. В частности, в течение года будут трудоустроены 220 тысяч молодых людей за счет направления 4 триллионов сумов на поддержку программ развития предпринимательства. 130 тысячам юношей и девушек будет выделено 160 миллиардов сумов субсидий для обучения современным профессиям и навыкам ведения бизнеса. Более 110 тысяч молодых людей будут трудоустроены на вакантные рабочие места на государственных предприятиях и в частном секторе. Также молодежи будет предоставлено 250 миллиардов сумов субсидий и компенсаций на реализацию бизнес-проектов.
Наряду с этим мы будем на системной основе стимулировать деятельность молодежи в сельскохозяйственной отрасли. Так, на примере Алтыарыкского виноградарского кластера в 70 районах республики организуем молодежные агрокластеры и обеспечим работой 400 тысяч юношей и девушек.
Хокимы областей, районов и городов на встречах с молодежью подробно обсудили эти планы в разрезе своих регионов. Теперь ежегодно по окончании учебного года в каждом регионе будет приниматься отдельная программа по обеспечению занятости молодежи.
Организовать содержательный досуг молодежи – дело, конечно, непростое. В этом направлении в рамках пяти инициатив налажено проведение олимпиады по реализации талантов и способностей более 6 миллионов юношей и девушек в махаллях, особенно из числа неорганизованной молодежи. В сегодняшнем мероприятии участвуют 345 победителей этой олимпиады.
Теперь, если вы поддержите мое предложение, «Олимпиада пяти инициатив» будет проводиться дважды в год.
Еще один важный вопрос: сегодня молодежь получает информацию прежде всего из интернета. Но достаточно ли в национальном сегменте интернета контентов, привлекающих молодежь, предоставляющих интересную и достоверную информацию о нашей истории, культуре, ценностях.
К сожалению, мы не можем дать положительный ответ на этот вопрос. Все вы, конечно, хорошо понимаете, какие большие задачи стоят перед нами в данной сфере.
На сегодняшней встрече с группой инициативной молодежи во главе с Мехриноз Аббосовой я был рад узнать, что в Википедии – самой популярной электронной энциклопедии мира – они разместили более 10 тысяч статей на узбекском языке.
Пользуясь случаем, хочу выразить благодарность таким нашим целеустремленным сыновьям и дочерям – настоящим патриотам. Мы должны всесторонне поддерживать их перспективные проекты.
На основе этой практики будет реализована программа развития узбекского национального контента в сети интернет. Особое внимание при этом необходимо уделить широкому ознакомлению с историей нашей национальной государственности, используя текстовые и видеоматериалы.
Мы также примем меры по созданию в интернете базы данных о 100 наших великих предках – ученых и мыслителях, популяризации их духовного и творческого наследия.
Доведение количества статей на узбекском языке в Википедии до 100 тысяч и размещение данных об Узбекистане также на иностранных языках, безусловно, даст положительный эффект. На эти цели будет направлено 10 миллиардов сумов.
К этой работе нужно привлечь активных, обладающих разносторонними знаниями волонтеров, а также стимулировать их деятельность.
В этой связи хочу остановиться на еще одном важном вопросе.
Среди вас немало тех, кто своим патриотизмом и лучшими человеческими качествами служит для многих примером.
Сегодня движение молодых волонтеров широко распространяется во многих сферах жизни общества. Теперь их работу будет координировать Агентство по делам молодежи. На основе инициатив молодежи ежегодно будет разрабатываться Программа действий и поддерживаться волонтерская деятельность.
Уделяя внимание образованию молодежи, мы должны повысить ее культуру чтения. С этой целью молодежные лидеры в махаллях организуют в разрезе каждой улицы конкурсы книголюбов, интеллектуальные игры «Заковат» и викторины. Такие конкурсы должны еженедельно проводиться в махаллях, ежемесячно – в районах и ежеквартально – на уровне области. Таким образом ими будет охвачено около 2 миллионов юношей и девушек.
Наряду с этим хокимы областей, районов и городов организуют пополнение фонда каждой школьной библиотеки не менее чем 1 тысячью книг художественной литературы.
Все мы хорошо знаем об огромной роли спорта в физическом и духовном совершенствовании молодежи.
Недавно в зоне отдыха на озере Тудакуль состоялся финальный этап шахматного турнира, в отборочных соревнованиях которого участвовали более 327 тысяч представителей молодежи. В будущем году мы построим здесь и сдадим в эксплуатацию международную шахматную школу, отвечающую мировым стандартам. Будем приглашать всемирно известных гроссмейстеров для обучения детей мастерству игры в шахматы. Ответственность за своевременное строительство и эффективную работу этой школы возложена на руководителя Навоийского горно-металлургического комбината, сенатора Кувондика Санакулова.
В махаллях республики на высоком уровне прошли соревнования по волейболу с участием 631 тысячи мальчиков и девочек, а также по футболу и мини-футболу – с участием 671 тысячи юношей. Эти состязания продемонстрировали высокий интерес молодежи к спорту.
Мы проводим работу по широкому привлечению молодежи к физической культуре и спорту, особенно много говорим о популяризации спорта в стране. Но спрашивается: достигаем ли мы ожидаемых результатов, какие допускаем при этом недостатки?
Думаю, настало время, критически рассмотрев данный вопрос, принять необходимые меры.
Начиная с этого года 36 спортивных федераций, 274 спортивные школы будут вести совместную работу с расположенными в их районах махаллями, средними школами, колледжами и техникумами. На каждой улице, в каждой махалле, школе, колледже и техникуме будут созданы команды по футболу, баскетболу, волейболу, настольному теннису, велоспорту, бегу, шахматам, шашкам и другим видам спорта.
Впредь все спортивные соревнования будут проводиться по цепочке «махалля – район – область – республика».
Конечно, такая работа потребует от молодежных лидеров махаллей большой ответственности и инициативности.
Для того чтобы наши реформы стали неотъемлемой частью жизни молодого поколения, необходимо дать молодежным лидерам более широкие возможности и полномочия. Думаю, вы поддержите это предложение.
Отныне ежегодно для 500 самых активных молодежных лидеров, принятых в вузы на заочное отделение, контракт на обучение будет оплачиваться Агентством по делам молодежи. Также будет сформирован резерв молодых руководящих кадров, 30 процентов которого составят лидеры молодежи махаллей.
В их лице я вижу будущих хокимов и министров, руководителей крупных банков и компаний, государственных и общественных организаций, политических партий.
Мы вступаем в новый этап реформ под девизом «Наша главная цель – обеспечить стабильность в обществе и непрерывное развитие страны».
В Стратегии развития Нового Узбекистана ключевыми критериями реформ мы определили работу с молодежью, защиту ее законных интересов и всестороннюю поддержку.
В эти дни происходят важные политические реформы по совершенствованию Конституции с вынесением на всенародное обсуждение. Отрадно, что более 70 процентов из поступивших предложений и инициатив по данному вопросу были выдвинуты именно молодежью.
Безусловно, обновляемая Конституция – это ваша Конституция.
В обновляемой Конституции приоритетное значение также будут иметь права и законные интересы молодежи.
В связи с этим хочу обратиться к вам, всему молодому поколению страны.
Никогда не забывайте о том, что вы являетесь созидателями Нового Узбекистана и Третьего Ренессанса.
Мы и впредь будем мобилизовать все силы и возможности для осуществления ваших устремлений стать достойными такой чести и обрести свое место в жизни.
Еще раз хочу заверить вас: как Президент я готов создать все условия для того, чтобы вы смогли реализовать ваши таланты и способности, заветные мечты и надежды.
Действительно, как сказал выдающийся поэт Гафур Гулям, наш народ, наша Родина готовы стать вам опорой в достижении ваших самых высоких, благородных целей.
В эти волнующие минуты я призываю всех вас:
неустанно учитесь, всегда находитесь в поиске, овладевайте современными знаниями и профессиями!
Уверен, что молодежь всех регионов страны – от Каракалпакстана до Андижана, от Сурхандарьи до Ташкента – сплотится и вместе создаст прочный фундамент Нового Узбекистана.